Свіжа підбірка цікавих книг від Кошовського. 2021

«Книги мають особливу чарівність; вони дають нам насолоду: вони розмовляють з нами, дають нам добрі поради, вони стають живими друзями для нас» – Ф. Петрарка

Уже п’ятий рік поспіль я підбиваю читацькі підсумки року та рекомендую кращі, на мою думку, книги, що вартують уваги. Оскільки досвід показує, що дані дають підставу розуміти прогрес, то така звичка допомагає розуміти вектор та інтереси, які мене мотивують в той чи інший період. І ці вектори й інтереси часто сприяють подальшому обміну чудовими й влучними порадами з колом читачів, слухачів та хороших друзів.

В минулому році вдалося прослухати й прочитати 71 книгу, звісно локдаун і наявність додаткового часу для прослуховування й читання цьому посприяли. Кому цікаво глянути рекомендації в різні роки – ласкаво прошу на відповідні сторінки:

Цьогоріч проаналізував також і мовний фактор. Тут вельми лідирують очікувано українська та англійська, а цікаве #Do_It_Вперше – це моя перша повністю прочитана книга польською. Варто розминати мозок і надалі, кожна мова – це свій окремий світ й культура.

“А де ти ці всі книги береш?” – це топ-питання кожного року і я вкотре залюбки відповім. Нагадую, що книги можна придбати, позичити, взяти в бібліотеці (в тому числі у вашій компанії), обміняти, знайти в інтернеті, скористатися спільною підпискою або безкоштовним free-trial періодом на певних ресурсах та ін. Погляньне на audible.com, Україномовний сервіс АБУК, а також на рекомендації подруги Марії Федорової у статті Як читати більше при цьому не витрачати більше часу? + ресурси для завантаження аудіокниг і будете доволі поінформованими.

Нижче наводжу цьогорічний “короткий перелік” або ж ТОП-15 книг, освоєних за останній рік, які рекомендую до прочитання. Цей список для тих, хто очікує на лаконічну пораду. Усім, хто також бажає поринути у більш розгорнутий список, ознайомитись з цитатами і моїми відгуками – гортайте далі.

Що послухати чи почитати? Колаж з кількома варіантами для тебе, читачу. Більш повний перелік нижче ↓

Цьогорічний TOP 15 від Кошовського

Увага! Це не ранжований перелік від “кращого до гіршого” чи рейтинг – рекомендую ознайомитися повністю, і самостійно визначити які книги можуть зацікавити саме тебе:

  1. Антикрихкість. Про (не)вразливе у реальному житті –  Н. Талеб
    Цьогоріч я відкрив для себе ненудного і дуже влучного Талеба – “Шкура у грі” та “Антикрихкість” неймовірно зрезонували у розрізі автентичності та вміння на практиці проживати й демонструвати власні ідеї й переконання, а не просто бути “теоретиком-балаболом”, крихкоробом, яких зараз хоч греблю гати довкола. У більш юному віці я робив спроби “осягнути” Чорного лебедя, але там мені здалося що базова ідея “розмазана по книзі” і стає нудною, тому закинув. Натомість, у цій книзі, яку читав якраз в зародку пандемії 2020-го багато влучних ідей про кризи, помилки і невизначеність та як із нею давати раду.
    “Антикрихкість — це поєднання агресивності і параної: обмежте втрати, захистіться від крайніх ризиків і дайте шанс позитивним Чорним лебедям — вони самі за себе подбають. Це асиметрія Сенеки: ми більше отримуємо і менше втрачаємо, якщо просто зменшуємо великі втрати (емоційну шкоду), а не покращуємо ситуацію «посередині».”
  2. Why We Sleep (Unlocking the Power of Sleep and Dreams) – M. Walker / “Навіщо ми спимо?”
    Одна з книгопорад Білла Гейтса – дядька, думки якого я люблю взяти до уваги коли поповнюю свій список “на почитати”. Нейродослідник і експерт зі сну Метью Уокер проводить революційне дослідження сну, вивчаючи, як він впливає на кожен аспект нашого фізичного та психічного благополуччя. Першочергова рекомендація для всіх, хто “спить як вийде” або має проблеми зі сном. Для себе я на постійній основі взявся дбати про сон, і це один з векторів, де мій фітнес-браслет допомагає бачити тренди. Ні, я не сплю ідеально щоночі, але практикую певні рутини та допоміжні техніки щоби сон сприяв відновленню та якісному життю у активний денний період.
    “The shorter your sleep, the shorter your life. The leading causes of disease and death in developed nations—diseases that are crippling health-care systems, such as heart disease, obesity, dementia, diabetes, and cancer—all have recognized causal links to a lack of sleep.”

