Якщо колись у школі, зазвичай, було доволі мало часу читати щось “поза основною програмою” та й не надто й хотілось, то з віком, коли входиш в смак і обираєш чтиво самостійно, це заняття приносить значно більше задоволення. У більш свідомому віці у нас є безліч відмазок, обов’язків та шкідливих звичок, які крадуть цінний час для збагачення новими або ж класичними ідеями улюблених авторів. Особисто мені долати лінь і знаходити час допомагають кілька факторів: читання українською, англійською та російською, а також комбінування паперових видань, аудіокниг та електронних версій творів. Де б ти не був, коли є вільна хвилинка, можна в якомусь із варіантів або ж прослухати кусочок книги або ж прочитати. Різні монотонні заняття, такі як прибирання, миття посуду чи прасування, поїздки у транспорті або ж перельоти, якісь інші повторювані або ж однотипні дії чи активності можуть вдало доповнюватися аудіокнигами, за умови того, що ви хоч трошки аудіал та вмієте концентруватись на почутому.
Кожен підбирає підходи самостійно, основне не забувати про фітнес для мозку та час від часу розминати його різноманітними ідеями. Десь приблизно з початком ведення цього блогу у 2014-му, я також почав нотувати список “того, що я читаю” та “must read” у майбутньому. Це допомогло обмінюватися порадами з друзями та виділяти для себе серед прочитаного щось особливе. В моїй пам’яті сюжети-автори-історії можуть з часом втрачати деталі або розмиватись, а цей список дає змогу не забути основну інформацію, яку вже потім можна освіжити при потребі. Нижче для усіх читачів та друзів подаю перелік книг, які освоїв у 2016-му, з короткими коментарями для орієнтирів щодо зав’язки сюжету чи вражень від прочитання. Гугліть і шукайте те, що зачепило. Буду вдячний за ваші рекомендації книг тут в коментарях та в соцмережах й особистих повідомленнях – я завжди з радістю обмінююся вартісними ідеями та книгами, тому давайте розширювати горизонти разом.
KRP’s reading list part 1:
1. “Квіти для Елджернона” – Д. Кіз
Ця книга – вже наче класика. Сильна історія, хороша фантастика (хоча з часом багато фантазій таки стають реальністю в тому чи іншому вигляді), яка наштовхує на безліч роздумів та вміння цінувати повноту життя. Головний герой Чарлі проходить дивовижну трансформацію, а читачі живуть і співпереживають з ним поруч на цьому нелегкому шляху.
2. “Атлант розправив плечі” – ч.3 А є А – А. Ренд
Айн Ренд зуміла показати красу здорового егоїзму та силу твердої непохитної віри й принциповості творців, людей-рушіїв прогресу та розвитку. Якщо Ви ще раптом не читали цю трилогію – дуже і дуже наполегливо рекомендую спробувати. Є ті, кому вона “не зайде” або видасться нудною, але якщо перші 70-100 сторінок вас захоплять, то далі буде лиш краще, обіцяю :) Також для мотивації на прочитання рекомендую заглянути сюди – Відшукай своїх Атлантів.
3. “Мишоловка” – А. Крісті
Детективна п’єса з класичною зав’язкою – розкішний пансіон, куди збираються гості, нерозкрите вбивство та розслідування з головоломками в маленькому просторі приватного маєтку. Хто ж вбивця?
4. “Різдво Еркюля Пуаро” – А. Крісті
Люблю різного роду детективи і, давно освоївши, велику частину пригод Шерлока, Еркюля Пуаро та інших, приємно час від часу повертатися до ще непрочитаного. Свіжа головоломка на різдвяні свята – Еркюль Пуаро береться за розслідування цікавої сімейної справи…
5. “Шлях VIRGIN: як слухати, сприймати, сміятися та спонукати” – Р. Бренсон
Бренсон сам по собі дуже неордиарна людина, тому читати його не надокучає. Ця книга показує погляд автора на життя та бізнес через призму лідерства і різноманітних історій та прикладів правильних рис для досягнення успіху в сучасному світі.
6. Збірка «Вбивство місіс Спенлоу», «Вбивство в каретному ряду», «13 загадок» – А. Крісті
Радіоспектакль, в якому всього вміру: Агата Крісті, Еркюль Пуаро, його тонкий бельгійський гумор, цікаві головоломки, таємниці і “скелети в шафі”. Для теплого вечора в холодні осінньо-зимові дні.
7. Збірка «Ідеальний чоловік». «Як важливо бути серйозним» – О. Уайльд
Уайльд вміє висміяти і “потролити” дуже влучно й лаконічно. Ці комедійні п’єси – класика жанру, а абсурдність гумору і якісний сарказм не залишать вас без посмішки. Багато чого можна проектувати і на сучасне суспільство. Для різноманіття вартує почитати.
8. “Шлях до фінансової свободи” – Б. Шефер
В цивілізованому інвесторському світі до Шефера двояке ставлення, але це не забирає мудрого зерна з його книг та наведених порад. Хороші фундаментальні принципи особистих фінансів і однозначно цікава книга для людей, яким не байдуже їхнє фінансове майбутнє. Фільтруйте, але мотайте на ус.
