25 і 25 – різниця лиш у цінності.
Досвід кожної людини у чомусь унікальний, і всі ми по-своєму підходимо до понять успіху, щастя, задоволення від життя та розуміння того, яким чином ми будуємо власний шлях та на якому фундаменті він заснований. У цей підсумковий місяць мого 25-річчя, наводжу у даному дописі для себе і для моїх читачів деякі з висновків та принципів, які назбирались в мені за чверть століття і які, на мою думку, стануть в нагоді як людям у віці “між 20 і 30”, так й усім іншим віковим категоріям, бо, певен, що кожен зможе відшукати тут щось ближче до власних поглядів і, можливо, модифікувати на свій лад для посилення цікавості та змістовності власного життя.
Ну що? Поїхали!
25 у 25 від Кошовського:
1. Роби своє
Чим би людина не займалась – головне щоби це було щиро і драйвило її зсередини. Суть не лише в роботі і професійному розвитку, а радше в комбінації важливих сфер життя, де кар’єра і хобі відіграють вельми значну роль. Не важливо чи ти фанат готування домашніх суші-роллів, обожнюєш складати лего-забавки, тебе драйвлять теми особистих фінансів або ж ти збираєш щомісяця дискусійну групу людей, які цікавляться поштівками ХІХ ст. – визначи чіткими запитаннями, що тобі подобається робити, що ти залюбки робиш (як безкоштовно так і за оплату) і за якими заняттями час проходить непомітно, а тоді бери свої унікальні смаки і прокачуй їх на нові рівні. Це як один зі способів самоідентифікації – не копіюй шаблони оточення, а порийся глибше у своїх правдивих цінностях і бажаннях – там може бути багато цікавого. Не забувай, що час йде і ми змінюємось теж – не завжди вчорашнє настільки актуальне як сьогоднішнє. Приймай свої інтереси, цікавинки і досліджуй їх.
2. За все важливе ми голосуємо часом
Не слухай відмазок людей довкола про брак часу – часто це “зайнятість заради зайнятості” та невміння розставляти пріорітети. Запам’ятай важливу істину – ми всі виділяємо час на те, на що його хочемо виділити і на тих, з ким нам справді приємно. В когось це буде ліниве лежання, в когось читання фешн-блогерш, а хтось, можливо вигулює собаку або в’яже по вечорах чи виходить на каву з коліжанкою. Подумай на що ти вже знаходиш час, а в яких сферах було би добре віднайти ще трохи і виділити додатково. Також не варто нагнітати ситуацій чи розвивати агресію до когось, хто певним негативним чином “проголосував своїм часом” щодо тебе чи твоїх ідей – вивчи це просте правило і будеш бачити що й кому є справді пріоритетним. Чітко і просто.
3. Вмій радіти маленькому і прагнути до більшого
Вдячність допомагає цінувати те, що є, але це не означає, що варто перестати хотіти більшого. Запитуй себе “що далі?” і бери долю в свої руки, не забуваючи про все хороше і всіх хороших, які є поруч. Обираючи своє “а що ж наступне”, розуміємо, що цей вибір не обов’язково назавжди, і це нормально.
4. Кохай і смакуй різновиди відчуттів
Ця тема дуже індивідуальна і особиста, проте загальна лінія, якої я рекомендую дотримуватись – дай волю почуттям і смакуй молодість у всіх її проявах. Ти не знаєш куди ті чи інші люди і наші відносини з ними можуть привести, але значно цікавіше промальовувати нові шляхи і не боятися умовностей, ніж з часом “жаліти про щось”. Можливо хтось доволі рано створить сім’ю, а хтось інший буде у довгих відносинах, які “не вистрелять”, хтось гармонійно процвітатиме у стосунках, а в когось будуть емоційні американські гірки від незрозумілого хаосу – тут не вгадаєш наперед, але допоки ми відчуваємо, ми розуміємо що живемо! І в цьому вся суть – збирати свою індивідуальну широку палітру відчуттів (емоційних, розумових, фізичних!), а життя й наш вибір покажуть у слушний час потрібну дорогу. Кохаймося, бо ми точно цього варті!
