Думки про валюту – EUR/USD на рівні 2005-го року

У той час як український валютний ринок стабільно лихоманить, у світовій фінансовій спільноті теж спостерігаються цікаві тренди: окрім здешевлення нафти, помітним є ріст американського долара щодо ключових валют, зокрема і євро. Передбачаючи перше запитання читачів “Для чого нам інформація про світ? Що робити з гривнею і валютою в нас в Україні в такий непростий час?” – коротко відповідаю: рекомендую запастися реалізмом та прагматичним підходом і ознайомитися з думками експертів, наприклад, туттут, ось тут і також тут й сформувати власний висновок. Якщо коротко, то прогнози – річ не завше вдала, але великого оптимізму (за умови якщо не зміняться ключові зовнішні і внутрішні фактори впливу на економіку України) щодо повернення до прийнятних курсових значень, я б не рекомендував проявляти. Дійте ситуативно, проте помірковано, не метушіться. Для більш терплячих і виважених читачів деякі власні думки щодо валюти викладу нижче.

Повертаючись до світових тенденцій, зазначу, що здебільшого на валютному ринку FOREX (зрештою як і на багатьох інших ринках), певні тренди диктуються і живляться радше чутками й очікуваннями, аніж фактичними змінами політики держав чи якихось економічних показників. Саме під схожим тиском новин проходить поточне ослаблення євро щодо долара і ми спостерігаємо падіння курсу до рівня 2005-го року (станом на 9 січня 2015-го котування знаходились в межах коридору 1.1762-1.1845).

2015-2005

Рис. 1. EUR/USD демонструє падіння до 9-річного мінімуму (1 “свічка”=1 місяць)

Чим це падіння таке особливе? Як мінімум тим, що лише вдруге в історії курс євро падає уже (покищо) сьомий місяць поспіль, а також що поточні значення курсу востаннє зустрічались понад 9 років тому, що є важливим для валюти, вік якої всього 16 років. Які ключові “драйвери” тягнуть курс вниз? Станом на сьогодні існує 2 основні події, на які орієнтується ринок в короткостроковій та середньостроковій перспективах. По-перше, це ситуація з Грецією – країною, яка не перший рік дестабілізує імідж ЄС та економічний стан об’єднання. Нещодавно німецький тижневик Spiegel опублікував інформаційну бомбу про наявність домовленості між канцлером і міністром фінансів ФРН Ангелою Меркель і Вольфгангом Шойбле, про виключення Греції з Єврозони, в разі такої необхідності. Інформація підігрівається тим, що 25 січня 2015 року в Греції пройдуть дострокові парламентські вибори, в результаті яких до влади може прийти партія, що не підтримує курс скорочення витрат. По-друге, 22 січня 2015 року відбудеться засідання ЄЦБ , в ході якого ЦБ може прийняти рішення почати купівлю суверенних облігацій і оголосити деталі нової програми QE (кількісного пом’якшення). На початку січня глава ЄЦБ Маріо Драгі натякнув, що центробанк може приступити до т.зв. кількісного пом’якшення, але про конкретні заходи стабілізації ринку, ми зможемо дізнатися лиш 22-го січня в рамках вищезгаданого засідання.

Чи означає, що ці події і рішення призведуть до ще більшого падіння курсу? Поки ще рано про це говорити. Загалом існує хороше правило що “все що відбувається уже закладено в ціні” і це стосується як ринку акцій так і курсу валют. Спекулянти і гравці живуть в очікуванні тих чи інших подій і часто після публікацій даних або виборів ріст чи падіння на очікуваннях припиняється, бо подія на яку чекали вже відбулась і далі ринком рухають нові причинно-наслідкові зв’язки. Тобто навіть при “поганих” виборах в Греції та оголошенні QE Європейським Центробанком далеко не факт що курс впаде ще більше. Це можливо, але усі новини це нова інформація і ринок може реагувати протилежно до очікувань більшості. Варто тримати руку на пульсі.

Фундаментальні основи поточного падіння більш-менш зрозумілі, а тепер пропоную звернутись до технічного аналізу і подивитись про що нам говорять графіки. Старатимусь якомога лаконічніше продемонструвати думки щодо пари EUR/USD. Отож:

1) Зараз котування цієї пари підійшли до суттєвої і вагомої зони підтримки. Ця зона слугувала історично і підтримкою і спротивом відповідно для падіння і росту курсу. Фактор психологічного рівня і історичних зон підтримки може спрацювати і котування матимуть потенціал руху вгору, де хоча б тимчасово відіграють падіння.

support-resistance

Рис. 2. EUR/USD підходить до вагомої зони підтримки

2) Існує потенціал формування фігури висхідний прапор (що це?). Якщо котування підуть вгору є можливість пробою “прапора” вверх у довгостроковій перспективі.

flag

Рис. 3. Потенціал формування “висхідного прапора”

3) На денному графіку EUR/USD формується комбінація японських свічок “пінцет/поглинання” (що це?), яка також може сигналізувати про потенційне зростання курсу.

