З моменту своєї першої появи в 1887 році, Шерлок Холмс став дуже популярним – образ детектива потрапив у Книгу рекордів Гіннеса, оскільки його зіграли у різних інтерпретаціях уже понад 200 акторів і звісно його постать і дедуктивні методи стали символізувати специфічний, але дуже продуктивний спосіб мислення.
Психолог Марія Коннікова у своїй книзі “Видатний розум: мислити як Шерлок Холмс” дає деякі пояснення і трактування методів дослідження Холмса мовою когнітивної науки.
Зважаючи на висновки її дослідження, спробуємо виділити поради Холмса для того, щоб кожен з нас зміг спостерігати і поводитись як відомий детектив.
1) Спостерігайте за деталями
Шерлок Холмс при першій же зустрічі із своїм майбутнім колегою Доктором Ватсоном чітко визначив, що той бував в Афганістані, і не просто був там, а був військовим лікарем. Це неабияк вразило лікаря. І справді, як Холмсу це вдалось?
“Я зміркував, що ви прибули з Афганістану. Моя думка внаслідок довгого тренування працює так швидко, що я прийшов до висновку, не усвідомлюючи проміжних ланок. А проте ці ланки були. Хід міркування був такий: “Ось джентльмен типу медика, але з виправкою військового. Отже, ясно — військовий лікар. Він щойно прибув з тропіків, бо його обличчя засмагле, але це не його природний колір, бо шкіра на зап’ястях біла. Він зазнав нещастя і хворів, про що свідчить його змучений вигляд. Ліва рука в нього покалічена. Він тримає її в неприродному положенні. Де в тропіках міг англійський військовий лікар зазнати стільки труднощів і бути пораненим у руку? Ясно, що в Афганістані. Весь цей хід думок не зайняв і секунди. Я зауважив тоді, що ви прибули з Афганістану, і здивував вас.”
Не варто, звісно, робити поспішних висновків про ту чи іншу людину, але тренувати причинно-наслідкові зв’язки буває дуже корисно.
2) Звертайте увагу на основу (елементарні складові)
Коли Холмс хвацько жартує, що рішення певної загадки було “елементарним”, він насправді не хвалиться, що прийшов до нього легко. Насправді він говорить про вагомість “елементів” як ключів до розв’язки тих чи інших головоломок.
Холмс радить:
“Перш ніж звернутися до складних моральних і розумових проблем, дослідникові треба починати з оволодіння елементарними проблемами.”
Коннікова підкріплює цю думку:
“Якою б не була специфіка проблеми, необхідно дати їй визначення, подумки сформулювати її якомога конкретніше, а потім заповнити прогалини в ній завдяки досвіду минулого і спостереженнями, зробленим сьогодні (Як нагадує Холмс “Ніщо не нове під місяцем. Всі вже бувало раніше”)”
3) Використовуйте всі органи чуття
В одній із справ, Шерлоку допоміг чудовий нюх і аналізування “бази даних”, яку він напрацював з досвідом.
“Ви, мабуть, пригадуєте, що коли я вивчав папір, на який було наклеєно вирізані з газети літери, то спробував знайти на ньому водяні знаки. Дляцього довелося піднести його дуже близько до очей, і тут явловив слабенький аромат парфумів, відомих як «Білий жасмин». Існує сімдесят п’ять сортів парфумів, які досвідченийкриміналіст повинен уміти відрізнити один від одного, цейому просто необхідно — я на власному досвіді не один разпереконувався, що успішне розслідування злочину частозалежить від того, чи швидко вдається розпізнати, з якимипарфумами маєш справу. Запах жасмину свідчив, що до листапричетна жінка, і я вже почав звертатися думкою до Степлтонів. Таким чином я переконався в існуванні собакиі здогадався, хто злочинець, ще до того, як ми сюди приїхали.”
Ні, ми не повинні пам’ятати 75 відтінків парфумів, але при аналізуванні треба використовувати всі наявні дані, включно з тими, які нам дає сенсорна система.