5. Приділяй час сім’ї та найближчим
Цікався людьми, а не лише новинами про Трампа та біткоін. В час великого інформаційного шторму, який вирує довкола, іноді легко загубити за всім шумом і ґаджетами справжні цінності та хороші можливості пізнання. Родина, близькі друзі та особливі люди, які є у більшості з нас – це важливий кістяк нашого самоусвідомлення і взаємної підтримки у непрості часи та підбадьорення й радості у часи тріумфу та прогресу. З людьми насправді цікаво – ретельно “фільтруй” оточення і приділяй час як добрим і перевіреним людям, так і новим цікавим вогникам, які з’являються і весело мерехтять на горизонті. Тоді не встигатимеш “гальмувати” в непотрібних трясовинах і вибудуєш таке спілкування, яке приноситиме користь й радість як тобі, так і твоїм кращим людям довкола.
6. Говори “ні”, щоби мати можливість сказати “так”
Усе довкола має альтернативу і для кожного з нас корисно вміти вчасно казати “ні”, щоб потім мати змогу сказати “так” тим людям, справам і звершенням, які справді потрібні й важливі. Спрощуй там де це можливо, приймай рішення чітко і конкретно, а для цього заздалегідь сформуй власні побажання й пріоритети.
7. Дбай про здоров’я
На цю тему є безліч статей і досліджень, а щось із різновидів спорту, мабуть, у своєму житті пробував кожен. Але далеко не кожен після “спроб” має силу не втратити ентузіазм і ввести здорові звички у свій повсякденний режим назавжди (мова йде як про фізичні навантаження так і про більш здорове харчування). Запам’ятай – важливо не в такій мірі ЩО ти робиш для свого організму, а ЯК ти це робиш, бо у підході до власного здоров’я та довголіття ключову роль відіграють дисципліна , постійність та вміння відчувати себе, свої можливості і знати свій організм. А як можна щось знати навіть не спробувавши? Почни у свої 20+ дбати комплексно про себе не гірше, ніж дбаєш про ТО автомобіля або ж про свої нігті/волосся/дачу чи нову форму в залі. Ти сам собі творець і те, що закладаєш в юному віці – те й пожнеш ближче до старості. Get yourself moving!
8. Перетворюй круте/незвичне на власну норму
Проста істина у всіх сферах від фінансів, крізь призму саморозвитку і до площини кар’єри, звичок та життя в цілому. Ми самі собі ставимо рамки і самі обмежуємо або ж підсилюємо власний потенціал. Повір, якщо справді старатися, то можна багато речей, які ще вчора здавалися нереальними вигадками інста-хвальків (регулярне плавання/ведення особистих фінансів та інвестиції/вивчення італійської з телефону щодня/вміння дякувати за все що є і прагнути кращого/можливість приділяти час на читання і саморозвиток/прогулянки з собакою/написання вірша/запис на ці курси, на які ти так хочеш але не йдеш/та ін.) перевести у статус якісних звичок, своєї особистої норми та базового стандарту, який характерезує тебе як нову, ближчу до “внутрішнього балансу й ідеалу” людину. Треба добре пропрацювати над самомотивацією і дисципліною, але покращивши ці 2 характеристики, ти зможеш втілити в життя свій новий стандарт “мінімуму”, який ще вчора здавався таким недосяжним.
9. Насолоджуйся красою природи
Вмій відволіктися від творінь цивілізації та безлічі думок, які вирують в голові щохвилини. Можливо тобі допоможе медитація (не лякайся, не треба йога-штанів та йти кудись в зал – став будь-яку аплікушку і вчись освоювати свою свідомість та спокій з нуля), можливо просто трошки тихого часу наодинці і вміння “відпустити зайве” – не важливо як саме, але виділяй собі час і можливість насолоджуватися природою. Чи це гори, чи це річка або ж ліс, а може просто парк біля твого будинку? Вчися ловити кайф і гармонізуватись з природою. Без фанатизму, але для розслаблення та для генерації нових ідей та думок. Природа сприяє, будь з нею на одній хвилі.