9. “Пес на ім’я Мані або Абетка Грошей” – Б. Шефер
Дитяча історія, яку варто почитати й багатьом дорослим. Одна з небагатьох продуманих базових книг про гроші, у якій дівчинка Кіра та її собака Мані в цікавій формі демонструють правильне ставлення до фінансів, яке вартує прививати нашим дітям змалку. Моя племінниця Юля та сімейний мопс Персі теж читали цю книгу :)
10. “Сповідь економічного вбивці” – Дж. Перкінс
Автор висвітлює погляд на геополітичні та економічні питання з точки зору рушійних механізмів воєн, переворотів, переговорів та ін. методів прямого і непрямого впливу супердержав на економіки різноманітних країн світу. Загалом висвітлена корпоратократія США і в доволі реалістичних тонах показано її масовість та потужність. Корисна книга для розширення кругозору.
11. “Цифрова Фортеця” – Д. Браун
Перша з книг Дена Брауна, які набули світової слави і розголосу. Поціновувачам автора, які прочитали інші його бестселлери, тут не все може сподобатись, але в цілому це хороша книга, де переплетені секрети АНБ США, питання конфіденційності, цікаві головоломки та пригоди. Варто почитати, щоб зрозуміти з чого письменник розпочинав свій шлях.
12. “Айсберг” – Дж. Роллінз
Якщо ви іноді не проти розвіятись “блокбастером на папері” (стиль чимось схожий на Брауна), то ця пригодницько-фантастична історія для вас. Наукові та історичні загадки, напружений сюжет і деталізована “кінематографічність” – якщо такий екшн до душі – сміливо спробуйте освоїти цей твір.
13. “Двері в літо” – Р. Хайнлайн
Класика наукової фантастики, подорожі в часі та свого роду “ретро-футуристика”. Погляд з 1957-го на 70-ті і наш час, а ще тут є милий кіт, якщо вам цікаво. Це я шукав щось схоже на Бредбері, але з іншим посилом. Книга тепла, чимось проста, але змушує задуматись про різне.
14. “Трансерфінг реальності. Ступінь 1 – Простір варіантів” – В. Зеланд
Специфічна книга, дещо дивна, але з неї можна відфільтрувати деякі з корисних ідей для щоденного вжитку. Трансерфінг – це сформульована техніка, що, на погляд автора, дає владу творити неможливі з буденної точки зору речі, а саме – керувати долею на свій розсуд. В основі трансерфінгу закладена так звана модель варіантів – принципово новий погляд на будову нашого світу. Для загального розвитку може бути доволі цікавим почитати.
15. “Думай як мільйонер” – Х. Екер
Хороша невеличка книга, яка не дає практичних “прямих порад” (куди вкласти гроші або яким способом заробити), але підкидає маленькі ідеї щодо власних фінансів та пропонує ознайомитись з принципами життя, якими користуються багаті люди. Є суперечливі моменти і трошки багато концентрації на семінарах та афірмаціях, але почерпнути корисні ідеї з книги точно вартує усім.
16. “Автобіографія Бенджаміна Франкліна” – Б. Франклін
Сильна книга від одного з творців американської демократії – Бенджаміна Франкліна, де гарно викладено і особисті переживання, і старання по самовдосконаленню, і бажання постійного саморозвитку. Враховуючи, що автобіографія написана в XVIII ст., вона є дещо специфічною і місцями “сухою”, але це потужна спроба систематизувати спроби самовдосконалення ще до того, як це стало “мейнстрімом”. На книгу натрапив за порадою Робіна Шарми – автора, якого теж люблю іноді почитати.
17. “Злочин лорда Артура Севіла” – О. Уайльд
“Дотепний комедійний детектив” – це влучний лаконічний опис цього твору. Молодий аристократ з вищого світу дізнається від хіроманта, що йому визначено долею вбити людину … Оскар Уайльд у цій книзі сатирично зобразив звичаї і життя публіки свого часу.
18. “Саломея” – О. Уайльд
Невелика п’єса, де переплетена і містика, і дивні ідеї, і частково релігія. Мені було доволі непросто її сприймати в аудіоваріанті, але можливо був не на “тій” хвилі. Нетиповий Уайльд, але я певен, що комусь може сподобатись більше.
19. “Як мислить людина” друге видання – Дж. Аллен
Джеймс Аллен став одним з перших письменників, в чиїх творах проводиться серйозний аналіз мотивації особистості до розкриття внутрішнього потенціалу і саме його творчість вплинула на поширення літератури з самовдосконалення, викликавши появу цілого ряду книг, десятки з яких стали бестселлерами. Тут є ідеї, які нам у 21-му столітті здаються вже “звичними і давно обміркованими”, але унікальність твору в тому, що вони викладені на папері ще на початку 20-го століття. Не все ідеально, але це були перші спроби такого роду в сучасній літературі, тим вони й цінні.
