А як і де ви знаходите вартісні для прочитання книги? Шукаючи цікаве чтиво, ми часто обмінюємося думками з друзями/колегами, іноді дивимось певні “рейтинги” чи списки порад від толкових людей в мережі або ж беремося читати те, що “залежалось на поличці” чи було подароване, але досі непрочитане. Ми приходимо до певних книг та ідей тоді, коли нам це справді потрібно. Сьогодні, підтримуючи традицію, готую порцію корисності у формі підсумків мого книгочитання за попередній рік. За цей період вдалось прослухати та прочитати 44 книги, і майже кожна справді заслуговує хорошої оцінки та рекомендації для ознайомлення. Уявіть собі, що ці поради – це як щире ділення близького вам друга за горнятком чаю з печивом на кухні. Я справді переконаний, що тут ви знайдете для себе хоча б одну чи кілька книг або авторів, які допоможуть відкрити для себе певну тематику в новому світлі або ж підштовхнуть вас до якісних і потрібних змін та звершень. Це і буде для мене найбільшим задоволенням та радістю від knowledge share-інгу!
Ви можете також ознайомитись зі списком “Що почитати? – part 1” , попередньою статтею з цього циклу, а наразі вмощуйтесь зручно, читайте уважно і обирайте для себе щось, що привернуло увагу:
1. “Лідер без титулу” – Р. Шарма
Робін вміє без зайвого пафосу подати хорошу ідею в цікавій формі. Про лідерство і внутрішню силу до змін – не заради “титулів” чи “крутих назв посад”, а заради розвитку і прогресу та для того, щоби навчитись перетворювати проблеми в цінні уроки. Книга напряму пересікається з одним із моїх внутрішніх принципів тихого лідерства – silent domination . Автор кидає виклик формату “status quo” і доводить, що доля – це всього лише результат вибору і ми самі вибудовуємо лідера в собі та прокладаємо шлях до того майбутнього, яке заслужили. Після прочитання книги освіжати в голові базові її концепції зручно задопомогою цієї майнд-карти.
2. “Людина в пошуках справжнього сенсу” – В. Франкл
Непроста книга, хоч і невелика за обсягом. Аналізуючи свою поведінку та поведінку інших в’язнів концтабору, психіатр, психотерапевт і філософ Віктор Франкл віднайшов стратегії, що утримують людину над прірвою, захищають розум від божевілля та дають сенс життю. Якщо ці люди змогли знайти сенс у дуже плачевних обставинах, то чи вартують наші щоденні переживання і ниття ХХІ-го століття такої уваги? Корисно почитати, задуматись і переосмислити певні ідеї для себе.
3. “Сам собі MBA” – Дж. Кауфман
Престижний ступіть МВА чи вміння розвиватися, використовувати лиш найкращу інформацію і налягати на постійний саморозвиток? Автор книги розвіює деякі з міфів про нав’язану необхідність дорогої освіти (за яку студенти часом довгими роками розплачуються після випуску), а також зачіпає багато різноманітних тем, які будуть цікаві усім, хто хоче тримати руку на пульсі у сферах бізнесу, менеджменту, лідерства, управління персоналом та базового підприємництва.
4. “Я навчу вас бути багатими” – Р. Сеті
Це одна з моїх улюблених книг у сфері особистих фінансів! У автора прямолінійний і навіть дещо зухвалий підхід до розумного управління грошима, заощадженнями, витратами та інвестиціями. Реміт кидає виклик читачу і провокує його; якщо колись я видам власну книгу про особисті фінанси, то тон подачі матеріалу точно буде доволі схожим :) Рухайтеся і робіть щось вже і зараз, а не чекайте до післязавтра!
Conscious spending means you decide exactly where you’re going to spend your money – for going out, for saving, for investing, for rent – and you free yourself from feeling guilty about your spending.
Свідомі витрати означають, що ви вирішуєте на що конкретно ви збираєтеся витрачати свої гроші – на побачення, на заощадження, на інвестиції, на орендну плату – і ви цим самим звільняєте себе від почуття провини за свої витрати.
І хоча поради в книзі все-таки більше для американських реалій, там є також базовий набір навиків та звичок, які будуть корисні кожному, незалежно від географічної локації. А в час глобалізації і щораз більшої доступності міжнародних інвестиційних ринків – бути в тренді не завадить. Головна ідея книги – “Заощадження та інвестування коштів – це не лише сфера діяльності експертів. Цьому можна навчитися!”
5. “Точка обману” – Д. Браун
До книг Брауна іноді краще писати не рев’ю, а таки свого роду текстові трейлери. Ось хороший варіант: “Американські вчені знаходять в Арктиці метеорит, що свідчить про наявність позаземного життя. Але є сили, які за будь-яку ціну прагнуть приховати відкриття. Співробітниці ЦРУ Рейчел доведеться розгадати цю загадку і дізнатися приголомшливу правду.” Тут будуть і кінематографічна деталізація з інтригою, і наукові факти, і багато поворотів сюжету, тому якщо полюбляєте відволікатись на чтиво такого роду – welcome.
