Уроки війни від українських інвесторів у блозі та книзі JL Collins

Радий повідомити, що деякі з моїх роздумів, які відображають життєскійкість українців, котрі прагнуть до фінансової свободи попри всі труднощі військового часу, було опубліковано в шанованому блозі пасивного інвестора JL Collins.

Цю історію, як і вдосталь інших від людей з різних країн, можна буде почитати згодом у новій книзі автора “Pathfinders / Шукачі шляху (Слідопити)”. І це, я вважаю, теж гарна новина та чергова перемога для української спільноти інвесторів, бо наші голоси буде чутно й надалі у нових виданнях і з глобальним машстабуванням.

Оригінал тут Staying the Course in War-Time, а далі адаптований мною переклад статті українською:

У травні минулого року, коли я оголосив, що уклав угоду з Harriman House щодо публікації моєї нової книги Pathfinders (Слідопити / Шукачі шляху), я запросив тих із вас, кому відгукнулася книга Simple Path to Wealth / Простий шлях до багатствa, поділитися своїми історіями.

Відповіді від спільноти були вражаючими, і, на жаль, надісланих історій було забагато, щоб включити їх усіх у нову книгу.

Ті, які ми включили, формують чудову колекцію історій з усього світу від людей різного віку, походження та прошарків суспільства. Кожен герой книги перебуває в іншій точці світу з різними поглядами на шлях до фінансової свободи.

Якщо ви вирішите прочитати нову книгу, то помітите, що вона поділена на дев’ять ключових розділів. Для того щоби дати змогу вам посмакувати дещицю цих історій, цього й наступного тижня я прагну поділитися з вами двома із них.

Обидві історії будуть з розділу «Дотримуйтесь курсу / Залишайтесь на шляху».

Презентувати дві історії з одного розділу, мабуть, не найкраща маркетингова стратегія, але я вибрав ці два дописи, оскільки вони буквально взяті із сьогоднішніх заголовків: Війна в Україні.

Цей перший допис від читача з України Романа Кошовського. Другий — «Коли твоя країна стає глобальним ізгоєм», яким я поділюся наступного тижня, — від читача з центральної росії aртема воронова.

Сподіваємось, що розпочинаючи цей новий рік, ми дивимося на той рік, який принесе мир у цю частину світу.

*Попереднє замовлення на Pathfinders тепер доступне по всьому світу. Клацніть на посилання та/або перегляньте додаток після публікації, щоб дізнатися більше.

І далі історія від Романа…

*********************

Дотримуючись курсу у воєнний час

Роман Кошовський

Львівська область, Україна

www.youtube.com/c/RomanKoshovskyy, https://mykrp.com.ua/ 

Мені 30 років і я здобуваю Фінансову Свободу (FI) в Україні. Саме зараз ми проживаємо доволі непростий і “цікавий” час, враховуючи те, що моя країна перебуває у стані війни. Але тут у нас завжди все було по-своєму.

До змін у законодавстві 2017-го року українцям було нелегко знайти інструменти інвестування, які були б еквівалентними до тих, що є найбільш популярними серед міжнародної спільноти шукачів фінансової свободи. Їх і досі менше за різноманіттям, ніж у США, але тепер ми маємо змогу вільно відкривати рахунки в американських або європейських брокерських компаніях для довгострокових інвестицій.

Багато людей так і зробили протягом останніх 5-6 років лібералізації законодаства для рітейл-інвесторів. Проте багато хто ще не встиг долучитися до світових ринків перед тим, як почалась повномасштабна війна з росією. Люди, зазвичай, звинувачували обставини, економіку, корупцію, мовляв, який сенс щось кудись інвестувати? Вони не розуміли, що деякі речі можемо покращувати якраз знизу вгору, за допомогою незначних змін мислення та звичок у нас, пересічних громадян. Принаймні це те, що доводить мій досвід та досвід проактивних людей довкола.

Війна, звичайно, перевернула звичний устрій з ніг на голову. Але попри все я стараюся дотримуватися простого шляху згідно рекомендацій JL Collins-a.

Я завжди досліджую та аналізую дані про свою подорож до Фінансової Свободи з різних сторін. Але також намагаюся робити цю мандрівку простою і веселою. Стараюся дотримуватись базових класичних принципів FI: диверсифікація активів, тривалий горизонт інвестування, розвиток мислення співвласника кращих компаній світу, уникнення боргів, вміння витрачати менше, ніж заробляю і послідовне інвестування різниці.

Мені також подобається залишатися доволі гнучким і продовжувати навчатися. Усвідомлюю, що не обов’язково зроблю усе на 100% правильно, проте через 15–20 років у мене, ймовірно, справи йтимуть набагато краще, ніж у людей, які не замислюються про інвестиції у майбутнє. Полюбляю ділитися усім, що вважаю цінним, зі своєю аудиторією проактивних українців, і це дозволяє допомагати більшій кількості людей знайти та збудувати власний шлях до фінансової свободи.