10. Get things done – доводи справи до кінця!
Тут фішка навіть не стільки у наслідуванні класичних GTD підходів Д. Аллена, а в тому, що дуже корисно навчитись доводити проекти/задуми/їдеї до якихось фізичних втілень і робити це регулярно в тому форматі, в якому тобі це найбільш зручно. Просто бери і роби, думай і втілюй, плануй та імпровізуй за потреби у процесі. Пам’ятай що “свідомість призначена для створення ідей, а не для їх зберігання” , тому фіксуй ідеї, записуй чи внось в додатки, але використовуй голову наповну для реалізації конкретних кроків, а не для вічного прокручування “загальних фраз” в голові; додай конкретики. Те, куди ми вже прийшли на дану хвилину по східцях поступового розвитку стимулює ріст до нових досягнень, не залежно від площини, у якій ми прагнемо прогресувати. Робиш – збираєш плоди, не робиш – прохалявлюєш життя і витрачаєш час на чужі, а не свої, пріоритети.
11. Читай, навчайся, ділися
Людині або подобається розвиток і певний пошук нових істин та цікавинок і вона шукає свій спосіб втамовувати тягу до нового, або вона більше любить статичний стан звичного комфорту, в якому тепло і добре, але який рідко може позитивно вплинути на когось, якщо є зовсім непродуктивним – це 2 т. зв. моделі: growth mindset (мислення зростання) i fixed mindset (фіксоване мислення) – детальніше описані Керол Двек. Не буксуйте і не переставайте навчатись після школи чи університету – в час коли є безліч он-лайн курсів, додатків, цікавих подій та книг – всі можуть відшукати те, що драйвить і вивчати це більш досконало. Для чого? Щоб бути обізнаними, щоб розширювати горизонти і знайомства та щоби кидати собі виклики для некомфортного виходу за власні звичні рамки, щоб згодом поділитись з іншими і передати кусочок мотивації людям довкола. Мозок потребує їжі і тренувань, загальмуєш на деякий час – і пропустиш багато стартів та можливостей. It’s up to you.
12. Бери участь у волонтерстві і благодійності
Підтримуй акції, проекти та людей, у яких віриш або яким дійсно потрібна допомога і ти справді знаєш куди підуть твій час та/або кошти. Один з хороших варіантів – це моніторити УББ, Таблеточки, Сергія Притулу та ін. проекти і щомісяця (або так часто як тобі зручно) підтримувати їх тими сумами, які тобі по кишені. Не можеш підтримати матеріально? Є безліч проектів, де потрібні або старі речі в хорошому стані або твоя допомога і час у певному вигляді. Також, розвинувши навики в якійсь сфері, ти можеш безкоштовно ділитися ними: он-лайн, на семінарах/лекціях, різних міт-апах чи івентах – кожне ділення це твій особистісний ріст. Не забувай, що існують акції, для підтримки яких потрібна публічність і розголос, але, крім цього, варто робити малі та великі добрі справи щодня, не обов’язково голосячи про це на весь фейсбук.
“Саме сьогодні зроблю якийсь добрий вчинок і нікому про це не скажу”
– із 10 -ти заповідей спокою св. Івана Павла ІІ.
Ти сам собі визначаєш формат, але пам’ятай що рухаючись вгору, потрібно не забувати про підтримку людей довкола.
13. Знайди час для себе і свого “саду”
Вмій сказати “Стоп!” і зробити паузу. Вводь у звичку брати перерви, приділяти час собі і своїм думкам. Приходь посидіти і послухати шелестіння листя у своєму Центральному Парку – ідея гарно описана Джоном Ейкаффом . Роби це на свій манер, але навчись слухати те, що всередині і не глуши думки белькотінням рутини. Спокій – важливий помічник в прийнятті себе та в розумінні куди рухатись далі, тому ніколи не нехтуй ним.