6. “Ціль. Процес безперервного вдосконалення” – Е. Голдрат
Тут розповідається про специфіку й деталі теорії обмежень (ТОС) у формі своєрідного бізнес-роману. Головний герой стикається з труднощами на виробництві і вивчає способи оптимізації певних процесів та досягнення успіху в бізнесі. Книга місцями, як на мене, дещо розфокусована, і базові ідеї можна було б викласти лаконічніше. Але, тим не менш, деякі ключові принципи пошуку “слабкої ланки” та налагодження оптимального робочого процесу з неї вартує почерпнути.
7. “Суперфрікономіка” – Д. Левіт, С. Дабнер
Незвична і провокативна книга, хоча, начебто й доволі “серйозна”. Нестандартне пояснення нових неочевидних фактів незвичайними економістами. В основі дивних явищ виявляються цілком логічні економічні механізми – і навпаки. То чия ж робота важча – повії чи Санта-Клауса? Про глобальне похолодання і про те, що небезпечніше: водити машину в нетверезому стані або йти нетверезим пішки. І про те, чи допоможе поїдання м’яса кенгуру порятунку нашої планети. Любите нестандартність та економіку – тоді вперед читати :)
8. “Моє життя та робота” – Г. Форд
Старий дядечко Форд був першовідкривачем на ниві бізнесу у сучасному його розумінні. В книзі описана історія розвитку його ідей та їх подальша реалізація, а також висвітлені погляди Генрі на різні супутні теми – від благодійності до оптимізації виробництва та оплати праці. Після прочитання переконуєшся, що для нього робота – це справді було все життя. Попри те, що деякі ідеї і думки виглядають дещо “застарілими” для нас сьогодні, базові принципи однозначно залишаються незмінними:
Життя – це не місце, а рух. І той, хто хоче відпочити на “облаштованому місці”, не залишиться в стані спокою, адже, цілком імовірно, у мить зупинки він вже йде на дно. Усе знаходиться в русі. Життя невпинне. Можна весь час прожити в тому самому домі й на тій же вулиці, але ти ніколи не будеш тією самою людиною.
9. “Менеджер за одну хвилину” – К. Бланшар
Практичні техніки менеджменту та поради автора, що допомагають позбутися надмірних складнощів і стресів у житті, та дозволяють встигати більше, витрачаючи менше часу. Для себе відкрив підхід однохвилинного менеджменту, який складається з коротких кроків – однохвилинної цілі, однохвилинної догани та однохвилинної похвали. З колегами та підлеглими потрібно бути конкретними та чесними – як щодо підтримки і похвали, так й щодо конструктивної критики та виправлення проблем.
10. “Працюй чотири години на тиждень. Нова психологія успіху” – Т. Ферріс
Давно про цю книгу чув, зустрічав цитати у різноманітних блогах та дописах толкових людей, але “вуха дійшли прослухати” (аудіоверсію) лиш тепер. Ферріс фактично оформив у “цукеркову обгортку” формат лайфстайлу цифрового кочівника (digital nomad) і доносить читачеві досвід та власні спостереження щодо віддаленого ведення бізнесу, подорожей, автоматизації процесів та делегування (протиставляючи такий стиль життя офісній роботі “від 9-ї до 5-ї”). Зрозуміло, що далеко не всі із нас – це ідеально організовані фрілансери, але, насправді, з цієї книги будь-хто може почерпнути основні ідеї автора і адаптувати їх під власні реалії та плани. Книга про переосмислення себе і своєї діяльності, про те, як оптимізувати свою роботу, як налагодити всі процеси, щоб вони вимагали мінімальної участі. Створення реально робочих систем – це важливий навик для різних категорій цілей – спортивних, фінансових, проектних та ін. Тому, пропустивши через власні фільтри, точно знайдете тут вдосталь корисного. Цікавий факт: моя подруга Ірина Заяць виграла 10000$ в конкурсі на запам’ятовування колоди карт (інформація тут) від Тіма Ферріса та Memrise. Гарний приклад додаткогого фан-заробітку своєю допитливістю, старанням та головою ;)
11. “Гаманець або життя. Ви контролюєте гроші або гроші контролюють вас” – В. Робін, Дж. Домінгез
Одна з рекомендованих професіоналами у сфері особистих фінансів книг, дещо “американізована” і налаштована на Західну модель світосприйняття, але це не заважає уважному читачу винести звідти корисні ідеї. Серед ключових пунктів у цій книзі виділю, зокрема, три наступних : 1) «Гроші – це те, на що ми обмінюємо нашу життєву енергію» (і це справді так, якщо задуматися про суть праці і нашого стимулу “заробляти” в сучасному світі), 2) при обрахунку “а скільки ж вартує моя година?” враховуйте не лише 40 робочих годин в тижні, а й увесь час та всі витрати, які пов’язані з роботою, наприклад – час на добирання з роботи й на роботу, витрати на дрес-код (якщо такий є), обіди та перекуси, баланс витрачених нервів та якість відпочинку тощо, і 3) варто жити в межах своїх доходів та не старатися дивувати “публіку”, сусідів та друзів – помірно але впевнено рухайтесь до своїх справжніх фінансових цілей.