    Усереднені показники тривалості сну та його фаз за останній рік помісячно. Що ще я люблю відслідковувати? Дивись тут

  3. Тут клює. Відверті історії українського бізнесмена – Д. Томчук
    Для мене це однозначно одна із книг-відкриттів. Аудіоверсія від Абук дуже сподобалася – українська мова, хороші акценти і неймовірно влучний досвід українського бізнесмена, який має що розказати і чим поділитися. Як це — будувати бізнес в Україні і чому, попри всі труднощі, це варто робити? Український бізнес формувався у жорстких умовах: коли руйнувалися старі економічні зв’язки і створювалися нові. Тому уроки, які він дає — жорсткі й надзвичайно цінні. Інвестор і підприємець Дмитро Томчук вирішив поділитися усім, що дізнався й зрозумів про бізнес за 20 років — від 90-х і до сьогодні — у своїй книзі.
    “Стартовий капітал бізнесмена — це те, що він має всереди­ні: його авантюризм, здатність спілкуватися з людьми, уміння донести ідею, гострота розуму, швидкість реакції, витримка, уміння в тисячний раз почати все наново, здіб­ності, ідеї, харизма, упевненість у результаті, готовність іти до кінця, здатність вставати після удару, хит­рість, ділова хватка, ініціативність.”
  4. Безжальний менеджмент та ефективність людських ресурсів – Ден С. Кенеді
    Одна з рекомендацій на минулорічному бук-челленджі від Дубілета, а також це порада хорошого товариша Максима; коли зірки рекомендацій зійшлись – вирішив таки прослухати цю книгу.  Автор розповідає як будувати плідні відносини у бізнесі між працедавцями і робітниками, висловлює свої рекомендації, як стати заможним і як утриматися на досягнутій висоті. Деякі з поглядів виглядають дещо упередженими, жорсткими, можливо навіть олдскульними і більше для “США 90-х”, але тут є влучні нагадування про різні цілі підприємців і працівників та те як будувати довіру й продуктивні процеси.
    “Довольно скоро в любом успешном начинании вы натыкаетесь на стену, о существовании которой не знали или, что ещё более вероятно, изо всех сил её не замечали. Такова реальность. Сколь бы хорошо, быстро и усердно вы не работали, у человеческих возможностей есть предел. И даже если у вас всё автоматизировано до -надцатой степени, вы всё равно ограничены временем и пространством. К суткам часов не прибавить, как не прибавить себе лишней руки, и нельзя быть в двух местах одновременно. Я знаю, я пробовал.”
  5. The Mom Test: How to talk to customers & learn if your business is a good idea when everyone is lying to you – R. Fitzpatrick / “Тест для мами / Cпитай у мами”
    Чудова книга для тих, хто робить продукти (цифрові й інші) в сучасному світі і хоче збирати правильний фідбек та вирішувати реальні болі клієнтів, а не будувати черговий надпотужний електрокомбайн на стероїдах, коли клієнтам потрібен зручний кухонний ніж і дошка. Автор на прикладах навчає спілкуватися з клієнтами так, щоб отримувати від них максимально актуальну інформацію про наші бізнес-ідею або товар: затребуваність, плюси і мінуси, потенціал і т.д. Всім хто працює з гіпотезами і хоче невпинно покращувати продукти – must read!
    “Trying to learn from customer conversations is like excavating a delicate archaeological site. The truth is down there somewhere, but it’s fragile. While each blow with your shovel gets you closer to the truth, you’re liable to smash it into a million little pieces if you use too blunt an instrument.”
    Бонус для допитливих – чудова підбірка від Слави Шестопалова 12 Ways to Fix Your User Interview Questions
  6. Шкереберть. Як творчий безлад може змінити життя на краще – Т. Гарфорд