14. Веди особисті фінанси і всебічно розвивай власну фінансову грамотність
Чим раніше задумаєшся про своє збалансоване теперішнє й забезпечене майбутнє – тим краще для тебе. Сьогодні краще, ніж завтра, а у 23 краще, ніж у 43. Розвіюй міф про те, що це “нудні записи” і “нічого не дає” – контроль доходів і витрат дає безліч переваг, а разом із розумними інвестиціями і постійним моніторингом можливостей для вкладень коштів – це потужний інструмент для забезпечення гідного майбутнього та насиченого життя сьогодні. Вагаєшся з чого почати? Подивись і почитай тут, тут, а також тут , ознайомся із основними порадами для початку ведення особистого/сімейного бюджету, а далі модифікуй під власні потреби і покращуй стан своїх фінансів вже сьогодні.
15. Розвивай емоційний інтелект
Успіх в житті та в професійному зростанні у значній мірі залежить від розумного володіння емоціями, тобто емоційним інтелектом (EQ), яким і визначається характер і рівень сприйняття людиною світу, подій, окремих людей, а також реакція на все, яка в свою чергу впливає на ефективність наших дій. Твій IQ – важливий, але лиш до певної міри, бо вміння контролювати себе, емоції та розуміти поведінку й емоції інших – це суттєва перевага і важливий навик у сучасному динамічному світі. Дізнавайся більше про EQ та шукай сфери, в яких можеш “підтягнути” певні компетенції.
16. Не звітуй перед кимось
Суспільна думка і фідбек людей, які довкола, часто формують у нас певні обмеження або “неписані правила” у голові, які змушують нас діяти певним чином. Але, насправді, такі ліміти лиш в голові і вони роблять життя багатьох індивідів сірим і нудним. Хто сказав, до прикладу, що ми повинні звітувати за певний вибір чи крок, і що все те, що ми хочемо втілити або спосіб життя, який ми в даний момент виділяємо для себе як основний, повинні проходити через “загальний суспільно-правильний” фільтр і тільки тоді розглядатися як “щось прийнятне”? Звісно, тут не йдеться про дискусії щодо моралі й ідеалів, але, запам’ятай – це виключно твоя справа з ким ти зараз у Карпатах, це лише твоя справа чому ти змінив (-ла) роботу, це твій вибір – завершити беззмістовні стосунки, холостякувати, носити червоні берети чи обговорювати філософські теми за кальвадосом о 4-й ранку… А може ти успішна мама 4-х доньок і ламаєш стереотипи про “мамочок” – супер, основне не виправдовуйся і не пояснюй комусь “чому саме так”. Ти маєш право обговорювати своє особисте у вузькому колі рідних та найближчих, але для більшості, повір, буде достатньо і вершечка айсбергу.
17. Запровадь свою звичку “Роби це вперше!”
Коли востаннє ти робив (-ла) щось вперше? Від дрібниць до великих справ, від локальних переміщень довкола рідного містечка до крутих тріпів у нові країни, від досліджень себе до кращого розуміння коханої людини? Ми дорослішаємо, нас щороку важче чимось вразити і ми поступово втрачаємо дитячу безпосередність та схильність до відкриттів. Не губи в собі ідею новизни, бо досвід та new ideas запам’ятовуються, речі – ніколи. Виривайся з рутини і зроби щось по-іншому. Почни з малого, але запровадь своє #Do_It_Вперше і кожного тижня, кожного місяця і звісно щороку пробуй хоч кілька цікавинок зі своїх бажань або ідей, які ти консервуєш в голові, але ніколи не втілюєш. Роби щось вперше на постійній основі, час від часу, але роби – це дуже корисно! Сядь, подумай, запиши на папері/у щоденнику, а потім помаленьку втілюй, проставляй “пташки” напроти виконаних “першостей” і лови задоволення від свіжих вражень, людей, локацій та досвіду!
18. Починай, втягуйся, редагуй в процесі
Дорогу здолає той, хто йде. Ідеальність – ворог хорошого та гальмує втілення ідей. Не шукай оптимального плану наперед – йди за покликом, роби те що вважаєш за потрібне, а в процесі діяльності мета і нові цілі будуть модифікуватись і кристалізуватись поступово. Just do it!