12. “Спочатку поруште всі правила: Що найкращі у світі менеджери роблять по іншому” – М. Бакінгем, К. Коффман
Автори наводять різноманітні техніки й підходи, які сприяють хорошому мікроклімату у компаніях, виходячи з двадцятип’ятирічного дослідження Інституту Ґеллапа. Головна ідея – людей змінити неможливо і не варто вимагати від них того, що їм не дано. Потрібно виявляти їх існуючі таланти і допомагати розкривати сильні сторони. Коли здібності людини співпадають з роллю, яку вона виконує – це той оптимальний стан справ в колективі, до якого повинен прагнути кожен менеджер. Також в цій книзі зустрів корисні 12 тверджень (елементів чудового менеджменту), які кожен з нас повинен моніторити і переглядати заради того, щоби розуміти чи подобається нам те, що ми робимо та чи не пора щось змінювати стосовно місця та виду праці?
13. “Втрачений символ” – Д. Браун
У цій книзі Браун до своїх переплетених сюжетів, наукових фактів, красивих й розумних жінок-супутниць проф. Ленгдона та драматичних переслідувань і головоломок додає тематику таємниць масонів. Заплутана сімейна історія і втручання ЦРУ, багато екшн-у, який відбувається у столиці США – Вашингтоні (люблю читати цікаві історії, які по-новому відкривають погляд на місця та міста, де вже встиг побувати або куди хочу потрапити – це підсилює ефект присутності) та вдосталь запитань і відповідей. Гостросюжетний мікс і нові факти/цікавинки, які зразу хочеш прогуглити (привіт “sin cera”) – ви знайдете те, за чим прийшли до дядька Дена.
14. “48 законів влади” – Р. Грін
Книга Гріна справді місцями доволі важка для сприйняття. Автори обіцяють, що вона навчить вас розставляти пріоритети, вивчати й розуміти людей, опановувати власні емоції й не говорити більше, ніж потрібно. Практичні поради, що ґрунтуються на 48 законах Гріна, допоможуть усім, хто жадає успіху, прагне впевнено йти до мети й завойовувати світ. Додам важливу ремарку, яку зустрів на просторах мережі після того, як закінчив слухати цю книгу і мав дещо змішані почуття щодо неї – “ви можете зневажати деякі з наведених принципів, можете вважати книгу нетактовною і жорстокою, але ці ідеї та правила наведені не лише як “інструкція до виконання”, але й як інструкція для захисту, для чіткого відслідковування поведінки, якою вас можуть вводити в оману або ж провокувати до непотрібних вам дій” – і з цим я повністю згоден, оскільки в книзі ви знайдете багато підказок для розуміння мотивації тих чи інших вчинків, і ця інформація стане в пригоді будь-кому, хто хоче краще розуміти себе, власну поведінку та мотиви свого оточення.
15. “Дорога до характеру” – Д. Брукс
Оригінальна назва “The Road to Character” мені імпонує більше, ніж український варіант її перекладу “ДНК особистості”. В епоху коли нам нав’язують атрибутику зовнішнього успіху, самовпевненості, статусності й матеріальної забезпеченості,важливо задуматись над тим, а що ж насправді нам потрібно для щастя і які наші внутрішні переконання є цим справжнім стрижнем нашого характеру? Як переглянути власні пріоритети і зосередитися на внутрішніх чеснотах? Книга покаже, як деяким людям вдалося проторувати шлях до сильного характеру і стати гідною особистістю. Їхні історії стануть для читача певними орієнтирами у пошуках власної стратегії гартування характеру, допоможуть пізнати себе та дадуть вектор пошуку душевної гармонії та щастя.
16. “Transcend. Дев’ять кроків на шляху до вічного життя” – Р. Курцвейл, Т. Гроссман
Погляд у майбутнє на декілька десятеліть вперед – це, зазвичай, доволі невдячна справа, бо робити конкретні передбачення на такому часовому горизонті вкрай складно. Всебічне наукове дослідження про наш організм та про причини хвороб і старіння. Автори наводять деякі з методів та способів, які можна застосовувати вже сьогодні дня того, щоб звести до нуля ризики різних захворювань й істотно уповільнити процеси старіння. Окрім “футуристично-фантастичної” частини, на мою думку, тут наведені доволі хороші поради в сферах харчування, вітамінів, фізичної активності і прописана тематика розвитку генної інженерії, але, зрозуміло, що всі твердження та поради ми повинні пропускати через власні індивідуальні особливості та потреби в той чи інший момент. Наприклад, навряд чи нам буде зручно, вигідно і потрібно приймати понад 100 різних таблеток в день, як це робить Р. Курцвейл , але ми можемо вже сьогодні додати потрібних вітамінів в раціон, зменшити вживання цукру і впливати на власні шкідливі звички, правда ж? Маленькі корисні кроки, якими кожен може подбати про своє тіло і самопочуття – це те, що надасть нам перевагу за кількадесят років. Чому б і не спробувати?
17. “Налаштуйся на зміни. Нова психологія успіху” – К. Двек
Приємно при перегляді прочитаного, усвідомлювати, що українські видавництва стараються, і кожного року у світ виходить все більше україномовних перекладів тих творів, які раніше були доступні лиш в оригіналі/англійською. Тому – вперед досліджувати :) Автор книги доводить, що успішність у навчанні й роботі, бізнесі та спорті, мистецький хист і взагалі кожна сфера людського життя можуть змінюватися залежно від того, що саме ми думаємо про власні можливості й таланти. Наші вміння не є сталими, і лише старанність та наполеглива праця здатні призвести до реальних досягнень. В основі ідеї книги – 2 типи мислення – фіксоване і мислення зростання. Якщо у вас фіксоване мислення, то ви впевнені, що ви такі, які є, і не можете це змінити. Це створює багато дискомфорту і проблем тоді, коли ми стикаємося з викликами і непростими ситуаціями. Люди із мисленням зростання, навпаки, вірять, що вони можуть стати кращими, якщо докладуть зусиль. Варто в собі шукати ресурси для розвитку мислення зростання і пожинати його плоди у різних сферах нашого життя.
