Когось нещодавно лякала невелика корекція на ринках, але на багатьох напрямках тепер спостерігаємо непогане відновлення. З цікавого для довгострокового погляду:
1. Випадковість дохідностей на фондовому ринку: щороку S&P 500 не обіцяє нам “рівно 10%”, а ця візуалізація показує ~100 років різних типів дворічних циклів. І найчастіші з них — це 52 рази, коли позитивний рік продовжувався ще одним позитивним роком зростання (таке трапляється, в середньому, у 2.8 разів частіше, ніж шанс зловити негативний рік після позитивного). Як буде в 23/24-му – побачимо, поки тенденція на боці биків.
2. Хтось радіє росту США, а інші інвестори дивляться на недооціненість ринків розвинених країн по всьому світу. У 2024-му маємо ситуацію, коли інші розвинені ринки “не дотягують” до S&P 500 на понад 1 середньоквадратичне відхилення. Чи буде світ “наздоганяти США” і яким чином? Як мінімум глобальна диверсифікація не зашкодить довгостроковому інвестору, чого б він/вона не очікували далі.
3. І коли ми близько до піків, Чарлі Білелло нагадує, що для ринків нормальна циклічність і ми можемо бачити >=-20% корекції раз в кілька років (Bloomberg/YCharts). І там, де ведмеді досі кусають лікті, чекаючи “підтвердженої точки входу”, хтось уважний додасть, що у нас за останні 5.5 років було 3 ведмежі ринки (що частіше за “середні значення”), які давали можливості докуповуватися якісно тим, хто не дрейфив. Волатильність — це нормально, інвестори мають навчатися її не лякатися.
4. В той час як більшість аналітиків боїться повторення інфляційних трендів 1970-х і проводить чимало аналогій з цим відрізком, є і ті, хто вбачають схожість сьогоднішньої ситуації із періодом після Другої світової. Графік про “паузу інфляції” після бульбашок WWII і ковіду та можливе подальше падіння інфляції — що думаєте, чи доречна ця аналогія?
5. Рік виборів президента США частіше є вельми позитивним для росту фондового ринку (+8,8% в середньому). Цьогоріч сезонність може продовжувати відпрацювання близько до середніх значень — подивимося чи порадує ринок терплячих інвесторів новими висотами.