Тепер прийшла наша черга робити великі справи! Думаю, кожен з вас про себе подумав: “Я ж не знаю, як будувати дамбу або залучати мільйони людей до роботи”. Можна я відкрию вам один маленький, але дуже важливий секрет? Спочатку ніхто цього не знає! Ідеї не виникають одразу повністю сформованими. І тільки після втілення в реальність, вони набувають конкретних обрисів. Головне почати!
– З виступу Марка Цукерберга перед випускниками Гарварду 2017
19. Відпускай – зайве і зайвих
На нашому життєвому шляху трапляються дуже різні люди, ситуації, переживання та історії. Найбільш зрілий підхід – це пережити певні емоції, дати їм волю, але не жити ними вічно. Здорова і впевнена в собі людина опановує себе, отримує від ситуації цінний досвід і йде далі. Не тримай у своєму оточенні токсичних людей, не затримуй там зрадників або тих, хто вирішує йти своєю, протилежною стежкою, не псуй життя комусь і собі незрозумілими чварами, сварками та пустими балачками. Іноді найкращий спосіб розрулити певний етап – це відпустити подалі зайвих людей, зайві обставини, зайві речі та пересуди. Відпусти і не “грузися”, свою психічну і ментальну енергію краще спрямовуй на пошук нових ідей, на цікаве смакування свіжих знайомств та на все те, що чекає тут і зараз та у найближчому майбутньому. Людина, яка сидить лише за розмірковуванням “а що якби”, але не працює над “а тепер я буду…” приречена до вічних непродуктивних внутрішніх діалогів та стресів. Відпускай зайве і здобувай потрібне.
20. Не старайся задобрити усіх
Просто запам’ятай – у яку б діяльність ми не були б задіяні, на якому б етапі розвитку не знаходилися і у яких стосунках ми б не були – завжди будуть люди, які засуджуватимуть нас, які підтримуватимуть і які ставитимуться байдуже. Неможливо “улестити” всіх, навіть не старайся. Для чого це тобі? Роби своє (див. пункт 1 вище) і живи так як забажаєш згідно із власними переконаннями й цінностями, а не заради “визнання більшості”. Критика від щирих людей – це важливо, повноцінний обмін ідеями, поглядами і думками – теж, але не навішування ярликів та засудження себе чи інших. Будь щирим, будь собою, решта – додасться.
21. Будь конґруентним
Не лякайся цього слова – воно містке, але особливо влучно передає цілісність, з якою людина повинна підходити до себе, свого покликання та життя в цілому.
Конґруентність – це узгодженість інформації, одночасно переданої людиною вербальним і невербальним способом (або різними невербальними способами), а також несуперечність її мовлення, уявлень, переконань між собою; в ширшому сенсі — цілісність, самоузгодженість особистості взагалі.
Будь тим ким ти є, але не бреши на загал про якісь цінності чи принципи, а “вдома за шторами” живи по-іншому. Справжні ми тоді, коли “ніхто за нами не спостерігає”, коли ніхто не підбадьорює в спортзалі, коли результат залежить від нашого вкладу і старань, а не від рівня крику боса. Всі ми різні, але для будь-якої дорослої особи важливим є визначити особисті цінності та цілі у різних сферах , розуміти що для нас справді важливо і жити згідно цих принципів. Це не “книга правил” і не якісь непорушні заповіді, ми ж теж змінюємся, але часто ключові засади, які формують наш внутрішній “стрижень”, залишаються незмінними. Чи знаєш ти свої основні цінності? Що тобі справді важливо – в людині, у житті, в успішності? Виділи час і зафіксуй це, обдумай і використовуй як нагадування собі в часи важких випробувань, невдач або ж змін.