Для людей з мисленням зростання невдача — це інформація. Ми називаємо те, що відбулося, невдачею, але вони сприймають це так: “не спрацювало, але я вмію вирішувати проблеми, тому спробую зробити щось ще”.
18. “Sapiens. Коротка історія людства” – Ю. Харарі
Чому варто приділити увагу цій книзі? Як мінімум тому, що справді толкові люди рекомендують її до прочитання: Марк Цукерберг назвав «Sapiens» унікальним дослідженням людського роду, а Білл Гейтс заявив, що взяв би її із собою на безлюдний острів. Ми не завжди були єдиними видами “людей” на Землі. Близько 100 000 років тому існувало шість різновидів людей, але саме homo sapiens були єдиними, хто зміг прожити і розвинутися до сьогоднішнього дня. Будьте готові до того, що автор доволі критично дивитиметься на поняття, які ми, як людтсво, привели в цей світ – сільське господарство, релігія, економіка та ін. Харарі поставив перед собою непросте завдання: розповісти всю історію людського роду всього за 400 сторінок. Наскільки успішно це йому вдалось? Почитайте і оцініть.
19. “Неординарні. Історії успіху” – М. Гладуелл
Якщо вам цікаво знати що допомагає людям бути найкращими у своїй сфері та як оточення і перебування “в правильний час і у правильному місці” цьому сприяє, то Малколм Гладуелл має для вас кілька історій та досліджень у своєму рукаві. Що робить людей неординарними? Чи багато вирішує випадок у нашому житті? Як цілковито реалізувати свої таланти? Скільки годин наполегливої праці необхідно, аби стати кращим із кращих? Мені дуже влучними видалися думки і дослідження кореляції часу (конкретних місяців) народження дитини до її потенційного успіху в різноманітних секціях та видах спорту тощо. Через те, що я сам народжений наприкінці листопаду, то у шкільні роки порівняно з однолітками, які народжені на початку або навіть всередині року, завжди був “занадто малим” для того, щоби брати в чомусь участь або щоби долучатися до певних змагань, конкурсів чи дискусій. Тобто існували ледь помітні “штучні” обмеження за віком, де, не зважаючи на рівень розвитку дитини, її могли “відсікати за віковими параметрами”. На щастя, ці випадки некритичні, і при правильній розстановці пріоритетів та цілей, ми завжди знайдемо спосіб як себе реалізувати у тих напрямках, в яких насправді можемо і будемо “сяяти”.
20. “Гіпотеза щастя” – Дж. Гайдт
Багато з книг у останні десятиліття зачіпають тему щастя. А що воно таке і як кожен з нас до нього ставиться? Автор досліджує етимологію слова “щастя”, описує еволюцію школи та філософської думки про цей феномен та наводить конкретику щодо того, а що ж насправді робить нас щасливими. А ви знали, наприклад, що англійське слово «happiness» походить від слова «hap», що на середньовічній англійській мові означало «шанс», «щасливий випадок» і взагалі – «те, що трапляється» – «happens»? Гайдт показує недоліки і помилки різних систем і практик – також як і їхніх істин, водночас акцентуючи на вирішенні дилем та особистих проблем, які турбують сучасну людину.
21. “Правила мозку. Що варто знати про мозок вам і вашим дітям” – Д. Медіна
Мозок – це щось дивовижне і дана книга якраз про це. Хоча нам ще не так багато відомо про те, як працює мозок, еволюційний розвиток людства підказує: мозок влаштований так, щоб вирішувати проблеми і виживати у нестабільному навколишньому середовищі, причому постійно. Автор називає це явище «граничними можливостями мозку». Всі аспекти, описані в книзі: фізичне навантаження, виживання, нейронні зв’язки, увага, пам’ять, сон, стрес, відчутя та ін. – співвідносяться з цими граничними можливостями. Рух перетворюється на тренування. Мінливість навколишнього середовища призводить до особливої гнучкості мозку, дозволяючи вирішувати проблеми через пізнання. Тут наведено дванадцять фактів про роботу мозку, які кожен повинен використовувати для кращого розуміння себе та можливостей розвитку власного потенціалу в сучасному динамічному світі.
