В повсякденному житті ми час від часу стикаємося з тим, що іноді наші видатки стають більшими за ті кошти, які ми заробляємо/заощаджуємо. Частенько ситуації бувають і складнішими. Яких же ж заходів слід вживати, щоб значно рідше ставати заручником грошових обставин?
Пропоную Вашій увазі базові принципи, які стоять в основі будь-якого мані-менеджменту.
Ці принципи викладені не в одній “початковій інструкції”, але Лора Шін (Форбс) виокремлює їх на свій лад. Спробуємо докопатись до суті.
Три ключові Принципи поведінки з грошима:
1. Витрачайте менше, ніж заробляєте.
Цей принцип лежить в основі всіх хороших підходів фінансового менеджменту. Це той спосіб, завдяки якому багаті люди багатіють. Це той спосіб, завдяки якому люди, які не є багаими можуть досягти своїх життєвих цілей в будь-якому випадку, без надзвичайного запасу грошей. Коли ви витрачаєте менше, ніж ви заробляєте, ви економите. І те, що ви збережете стає вашим багатством.
2. Інвестуйте й розумно заощаджуйте з раннього віку, наскільки це можливо.
Великою фінансовою проблемою кожної людини є відкладання грошей “на потім” або ж “на пенсію”. Це найбільша сума грошей, яку ви повинні будете зберегти у вашому житті, і непередбачувані обставини завше будуть вам заважати. Тому єдиний спосіб виконання такої цілі – це регулярні заощадження протягом тривалого періоду часу. Але якщо ви почнете економити на ранній стадії своєї кар’єри, перспектива виконання певних цілей стає менш нереальною.
3. Старайся заробляти більше.
Крім цього, при можливості треба старатись заробляти більше (маленька власна справа, додаткове фрі-лансерство тощо). Такий додатковий вид заробітку має кумулятивний ефект. Чим раніше ви почнете заробляти більше грошей, тим на більший ріст доходів ви можете розраховувати у майбутньому (як правило на оплачуваній роботі ріст зарплатні виражається у %). “Чим раніше ви зможете гарантувати собі вищий дохід, тим краще, тому що це означає що для теперішніх і майбутніх потреб ви зможете виділити більше грошей”.