22. Цінуй в рівній мірі як самотність так і людей поруч
Не забувай, що треба адаптуватись як до соціуму так і до хороших, вдумливих хвиль/годин/днів наодинці. Найцікавіші стосунки будують зрілі індивіди, яким є чим поділитися і які мають вдосталь особистих причин для росту і щастя, а, поєднавши зусилля, сприяють росту одне одного. Якщо ти постійно чекаєш, що хтось подарує тобі радість, то ніколи не навчишся радіти своїй самотності. Шукай джерело сили і натхнення всередині, вмій цінувати час з собою і для себе, але також проявляй активний інтерес до людини/людей, в яких бачиш приємний потенціал, ділись своїм та “поглинай” досвід багатогранних особистостей, які тебе оточують.
23. Живи в моменті зараз
Іноді ми занадто багато фокусуємось на мріях (без конкретних планів) або ж на якихось спогадах, в той час коли насправді найважливіше, що у нас є – це теперішній момент. Звикай говорити “ТАК” новому, привчай себе цінувати момент і те що ти є у ньому; перестань турбуватися про те, що не має відношення до справи прямо зараз. Досить витрачати енергію на незалежні від тебе речі. Саме зараз ти формуєш своє завтра – озирнись довкола – де ти, з ким ти, що робиш? Не подобається – змінюй, подобається – продовжуй і розвивай. Ти сам будуєш і обираєш своє “зараз”.
24. Пиши якщо хочеться – все що спадає на думку
Вірші, прозу, думки, ідеї, плани, списки…. У щоденник, у записничок, в нотатки чи у блог. Різноманітні цікавинки приходять нам в голову у дуже “невчасні” моменти, тому рекомендую мати під рукою або паперовий або електронний варіант “записничка” і не пропускати важливе. Що використовую я? Один з блокнотів для записів “від руки”, а також Wunderlist та Google Keep – адже телефон або улюблений ґаджет майже завжди під рукою. Що саме писати? – Те, що зараз в голові. Іноді зручно викласти думки на папір для їх переосмислення, іноді якийсь період корисно вести щоденник вдячності, а деколи це просто буде цікава ідея або потрібна справа, яка дуже термінова, але може вилетіти з голови, якщо її не зафіксуєш. Те, що записано/зафіксовано мотивує нас до дій більше, аніж “літання ідеї в думках”. Пам’ятай влучний вислів:
A goal without a plan is just a wish / Ціль без плану – це всього лише бажання
25. Дозволяй собі промахи, але, зробивши висновки, рухайся далі
Ти маєш право на помилку, на “паузу”, на потребу в погляді зі сторони. Ми неідеальні, і світ довкола також. Винось життєві уроки, ділися думками й висновками з близькими, але не зациклюйся на процесі аналізування, краще вкладай свою енергію у продуктивніші справи, які ведуть до кольорового завтра. Пробуй і переконуйся хто/що тобі ближче, бо активність краща за неробство, а все що повинно бути – складеться в твій особистий пазл поступово.
26. Бонус: Пам’ятай, що навіть незначний вплив дає свої плоди
Кожна дрібна ситуація, будь-яка історія, яка з нами трапляється, та люди в нашому житті мають своє значення та свій вплив. Аналогічно до того, як хтось впливає на мене, я можу впливати (помітно і непомітно) на життя та долі людей навкруги. Ефект метелика, принцип доміно та природна аналогія кіл на воді показують нам як будь-яке, навіть невелике зусилля, розноситься ехом довкола і стає часткою того, що ми приносимо в цей світ. Тому слідкуй за тим, що ти “транслюєш” (краще щоб це було щось корисне, аніж хаотичне) та не заморочуйся, якщо наразі твій вплив помітно мінімально, бо навіть невеличка приємність чи допомога може рости експоненціально, а найнепомітніша зміна твого друга, читача блогу, співробітника або ж коханої людини, може згодом змінити світ. Впливай по-своєму, працюй над тим, щоб кількість чудових і особливих моментів у житті була значно більшою за те, що ти шериш у соцмережах. Живи на повні груди, бо, не знаючи свого завтра, ми маємо сьогодні, в якому треба не спати, а діяти. Bring it! :)