22. “Настільки хороший, що вони не можуть тебе ігнорувати” – К. Ньюпорт
Кел Ньюпорт розповідає читачам, чому заїжджена фраза “слідуй за своїм покликанням” не завжди працює в ХХІ-му столітті. Часто наполегливість та навички перемагають “сліпу” пристрасть до чогось і в цій книзі пояснюють чому так трапляється. Розвінчуючи міфи про “пристрасть”, Ньюпорт ставить перед собою та нами завдання досліджувати реальність, в якій люди в кінцевому підсумку люблять те, що вони роблять. Приділивши час на дослідження органічних фермерів, венчурних капіталістів, сценаристів, позаштатних комп’ютерних спеціалістів та інших професіоналів, які визнали, що отримують величезне задоволення від своєї роботи, автор розкриває стратегії, які вони використовували, і ті підводні камені, яких вони уникали, розвиваючи власні успішні кар’єри. Be so good they can’t ignore you ;)
23. “Любов та бюджет” – Л. Остапів
Гарна книга про сімейні фінанси від професіонала своєї справи і хорошого приятеля у сфері особистих фінансів – Любомира Остапіва. В україномовному сегменті – це одна з перших книг такого формату і тут автор зібрав влучні поради й рекомендації щодо ведення сімейного бюджету, заощаджень, інвестицій та варіантів впровадження тих чи інших підходів до фінансів у реаліях сучасної української родини. Це хороша книга для старту вашого знайомства з персональними фінансами і в ній ви знайдете корисну інформацію, яка змотивує “копати глибше” та шукати власні варіанти досягнення фінансових цілей, а також розширювати горизонт знань у сфері інвестицій, бюджетування та фінансів загалом. Ви можете ознайомитись автором та ідеєю книги тут та придбати її за цим посиланням.
24. “Мартін Іден” – Дж. Лондон
Цей роман розповідає нам історію молодого чоловіка, який хоче потрапити у вир світських прийомів, красивих та освічених людей, світ, в якому живе та проводить свій час дівчина на ім’я Рут, яка полонила думки та серце Мартіна. Хороші описи тогочасного життя та навколишнього світу, доволі цікаві внутрішні монологи головного героя, який заради змін вирішує стати письменником. Протягом усього твору ми спостерігаємо розвиток Мартіна як особистості – його розчарування, перемоги, любовну історію, лінію дружби. Багато аналогій можна провести з нашою сучасною молоддю і бажанням “бути присутнім на найкращих вечірках та в кращих тусовках”, яке, насправді, багатьох веде до розчарування та переосмислення власних пріоритетів. Чи досягне Мартін мети і що його чекає “по той бік правди”? У Джека Лондона своя відповідь.
25. “Психологія впливу” – Р. Чалдині
Дана книга – це один із кращих навчальних посібників з соціальної психології, конфліктології, менеджменту, на думку більшості західних і вітчизняних психологів. У ній автор ділиться своїми спостереженнями за тим, як люди впливають одне на одного: інколи несвідомо, а інколи навмисно. Тут зібрані різноманітні техніки, поради та прийоми для виливу, а також поради щодо протидії маніпуляціям. Як на мене, книга дещо переобтяжена текстом і основні поради можна було би подати лаконічніше та в більші цікавій манері. Багато нахилів на продажі та місцями не надто цікаві думки. Є корисні ідеї, які варто почерпнути, але читав і “відкладав на потім” цю книгу доволі довго.
26. “Rework. Ця книжка змінить ваш погляд на бізнес” – Д. Хайнемайєр, Дж. Фрайд
Автори пропонують до уваги читачів власний досвід побудови успішного бізнесу на основі своїх перевірених часом принципів та правил. Ці принципи та правила частіше йдуть наперекір загальноприйнятим стандартам, але через це вони не стають менш ефективними та дієвими. ReWork – це не панацея і не збірка універсальних рецептів. Це зайве нагадування про те, що складні рішення – не завжди кращі і про те, що людей потрібно мотивувати. Що будь-який бізнес повинен бути клієнтоорієнтованим, а найкраща ідея нового продукту – створити те, чим хотілося б користуватися самому. Деякі думки мені видалися доволі “простенькими” і “заїждженими”, іноді навіть дещо “поверхневими”, але загалом книга читається швидко і в неї є чого повчитись.
27. “Згадати все. Моя неймовірно правдива історія” – А. Шварценеггер
Він народився в голодні роки в маленькому австрійському містечку, в сім’ї поліцейського, не маючи особливих перспектив на майбутнє. А у віці двадцяти одного року уже жив в Лос-Анджелесі і носив титул «Містер Всесвіт» – і це був лише старт його кар’єри та прогресу у різних сферах. Попри стереотипи щодо Арнольда і, звісно, помилки та неідеальність, доволі захоплююче знайомитися з його автобіографією і поринати в атмосферу самовдосконалення, роботи над собою та боротьби з різноманітними обставинами. Губернатор Каліфорнії та знаний усіма Термінатор ділиться своїми переживаннями, помилками та досвідом – від бодібілдінгу до справ сімейних та роботи на благо країни – однозначно є над чим подумати і що взяти до уваги.
28. “Досягнення максимуму” – Б. Трейсі
Трейсі – мотиваційний спікер, автор безлічі творів з саморозвитку і президент відразу трьох успішних компаній. Цікавинкою цього автора є те, що він досягнув успіху ще до того як почав писати книги (тобто не став багатим лише завдяки книгам, “продаючи” свої методики). Браян ділиться напрацюваннями, які він осягнув протягом 25-ти років досвіду в сфері досягнення цілей. Починав свій трудовий шлях, миючи посуд, потім були і робота на фермі, і торгівля. Та Браян постійно ставив собі запитання: чому одні люди більш успішні за інших? Йому довелося прочитати сотні книг, вивчити детальніше історію, психологію та політику, щоб виокремити причини бідності й багатства не тільки людей, але й цілих країн та регіонів. Автор доводить, що для того, щоб досягати всіх поставлених висот, достатньо повністю віддаватися справі, досконало вивчати її, постійно практикуватися, і постійно вдосконалюватись.