20. “Мій сусід – мільйонер” – Т. Дж. Стенлі, В. Д. Данко
Базова, але дуже корисна книга, яка показує результати розширеного дослідження американських мільйонерів. Дуже рекомендую почитати усім для розвіяння стереотипів про багатих людей (не про “показово розкішне життя”, а про правдиве багатство і вміння його накопичувати, примножувати і вміло ним розпоряджатись) та для формування власного стилю поведінки з фінансами та наявними ресурсами. Кожен почерпне щось своє, але книга дає корисну статистику і теми для роздумів.
21. “Втрачаючи невинність / Losing my virginity” – Р. Бренсон
Творець бренду Virgin відверто і з м’яким гумором розповідає про найважливіші події в своєму житті: провали і перемоги, розчарування та досягнення. Разом з автором книги читач занурюється в історію становлення бізнесу та бренду, переживає підйоми і падіння на різних фронтах (від особистого до корпоративного) та заряджається активною енергією для нових звершень.
22. “Ілон Маск – Tesla, SpaseX і шлях у фантастичне майбутнє” – Ешлі Венс
Хороша книга, українське видання, Ілон Маск та цікавий погляд на його біографію й досягнення. Американський журналіст Ешлі Венс зміг отримати ексклюзивний доступ до Маска, одного з найвідчайдушніших підприємців Кремнієвої долини і світу, а також до його родини, колег та друзів. Ця книжка відстежує його шлях від непростого дитинства у Південній Африці й аж до сходження на вершини світового бізнесу. Венс проінтерв’ював майже триста осіб та провів понад 50 годин у розмовах з Маском, аби розповісти історію компаній, які змінюють світ та розкрити непросту особистість підприємця-інноватора. Плюс в тому, що це не лише “хвалебні оди” але й більш критичні погляди на певні аспекти біографії візіонера Маска.
Під час обіду – життєві уроки від візіонера Ілона. Фантастичне майбутнє творимо ми самі #Elon #Musk #brightfuture #book #pool #reading #read #goodread #spasex #tesla #inventingthefuture #afternoonread Допис, поширений Roman Koshovskyy (@roman_koshovskyy)
23. “Джерело” – А. Ренд
Один з більш ранніх творів Ренд, в якому проглядується схожа філософська модель автора. Архітектор Говард Рорк випереджує свій час і ламає усталені стереотипи, виборюючи право на своє власне бачення творчості. Любовна лінія, співпереживання героям, якісні діалоги та ідеї. Дилема боротьби з системою і пошуку себе в “звичному сірому світі”; якщо дещиця егоїзму та вміння брати своє від життя вам до душі, то твір повинен сподобатись. Також “після Атлантів” – це як знайомий ковток смачного й приємного напою.
24. “11/22/63” – С. Кінг
І знову фантастика, подорожі в часі та філософські роздуми про вічне та “а що якби?” (можливо ця тема мене зачіпає, бо також цікавлять варіації ідей “Ефекту метелика”, “Inception” та ін.? :) ). Вбивство президента Кеннеді стало найбільш трагічною подією американської історії ХХ століття. Його таємниця і досі не розкрита. Але що, якщо станеться диво? Якщо з’явиться можливість відправитися в минуле і запобігти катастрофі? Це належить з’ясувати звичайному вчителю з маленького містечка Джейку Еппінгу, який отримав доступ до часового порталу. Це перший твір Кінга, який я освоїв за порадою друга, і він мені дуже сподобався. Все від атмосфери США тієї еппохи, смаків, звуків і до більш філософських роздумів про життя та “ігри з часом” можна знайти в цій книзі.
25. “Цілуючи дівчат” – Дж. Паттерсон
Цей триллер/детектив розповідає про “дуель” детектива Алекса Кросса та хитрого викрадача-убивці Казанови, який не просто викрадає дівчат, але, перед тим як вбити, оточує їх захопленим, романтичним поклонінням. Однойменного фільму я не дивився (хоча відгуки непогані), а книга справила двозначні враження – її не назвеш шедевром, але цікаві моменти тут точно знайдуться для людей, яким цей жанр, можливо, більше до вподоби.
26.”Цілісне життя. Ключові навички для досягнення ваших цілей” – Дж. Кенфілд, М. В. Хансен, Л. Хьюітт
Якісна і структурована книга в сфері особистої ефективності, планування і визначення конкретних цілей. Від маленьких щоденних звичок до вибудовування особистого глобального погляду на те що і для чого ми робимо в цьому житті. Одну з цитат з цієї книги можна знайти в моєму пості у Facebook.
———————————————-
Вище наведено перелік книг, освоєних мною у 2016-му; сподіваюсь, що за 2017-й рік зможу згодом поділитись ще одною підбіркою, яка комусь із вас може стати в нагоді. А що з прочитаного останнім часом ви б могли порекомендувати мені та читачам? Пишіть тут в коментарях та в соцмережах – ділитись корисним завжди пізнавально! :)