6 книг, які я не дочитав цьогоріч

 

Хто знає мене дещо більше, ніж “ютубера, який говорить про фінанси” чи “бізнес-аналітика у великій ІТ-компанії”, той любить зі мною ділитися, зокрема, й цікавим із прочитаного і обговорювати книги та ідеї з них, способи їх застосування або ж якість проживання певних емоцій при прочитанні.

Вже тривалий час я ділюся оглядами кращих книг щорічно, і у цьому році теж скоро вийде свіжа підбірка. Проте, коли стараєшcя плекати есенціалізм та відсікати зайве, то неодмінно і у книжкових мандрівках знайдуться ті, які тебе “не зачіпають” або які відверто “не заходять” у поточному психо-емоційному стані чи життєвих обставинах. Щороку такі книги не потрапляють у перелік, але це варто виправляти, бо деякі з них можуть бути менш захопливими для мене, проте нести цінність і насолоду іншим читачам. Не вважаю себе чудовим критиком і найкращим літературознавцем, тому будь-які висловлені тут думки й ідеї – це лиш примхи та суб’єктивізм веселої і часом дивної людини, яка попри це, зберігає раціональний оптимізм та допитливість до світу загалом.

Я не дочитав такі книги цьогоріч

Зверніть увагу, що жодна з цих книг не є поганою чи некорисною, я певен що та точка, де “забуксував” я, може виявитися навпаки відкриттям для вас, читачі, тому проглядайте, звертайте увагу і складайте власні враження.

1. Принцип 80/20. Секрет досягнення більшого за менших витрат –  Р. Кох
Тут доволі базова теорія, про яку ми всі чули вже неодноразово та приклади того як це працює. Тим не менш, цю книгу рекомендували, і я спробував освоїти її англійською в аудіо-варіанті, але доволі швидко знудився, відчувши багато повторів і товчення води в ступі . “Принцип 80/20 працює в багатьох сферах життя, від спорту до бізнесу. Суть цього методу в тому, що лише двадцять відсотків витрачених вами зусиль впливають на вісімдесят відсотків всіх ваших життєвих результатів, як в особистому житті, так і в бізнесі. Успішне освоєння принципу 80/20 приведе вас до небувалого успіху.”  І це правдиво та справедливо. Коли книга вийшла наприкінці 90-х у світі, то це був якісний прорив і чудові нагадування про фокус на головному в житті й праці. Але від того часу вже доволі багато авторів цю ідею розвинули і подали під новими соусами у безлічі інших праць, тому через 20+ років цей матеріал виглядає менш релевантним. Він цінний, але, думаю, помістився би на 20% аркушів (іронічно), або, ще краще, у вигляді якісної статті на 6-10 сторінок з емпіричними дослідами і порівняннями. Спробуйте і сформулюйте свою думку, якщо цікаво.
Книга в Україні
Книга на Аmazon

2. Lives of the Stoics: The Art of Living from Zeno to Marcus Aurelius – R. Holiday / “Життя стоїків: мистецтво жити від Зенона до Марка Аврелія” 
Люблю стоїцизм і стараюся його практикувати, а також рекомендував не одну книгу з досліджень і щоденного користування цією філософією. Загалом неодноразово згадував (і згадуватиму) книги Раяна Голідея у своєму блозі, бо він доволі “живо” і осучаснено подає ключові принципи для вивчення стоїцизму у 21-му столітті.  Можливо через те, що це далеко не перша книга у цій царині, або ж той факт, що слухав й інші, кращі книги Раяна нещодавно, ці перекази про життя видатних стоїків, що жили у різний час, дають гарне занурення у “а як же ж ця філософія будувалася на практиці і хто були люди, що її творили”, але у книзі знайшов мало практичного, та такого, що б справді мені відгукувалося на момент прослуховування. Cтало нудно десь на другій годині, і я не мучив себе далі та перемкнув увагу на інші книги у своєму “must read” переліку. Якщо шукаєте з чого розпочати мандрівку до стоїцизму, то починайте не з цієї книги. Гарно підсумував реальне враження один з читачів на Amazon: “Reads like a brief biography of many famous and infamous emperors and stoics. Not as engaged in story telling as Ryan Holidays other books about stoicism. While it is not a bad book, of Holdiays recent books about stoics, I recommend this one the least.”
Книга на Аmazon

3. Острів Дума – С. Кінг
Якщо відверто, я не фанат жахастиків і далеко не кожне фентезі сприймаю так, як це роблять прихильники згаданих відгалужень книжкової творчості. Кінг – автор світового рівня, тому не спробувати почитати чи послухати його творінь – це, як мінімум, свідомо собі відмовити у пізнанні ідей та думок хорошого письменника, не давши їм шансу. У цій історії “…Едгар самотньо мешкає у великому домі на острові Дума в Мексиканській затоці біля узбережжя Флориди. Захоплення малюванням проявляє в ньому паранормальні здібності. Через його феноменальні картини в реальність починає втручатися незбагненна безжальна сила…”  Зав’язка цікава, але сюжет розвивається доволі мляво, як на мене, і десь на середині книги (понад 12 годин звучання) я відверто втомився. Можливо, хотілося більше екшну або ж іншого середовища, в якому головний герой міг би активніше впливати на події довкола, можливо, я не дочекав кілька сторінок/годин до цікавої кульмінації чи нових сюжетних поворотів, але Кінг не зміг мене переконати “осилити” цього товстунця. Напротивагу цій млявості, мені дуже сподобалась у свій час книга “11/22/63“, що пов’язана з вбивством Джона Кеннеді і мандрівками в часі. Шановні поціновувачі Кінга, порадьте, будь ласка, якісь 2-3 схожі до цього твори, в яких “жахальний” і “жорстокий” елементи не ключові і є влучний динамічний сюжет. Був би радий розширити своє сприйняття автора і почитати ще щось з його колекції.
Книга в Україні
Книга на Аmazon