29. “Як скласти особистий фінансовий план. Шлях до фінансової незалежності” – В. Савенок
Один з відомих авторів на пост-радянських теренах саме у сфері особистих фінансів. Книга обіцяє дати відповіді на важливі для усіх нас запитання: “Як досягти своїх життєвих цілей – забезпечити себе і дітей та дати їм гарну освіту?”. Автор наводить поради щодо того як привести особисті фінанси в порядок, як краще аналізувати власні фінансові звіти і як, заздалегідь спланувавши власні грошові потоки, досягти бажаної фінансової незалежності. Особисто мені книга місцями здавалась дещо нудною, можливо через специфіку подачі інформації або доволі спрощені приклади, але, не залежно від мого суб’єктивізму, вона дає непоганий фундамент для побудови фінансової забезпеченості і підкреслює корисні навички для управління власним бюджетом в реаліях економічно нестабільних країн.
30. “Почни. Вріж страху по обличчю, перестань бути нормальним, займися чимось вартим” – Дж. Ейкафф
Вдало скомпонована книга про те як треба братись за щось своє і втілювати це в реальність, замість банального просиджування на життєвій лаві запасних. Що відрізняє майстра від посереднього фахівця? Непересічність. Звичайна людина, яка думає як усі, і все робить “як усі”, не зможе створити щось відмінне від того що вже існує. Майстра, ювеліра своєї справи вирізняє саме неабиякий, суто індивідуальний підхід до діяльності. Автор книги розклав по поличках всі етапи життя людини, яка прагне стати майстром, неабияким фахівцем у своїй діяльності, і дав вдосталь безцінних порад стосовно цих щаблів розвитку та життєвого балансу. Важливим для читача те, що в кінці кожного розділу присутній короткий підсумок, який допомагає запам’ятати основні моменти і освіжити їх в пам’яті та тестувати у власному житті.
31. “Почни з чому” – С. Сінек
“Чому?” одне з моїх улюблених запитань, яке стараюсь ставити собі і людям довкола коли берусь за якусь ідею або ж проект чи мотивую себе або інших до активних дій у певній сфері. Саймон Сінек теж любить це запитання, але сфера його дослідження в цій книзі покриває справді широкий спектр застосування правильних запитань та пошуку найкращих відповідей. “Потужне й глибинне дослідження причин відмінностей видатних компаній і видатних лідерів від усіх інших” – вдало підсумовують про цю роботу. Ця книжка про природну модель, спосіб мислення, дії та спілкування, яка дає деяким лідерам здатність надихати людей, які їх оточують. Влучні запитання – влучні відповіді. Більшість відповідей, які ми отримуємо, якщо вони побудовані на ґрунтовних свідченнях, ідеально працюють. Поза тим, якщо ми починаємо з неправильних запитань, якщо ми не розуміємо причини, тоді навіть правильні відповіді завжди ведуть нас у неправильному напрямку. Постав собі правильне “чому?”.
32. “Супербоси. Як видатні лідери плекають таланти” – С. Фінкелстін
Загальна ідея книги – як розвивати таку культуру в компанії, при якій супербоси будуть сприяти “виростанню” свіжого покоління нових лідерів та успішних керівників. Сидні Фінкелстін зібрав досвіди й кейси вісімнадцяти супербосів – представників бізнесу, спорту, моди, мистецтва і, провівши понад 200 інтерв’ю протягом 10 років, зрозумів, що нема єдиного успішного стилю чи підходу, бо топ-лідери доволі різні, проте таки мають дещо, що їх об’єднює – нетрадиційні, але потужні способи управління, мотивації та ідентифікації персоналу з потенціалом. В книзі живі приклади та кейси, вона доволі змістовна, але іноді, як на мене, перевантажена повторами однієї і тієї ж ідеї або різностороннім її обговоренням. Ключова думка – розвивати яскравих лідерів, вміти їх “відпускати” коли прийде час, але не забувати зберігати хороші контакти й плекати власну мережу активних та ефективних босів, не залежно від того чи вони ще працюють на тебе чи вже змінили компанію/галузь, бо “світ круглий”, як не крути.
33. “Пігмаліон” – Б. Шоу
Відома класична п’єса, що доволі легко читається та залишає по собі деякі питання, над якими слід поміркувати. Великий вчений-лінгвіст, фахівець з фонетики, професор Генрі Хіггінс зустрічає на вулиці просту дівчину-квіткарку з грубою, неправильною вимовою і дещо вульгарними манерами. Він б’ється об заклад і береться за півроку зробити з неї справжню леді, тобто дівчину, яку не соромно буде вивести у вищий світ. Сюжет у стилі більш високоморальної версії “від пацанки до панянки” з витонченими діалогами, міжособистісними стосунками та емоціями й деталями життя на зламі ХІХ-го та ХХ-го століть.