Ось кілька ключових принципів та концепцій, які я пропустив через власний досвід вибудови шляху до фінансової свободи в Україні, і які, я сподіваюся, допоможуть і іншим залишатися на цьому шляху та триматися курсу, де б вони не були:

 • Диверсифікація – це не просто модне слово. На момент написання (травень 2022) українські ринок облігацій і фондовий ринок не функціонують належним чином (тільки військові облігації допущені до торгівлі), а отже частина мого капіталу заморожена і може в принципі зникнути назавжди, або ж майбутні виплати можуть бути реструктуризовані. Це той ризик, який я прийняв, розуміючи певну силу упередження щодо рідної країни (home-country bias). На щастя, я не складав усі яйця в єдиний кошик. Завдяки наявності активів за кордоном і брокерських рахунків у США, які я відкрив і на яких здійснював системні інвестиції ще до повномасштабного вторгнення, я, як і багато інших українців, маю змогу продовжувати робити внески у свій портфель фінансової свободи та купувати хороші активи за нижчими цінами при поточній просадці на більшості ринків.
 • Катастрофи трапляються, і страхування та резервні запаси можуть захистити вас лише до певної міри. Ви повинні мати також готівку на руках та кілька ліквідних активів для прийому будь-якого “крученого м’яча” від неочікуваних змін у вашому житті. Інвестуйте лише ті кошти, які не знадобляться вам навіть за важких обставин. Це мають бути гроші, яких ви не матимете бажання торкатися протягом ближчих 10-20 років.
 • Рухайся (дій) швидко, але думай повільно. У важкі часи ми схильні піддаватися поведінці натовпу. Ось кілька прикладів того, як ще вчора раціональні люди, вже сьогодні можуть потрапляти у типові пастки: скуповувати продукти, що швидко псуються на хвилях паніки, конвертувати валюту не постійно, а вже тоді коли курси обміну є космічними через страх поточного моменту, ігнорувати сирени повітряної тривоги, тому що всі довкола теж так роблять… і не лише. Перш ніж робити щось, візміть певний час, щоби оцінити свої опції і дійте зважено.
 • Деякі ризики значно більше значущі, ніж ризики економічні. Ваше життя та час, проведений з найближчими, набагато дорожчі за всі гроші, які ви коли-небудь заробите. Війна оновлює ваші погляди на життя та має здатність змінювати пріоритети.

Якби я знав із 100%-ю ймовірністю що нова фаза війни з росією таки розпочнеться, чи перевів би я більше своїх активів за кордон заздалегідь? Не знаю. Я люблю свою Батьківщину і працюю, як і мої друзі та багато українців, довкола задля того, щоб вона процвітала і зараз, і в майбутньому. Ми не знаємо, як життя розвиватиметься надалі, але я продовжу робити все те, що від мене залежить, щоб дотримуватися вибраного шляху до фінансової свободи.

*****************************************

Додаток

Книга Pathfinders тепер доступна для попереднього замовлення в твердій палітурці та в електронній версії по всьому світу. Попереднє замовлення книги — один із найкращих способів допомогти їй підтримати, і я сподіваюся, що ви розглянете можливість попереднього замовлення моєї нової книги. Це важливі історії з усього світу, які заслуговують на те, щоб їх почули, і які можуть допомогти тим, хто їх чує.

Книжкові магазини уважно стежать за попередніми замовленнями, і хороші рівні інтересу викликають у них захоплення – і вони з більшою ймовірністю замовляють і рекламують нову книгу. Це також гарантує, що ви отримаєте свою копію під час старту продаж. Книгу можна буде придбати у ваших улюблених інтернет-магазинах, і ви можете замовити її в будь-якому книжковому магазині. Ось кілька посилань для підтримки і передзамовлення:

Попереднє замовлення Pathfinders

Дата виходу: вівторок, 31 жовтня 2022 р.

Loading Facebook Comments ...

2 Comments

 1. Froogal Stoodent

  I very much enjoyed reading your take on JL Collins’ path!

  It provides an engaging way to gain perspective on what people face during challenging times, and helps provide a reminder of the power of staying optimistic over the long term. Your approach is wise – embrace diversification and thinking carefully before acting. There are many people who would benefit from adopting a similar strategy.

  Congratulations on your wisdom, and best of luck to you! Here’s hoping for a renewal of peace and prosperity for everyone!

  Reply
  1. Roman Koshovskyy (Post author)

   Thanks for your feedback and kind words. Best of luck to you as well ;)

   Reply

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.