4. Captain Blood – Р. Сабатіні / “Капітан кров / Капітан блад”
Насправді на цю книгу натрапив випадково, читаючи одну з підбірок, де автори рекомендували книги, схожі до “Атлант розправив плечі” Айн Ренд. Було цікаво дослідити чи може такий жанр мене захопити, бо ходять чутки, що це одна з пригодницьких історій, яка вплинула на формування прототипів деяких героїв із книг згаданої авторки. Сюжет тут доволі жвавий, і ми поринаємо з оповідачем у XVII століття, в часи колонізації Нового Світу, в непрості стосунки флібустьєрів і чиновників та різноманітні перипетії і морські бої, в яких беруть участь головні герої цієї історії.  Слухав англійською і загалом більш-менш отримував від книги те, чого очікував, проте, на певному етапі мені вона здалася трохи надмірно “тінейджерсько-пригодницькою”, з нахилом радше у історичне ессе з різними ступенями деталізації, аніж до пригодницького роману з романтикою піратства. Відклав на “колись”, можливо як буду в іншому настрої для сприйняття такої історії. Пишучи цю статтю, я випадково натрапив на україномовну озвучку твору, думаю, для багатьох із вас це може стати цікавим способом скласти власну думку про Капітана Блада і його пригоди. Я теж, ймовірно, згодом спробую скласти свою думку повторно. Наразі припускаю, що найкраще така книга підійде для юнацького віку, а також можу порекомендувати іншу класику, яка у свій час дуже мені сподобалась – “Графа Монте-Крісто” О. Дюми. А що вам із пригодницького жанру подобається і можете порекомендувати?
Книга в Україні
Книга на Аmazon

5. Бенджамін Франклін – В. Айзексон
Дуже поважаю обох: і Айзексона, і Франкліна, а книги першого неодноразово рекомендував у різних статтях, бо цей автор дуже ґрунтовно і збалансовано підходить до дослідження людей і тем, про які береться писати книги.  Бенджамін Франклін – один з «батьків-засновників» США, а також видавець, меценат, винахідник, політик, і якщо ви бачили його лиш на 100-доларовій купюрі та ніколи не замислювалися над тим, щоб дослідити його внесок і життя глибше, то, підозрюю, що ця книга – одне з найкращих і найповніших для цього джерел. У Бена Франкліна є чого повчитися, і він був одним із гуру роботи над собою, рефлексії та саморозвитку у різних сферах ще до того, як такі напрямки чи царини змогли окреслити інші люди.  За порадою Робіна Шарми, автобіографію Бена Франкліна прочитав ще у 2016-му, і тоді вона мені вельми сподобалася, рекомендував її і вам, читачі мого блогу. З того часу згадки його життєпису та внесків у різні галузі слухав і читав у безлічі інших книг. Коли освоював цю велику роботу від Айзексона, то ловив себе на відчутті дежавю та деякої повторюваності. Десь на 40% аудіокниги поставив її на перманентну паузу, варто сказати, це ще той “товстунець” за обсягом. Думаю, дослідникам зародження американського бізнесу, переплетеності з політикою та книговидавництвом і людям, що ще мало чули про Франкліна, але цінують саморозвиток, книга стане в нагоді однозначно.  Процитую одного з дописувачів на Yakaboo: “Я, як читач, котрий справді до цього мало знав про героя книги, побачив Франкліна таким. Франклін насамперед був ремісником, друкарем, він цінував працю, ніколи не уникав її, але при цьому він цінував освіченість. На початку дорослого життя він постановив собі чотири правила: економити, для сплати боргів; говорити правду та не давати марних сподівань, бути щирим у словах та вчинках; бути відданим праці; ні про кого не лихословити.“
Книга в Україні
Книга на Аmazon

6. Great Expectations – Ч. Діккенс “Великі сподівання”
Часом, для урізноманітнення типових для себе жанрів, заглядаю до класиків на розмову. Цей твір був згаданий у деяких підбірках того, що обов’язково варто прочитати у дорослому віці, і, як пишуть, у ньому “…змінюється погляд письменника на життя, з’являється відчуття його складності й загадковості, його непередбачуваності, через що доля головного героя та інших персонажів перетворюється на низку сподівань, які не здійснюються”. Маленький хлопчина Піп росте у доволі скрутних і складних умовах та плекає певні сподівання на майбутнє. Що з цього втілиться, а що ні? Я не дізнався, бо не освоїв всієї книги, яка мені видалась доволі специфічною і часами складною для сприйняття. Ні, я не женуся за “простотою блокбастера” у літературі, а поринати в глибини люблю там, де в мене автор викликає щирий інтерес, але тут такого відчуття було замало, і я не продовжив. Вважатиму, що така подача історії на цьому етапі не для мене. “Великі сподівання” не виправдали моїх сподівань і я певен, що інші твори Діккенса вам сподобаються не менше, а може й більше.
Книга в Україні
Книга на Аmazon

Ну і який з цього всього висновок?

Сподіваюся, моя нетерплячість чи небажання з певних причин продовжити прочитання/прослуховування цих книг, не відлякає вас, читачі, від формування власної думки про ці та інші книги, які згадую у блозі. Я переконаний, що з більшості книг і у більшості авторів є що порчерпнути і чого повчитись. Основне – враховувати пріоритети, інтереси і цінний ресурс часу, щоби направляти його на те, що справді приносить задоволеня і/або сприяє розвитку особистості. Діліться власними ідеями, рекомендаціями книг та авторів, і буду радий читати ваші відгуки тут і у соцмережах.

До зустрічі!

Loading Facebook Comments ...

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.