34. “Аеропорт” – А. Хейлі
Хейлі характеризують як автора, що писав у стилі “виробничого роману”. Як на мене, це точний опис напрямків та забарвлення його письма. Cправа в тому, що Хейлі писав свої твори, скрупульозно прописуючи усі деталі. І читач, занурюючись у книгу, буквально бачить, як саме працює той чи інший соціальний організм, так як цього і добивається Артур. “Аеропорт” постає перед нами не тільки у вигляді залу очікування і буфету. Читач слідом за героями твору з’являється то в диспетчерському пункті, то в поліцейській дільниці, то в кабіні літака, а то й на занесеному снігом летовищі. Декілька сюжетних ліній, різні проблеми і пошуки їх рішень, динаміка і співпереживання та емоції – однозначно вартує прочитати і пройти історію разом з її героями.
35. “Потік. Психологія оптимального досвіду” – М. Чиксентмігаї
Ви могли неодноразово чути про цю книгу, і навіть читаючи її, можете зрозуміти те, що деякі з принципів і підходів вже зустрічалися вам в інших книгах (які швидше за все були видані вже опісля цієї – перше її видання було у 1990-му році), але тут зібрані справді доречні речі та корисні лайфхаки для того, щоб жити по-максимуму і творити власне життя у найкращій можливій версії. Щастя — це те, чого прагне людина. Його можна досягнути через визнання, красу, любов або багатство, але чи знаємо ми, що таке щастя саме по собі? Мігай пропонує концепцію, яка допоможе бути щасливим, досягати успіху та поліпшити якість життя. Вона не надає готових відповідей та універсальних порад, зате дасть уявлення про саме щастя як про оптимальне переживання творчості, радості та реалізації потенціалу. Концентруймося на тому, що ми робимо, і робімо це якнайкраще – варто ловити відчуття потоку у будь-якій діяльності: від катання на лижах чи плавання і до якіснго сексу чи cмакування соковитої грушки в зеленому саду пообіді, примружившись від сонця… Go with the flow.
36. “Емоційний інтелект. Чому він може значити більше, ніж IQ” – Д. Гоулман
Емоційний інтелект – це тема яка за останні десятиліття встигла нашуміти як в сфері навчання так і в менеджменті та підходах до управління командами й “самим собою” як керівником чи членом колективу. Дослідження доводять, що окрім непоганого рівня IQ, успішному професіоналу сьогодення потрібно володіти також високими показниками EQ/емоційного інтелекту. Відомі закордонні та українські ресурси теж дають поради у сфері прокачки компетенцій та власного емоційного інтелекту. Я захотів дослідити витоки цієї концепції та базові дослідження, тому освоїв класичне видання цієї книги, щоб розібратися “а що ж воно таке цей емоційний інтелект і як я його можу застосовувати для себе і людей довкола?”. Деніел Гоулман переконливо доводить, що у досягненні успіху наші емоції в сім’ї і на роботі відіграють значно більшу роль, ніж прийнято вважати. Він показує, навіщо людині потрібні емоції і яке значення має емоційний мозок людини. Розглядає природу емоційного інтелекту та те, який вплив та застосування має емоційний інтелект в житті людини. Ця книга також розкриє інформацію щодо того які «вікна можливостей» існують для розвитку та яке значення для нас має емоційна грамотність.
37. “Оповідання” – О. Генрі
У Генрі свій стиль письма і він однозначно майстер короткої розповіді. Буває незвично, як в декількох рядках він може написати абсолютно живу і правдоподібну історію, яку доволі просто уявити. Тут є і гумор і є трагедії, є передбачувані фінали, а є й менш очікувані розв’язки. Він доволі простодушно жартує над долею злодіїв та викрадачів, вміє обіграти персонажів в потрібному світлі. Лаконічно і зі своєю родзинкою.
38. “Одна справа: Як робити менше, а встигати більше” – Ґ. Келлер, Дж. Папасан
Книга, що стала бестселером за версією видань Wall Street Journal і New York Times та USA Today. Вона допомагає сконцентруватися на найважливіших речах вашого життя і робити те, що справді потрібно та важливо. Автори фіксують увагу на “одній речі” (the one thing) і протягом книги на різних прикладах демонструють як чіткий фокус допомагав багатьом людям та може допомогти і вам. Сучасний світ диктує свої правила та ставить нам безліч важливих завдань та запитань, які потрібно вирішити за короткий термін. Адже чим більше ви зробите, тим кращий результат ви покажете та швидше наблизитесь до мети, чи не так? Зовсім ні, впевнені автори, – насправді необхідно зосередиться на чомусь одному — справі, яка й принесе вам щастя та успіх.
39. “Цього року я … Як змінити звички, дотримуватись обіцянок або зробити те, про що ви давно мріяли” – М. Дж. Раяан
Загалом в назві книги відображена основна її суть. Мені, як людині, яка постійно шукає способи вдосконалення та мудрого використання наявного часу і ресурсів, дуже цікаво знайомитись з авторами, які дають інсайти щодо розвитку правильних звичок, мотивації та дисципліни. Певні підходи ти вже виробив для себе, якісь знаєш з інших джерел та авторів, але завжди є щось нове, що можна спробувати у новому році, чи не так? Якраз про цей експериментаторський підхід до себе і своєї сили волі та бажань написана ця книга. Не боятися змін і знайти власну “формулу успіху” для того, щоб зробити своє життя кращим, добитися поставлених цілей і здійснити задумані плани. Автор радить як саме знайти точку відліку, з якої позитивні зміни стануть постійними, а мрії перетворяться в реальність.