4) Будьте “активно-пасивними”, коли ви розмовляєте з кимось.
“Холмс фокусується на різних аспектах під час розмови… Він слухає, за власною звичкою, “з закритими очима і з’єднаними кінчиками пальців”. Він не буде відволікатися на будь-яке інше завдання. Ми, як пасивні постерігачі, не повинні робити нічого іншого – вся наша увага зосереджена на спостереженні.”
5) Вмійте зберігати дистанцію
Коли Холмс має справу з особливо важким випадку, він займає себе з іншою діяльністю, зокрема, грою на скрипці або ж курінням люльки.
Іноді зміна виду діяльності або ж просто “переключення уваги” на інші сфери життєдіяльності, дає нам змогу пролити світло на важкі ситуації, до яких спершу ми не знали навіть як підійти.
6) Виражайте думки вголос!
“Холмс говорить доктору перед тим, як заглибитися в безпосередні спостереження, “най кращий спосіб дістатися до суті справи – розповісти всі обставини комусь іншому”. Цей принцип ми вже бачили в дії – докладне викладення питання вголос, з паузами і роздумами. Воно примушує до вдумливості. Змушує обміркувати логічну цінність кожного припущення, дає можливість зменшити темп мислення, щоб не потрапити в халепу. Не дає упустити чогось важливого тільки тому, що воно не привернуло увагу відразу або не відповідало правдоподібній історії, яка вже склалася у нас в голові (звісно ж, ми цього не усвідомили). Наш внутрішній Холмс отримує можливість слухати і змушує нашого Ватсона мовчати. Ми знаходимо підтвердження тому, що насправді зрозуміли, а не вирішили, що зрозуміли, бо це рішення здалося нам правильним.” – зауважує Коннікова.
7) Адаптуйтесь до ситуації
“Холмс – це не універсальний детектив “який підходить усім підряд”, – говорить Коннікова. “Він постійно самовдосконалює свій підхід і видозмінює його для того, щоб відповідати певній справі”
Саме так, адже до кожної ситуації як і до кожної людини треба шукати свій власний підхід.
“Коли ви бачите чоловіка з бакенбардами і з футбольною газетою, яка видніється в його кишені, ви завжди можете з таким чоловіком укласти парі … Я вважаю, що якби я поставив 100 фунтів стерлінгів перед таким джентельменом на стіл, то за ці гроші я б ні за що не отримав справді цінну інформацію, яку б я з легкістю міг у нього отримати, уклавши парі і примусивши його думати, що я програю йому в цьому парі”, – радить Холмс.
8) Знайдіть власну тиху гавань
Якщо ви весь час зайняті аналізом або ж розгадуванням якихось причинно-наслідкових зв’язків, ви повинні вміти робити перерви. Йдеться не тільки про факт відпочинку, – вміння дати собі спокій – це ключ, для того, щоб дозволити своєму розуму фільтрувати важливі спостереження від несуттєвих. Таким чином корисне усамітнення допоможе вам освіжити мозок та надасть нових сил. Тримайте своє “тихе місце” лише для себе.
9) Контролюйте власний рівень енергії
Холмс знав, як запобігти падінню енергії посеред дня: не витрачати свою енергію на травлення. Ось яким чином він відбивається від припрошувань Ватсона перекусити:
“Від голоду почуття загострюються. Дорогий Ватсон, ви як лікар повинні погодитися, що та кров, яка йде
на процес перетравлення їжі, не доходить до мозку. Я – мозок, Ватсон, а все інше – всього лише його придатки. Тому в першу чергу я повинен рахуватися зі своїм мозком”.
Насправді, підходи Холмса, в трактуванні роботи мозку підійдуть не всім, але розвивати культуру правильного харчування і підтримання високих енергетичних рівнів протягом дня – це корисна звичка для усіх нас.
Живімо активно і нехай велика частина проблем та незрозумілих ситуацій в нашому житті вирішується з веселим вигуком “елементарно!”.