engulfing

Рис. 4. Поглинання (bullish)/Пінцет

4) На чотиригодинних графіках добре помітні так звані “незакриті ґепи” – “діри” в котуваннях, які формуються через різницю ціни закриття у п’ятницю та відкриття ринку в понеділок (що це і чим корисно?). Ринок має тенденцію до “закриття” таких ґепів, тобто існує можливість повернення курсу до рівнів 1.20 та 1.21 (2 незакриті ґепи) у майбутньому. Так, це не обов’язково станеться в найближчі кілька днів, але варто тримати в голові таку можливість.

gapJAN

Рис. 5. EUR/USD незакриті ґепи (Н4)

5) Цікава тенденція проглядається у золота – формується типова фігура розвороту тренду (зараз він низхідний) – перевернута голова і плечі (що це і як трактувати?). Якщо ця фігура сформується і відпрацює мінімальний рівень, то золото може піднятись у ціні до 1330 USD за тройську унцію. Ріст ціни на золото, як правило, супроводжується знеціненням долара (перехід інвесторів у “тиху гавань”, “безпечніші активи”, стратегія неприйняття ризику), тобто такий сценарій може також сприяти росту курсу EUR/USD в середньостроковій перспективі.

gold

Рис. 6. Голова і плечі – чи відпрацює фігуру золото?

Як бачимо, існують різноманітні передумови для того, щоби курс євро зміцнився в середньостроковій перспективі. Але як і будь яке аналізування – технічний аналіз річ суб’єктивна. І хоч, на мою думку, євро має всі шанси відігратися при найближчій можливості, варто бачити й іншу сторону медалі.

До прикладу, якщо негативний тиск на ЄС наростатиме і курс провалюватиметься і далі вниз, то наступні ключові рівні підтримки будуть помітні не швидше. ніж біля 1.10 долара за 1 євро.

pessEUR

Рис. 7.  Якщо падіння EUR/USD продовжиться

Як я зазначав вище, прогнози – річ невдячна, це суб’єктивні орієнтири, які іноді справджуються. Лиш ринок і час розставлять все на свої місця. Але на основі базового фундаментального (включаючи українські реалії) і більш розгорнутого технічного аналізу, станом на початок січня 2015 р. можна вивести наступні рекомендації для середньострокової поведінки з валютою:

  • Не тримайте багато заощаджень у гривні. Голова НБУ про це вам не скаже, бо її місія стримувати відтік депозитів і валюти, але в часи кризи найкращий захист – це вчасна конвертація у надійнішу валюту або вдалі капіталовкладення/давно заплановані купівлі нерухомості, майна тощо. Залежана гривня під матрасом – втрачені можливості і болюче відчуття реальності девальвації.
  • Якщо маєте євро, не спішіться їх тратити чи конвертувати їх у гривні – зараз євро на світовому ринку ослабло і навіть в українських реаліях коштує порівняно дешевше (на “чорному ринку” близько 23 грн. за євро, для порівняння не так давно цей курс був 29 грн. за євро). В принципі, при бажанні й можливості євро можна тратити на європейські мандрівки або приберегти для майбутньої подорожі.
  • При наявності готівкового долара варто подумати як з ним краще повестися. Якщо ви вірите, що укріплення USD (ослаблення EUR) продовжиться, то можете зберігати заощадження в доларах для потенційно більшої вигоди у майбутньому. Якщо ж наведена мною вище інформація або власні ідеї підказують вам, що долар в середньостроковій перспективі почне втрачати позицій щодо євро, то варто задуматись над конвертацією хоча б частини заощаджень в євро ближчим часом, за умов, якщо знайдете вигідний обмінний курс. Тобто у дрібному масштабі ви зможете відчути себе спекулянтом на валютному ринку. Для прикладу, якщо зараз ви конвертуєте 2380 USD за курсом 1.19 і отримуєте на руки 2000 EUR, а у серпні (гіпотетично) 2015-го обмінний курс становитиме 1.36, то ви зможете обміняти ваші 2000 EUR уже не на 2380 USD, а на 2720 USD. Звісно для більших сум цифри зростають. Але ця математика працює і у зворотній бік (ніхто не гарантує зростання курсу, може відбутись і різке падіння), тому приймайте інвестиційно-конвертаційні рішення виключно на власний розсуд і ризик.
  • Якщо у вас наявна гривня і маєте можливість її конвертувати за порівняно непоганим курсом, або ж у вас вже є певні змішані євро-доларові заощадження, то оптимальним є варіант збалансованого підходу, де частину збережень займатимуть євро а частину долари (% співвідношення такого “портфелю” можете змінювати на основі новин, трендів, графіків чи власних припущень). Також варто виділити певну частину й гривні. Мультивалютність дає більше гнучкості і це мабуть найважливіша та оптимальна порада для усіх читачів станом на початок 2015-го.

“Де нам відслідковувати курс EUR/USD?” Можна це робити просто у вашому браузері, до прикладу, на yahoo finance або google finance.

Цікавтесь тенденціями і відслідковуйте залежності. Тримайте баланс і не переходіть в крайнощі. Ведіть персональні фінанси та будьте завжди відкритими до ідей. Успіхів! ;)

Loading Facebook Comments ...

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.