40. “Все те незриме світло” – Е. Дорр
Ця книга – одна зі списку лауреатів Пулітцерівської премії останніх років. Друга світова війна, важкі часи та два підлітки, кожен з яких має свою історію та свій шлях, перетинаються у вирі складного конфлікту, перебуваючи “по різний бік барикад”. У полум’ї війни скромний хлопчина та сліпа дівчина намагаються вижити і врятувати рідних людей. Дилеми, кохання, емоції та смерть – книга зачіпає різні аспекти, а від сюжету непросто відірватись (і одразу хочеться відвідати описані красиві місця). Що б не трапилось, але завжди варто вірити у те, що незриме світло переможе темряву.
41. “Життя у позику” – Е. М. Ремарк
“Позичене життя” – класичний “ремарківський” твір, де будуть дружба, перегони, розкішні краєвиди, емоції, чарівні жінки та елегантні чоловіки. В романі розповідається про кохання автогонщика Клерфе і молодої жінки Ліліан, котре розгортається на фоні миру, який прийшов до Європи у 1945 році. Ліліан хвора, для неї кожен день — це новий шанс чи, можливо, наближення до вічності?
Человек, которому предстоит долгая жизнь, не обращает на время никакого внимания; он думает, что впереди у него целая вечность. А когда он потом подводит итоги и подсчитывает, сколько он действительно жил, то оказывается, что всего-то у него было несколько дней или в лучшем случае несколько недель. Если ты это усвоил, то две-три недели или два-три месяца могут означать для тебя столько же, сколько для другого значит целая жизнь. Ремарк «Жизнь взаймы» І знову гори) #ремарк #remarque #quote #quotes #life #fire #joy #mountains #relax #saturday #eve #happybirthday @roman_yastremskyy #fireplace #carpathians #drink #chill #life #on #loan #night #krp #myway Допис, поширений Roman Koshovskyy (@roman_koshovskyy)
42. “Як ви збудуєте своє життя?” – К. Крістенсен
Книга деякий час вже знаходилась серед найбільш близьких до прочитання в моєму “to read list”, але після цього інтерв’ю з фінансовим аналітиком та викладачем Києво-Могилянської бізнес-школи Євгеном Пенцаком, де вона вкотре згадувалась, вирішив придбати і таки почитати. Принцип конґруентності (пункт 21 тут) – важливий елемент мого способу сприйняття справжнього себе і справжніх людей навколо, тому запитання та теми, які зачіпає автор, а саме “Чи роблю я в житті те, що дійсно важливо для мене?” та “Чи мої дії збігаються з тими, які декларую назовні?” доволі сильно резонують із чимось внутрішнім й глибшим в мені самому. Автор наводить влучні думки про цілепокладання, побудову власної стратегії та комплексного розвитку свого життя. Тут гарно пояснено причини провальності “комплексу відмінника” і розглянуто багато концепцій та ідей стосовно схожості побудови життя та бізнесу, для яких важливими є, зокрема, мотивація, ресурси, стратегії, цілі та успіх.
43. “Сила волі. Шлях до влади над собою” – К. Макґоніґал
Автор з наукового боку показує, як влаштовано наше мислення, чому ми уникаємо змін і не використовуємо власний потенціал на повну. Також, окрім теорії, Макґоніґал подає безліч фактів і цікавих прикладів для кращого розуміння наших внутрішніх триггерів та переконань, якими ми керуємось під час змін або з метою їх уникнення. Концепцію сили волі Келлі пояснює як здатність опановувати три вміння: «я буду», «я не буду» та «я хочу». Якщо ви давно задумуєтеся над тим, щоб впровадити нові звички або ж пробуєте експериментувати з власною лінню та дисципліною, то книга однозначно підкине корисних вправ та покращить розуміння своїх індивідуальних “халявщика” і “двигуна прогресу”, які перебувають у постійній боротьбі. Ні, книга не зробить за вас те, для чого не вистачає духу чи вмотивованості, але вона дасть поштовх, який варто правильно спрямувати.
44. “Від хорошого до величного” – Дж. Коллінз
Цю книгу часто характеризують як “настільну книгу провідних топ-менеджерів світу”. У ній автор аналізує діяльність і структуру компаній, яким вдалося здійснити прорив у вищу лігу бізнесу та стати кращими у своїй ніші. Як на мене, деяка “застарілість” даних (вони збирались до початку 2000-х) дещо змінює сприйняття книги, проте основний принцип маховика, який тут описаний, вдало підкреслює правдивий факт – стрімкого успіху досягають лиш ті, хто розганяється поступово, набирає обертів і не зупиняється в розвитку та успішно адаптується до мінливого оточення й світу. Вибір типу лідерства (привіт керівникам 5-го рівня) та вміння вести за собою команду, будучи її важливою частиною – базові складові успіху будь-якої справи.
Хороші та якісні книги однозначно формують в нас індивідуальний стрижень та впливають на усталення певних смаків та якостей особистості. А що з наведеного списку ви прочитали і які у вас враження? А які книги, зі свого боку, ви теж порекомендуєте для прочитання? Діліться в коментарях, пишіть у фейсбуці – фідбек та свіжі думки вітаються!