    Для мене як людини, яка полюбляє системність та впорядкованість у справах, додавання корисного хаосу в життя – це чудовий спосіб відійти від звичного і поімпровізувати. Де народжуються геніальні ідеї: за чистими столами бездоганних офісів чи серед творчого безладу? Яких рис вам бракує, щоб написати неповторну мелодію, винайти ліки, змінити хід історії, створити потужну бізнес-імперію, знайти справжнє кохання чи досягти вершин у політиці? Саме про це, що творчий хаос потрібен всім тим, хто створює, а не лише споживає і є ця книга.
    “Ми рідко маємо повний контроль, а переважно — заспокійливу ілюзію контролю. Доповідач без готового тексту може плутати слова, але він також може змінювати курс у відповідь на запитання або скоротити виступ, якщо той затягується. Швидкість, економність і гнучкість — цих трьох якостей має вистачити, щоб переконати нас, що безладний імпровізаційний процес має свої переваги перед охайними, продуманими альтернативами”
  7. The Bogleheads’ Guide to Investing 2nd edition –  T. Larimore, M.LeBoeuf, M. Lindauer / “Путівник по інвестиціях від Боглхедів – 2-ге видання”
    Настільна базова книга пасивного індексного інвестора, написана послідовниками Джона Богла – відомого інвестора і засновника компанії Vanguard. Все почалося з форумів та дискусій , де боглхеди збиралися обговорювати свої пасивні інвестиції та стратегії довготермінового примноження капіталу. З часом “кусочки мудрості” зібрали у книгу і це її друге видання з оновленим поглядом на певні речі. Важливо розуміти, що вам не обов’язково підтримувати підхід “лінивих портфоліо / lazy portfolios“, бо в кожній стратегії є як плюси, так і мінуси, проте ознайомитися і знати про такі можливості – це слушна інвестиція часу й уваги. Книга дає поради і пояснення, чому гнатися наввипередки з ринком – не завжди оптимальний вибір на довготерміновому відрізку, а також звертає увагу на комісії, цілі, ребалансування та вміння заробляти й інвестувати з раннього віку.
    “Index investing is an investment strategy that Walter Mitty would love. It takes very little investment knowledge, no skill, practically no time or effort-and outperforms about 80 percent of all investors. It allows you to spend your time working, playing, or doing anything else while your nest egg compounds on autopilot. It’s about as difficult as breathing and about as time consuming as going to a fast-food restaurant once a year.”
  8. Як бажає жінка. Правда про сексуальне здоров’я – Е. Наґоскі
    Поєднання і взаємозалежність жіночої психології, фізіології, думок, ідей, оргазмів та натхнення – це цікаві пазли, які і чоловіки і жінки можуть складати протягом всього життя. І це справді важлива тема як на мене. На сторінках видання ви знайдете практики розкриття власного сексуального потенціалу, інформацію про ті самі «ідеальні умови», а також про зв’язок мозку й лібідо. Історії реальних жінок, їхні запитання й відповіді на них поряд із результатами досліджень кваліфікованих фахівців. Насправді, якби чоловіки більше цікавились реальним фідбеком жінок + не боялись схожої літератури та подальших практичних кроків – я думаю задоволених і більш енергійних пар з міцними стосунками й взаєморозумінням на цій планеті стало б точно більше ;)
    “We’re raising women to be sexually dysfunctional, with all the ‘no’ messages we’re giving them about diseases and shame and fear. And then as soon as they’re eighteen they’re supposed to be sexual rock stars, multiorgasmic and totally uninhibited. It doesn’t make any sense. None of the things we do in our society prepares women for that.”
  9. Atomic Habits: An Easy & Proven Way to Build Good Habits & Break Bad Ones – J. Clear / “Атомні звички. Легкий і перевірений спосіб набути корисних звичок і позбутися звичок шкідливих”
    Тема продуктивності і ефективності доволі часто вже “заїжджена” і дратує нас. Але мені ця книга дуже сподобалася, бо доповнює і з дещо іншого боку показує ідеї і факти, які піднімаються у “Силі звички” Дахіґґа. Джеймс Клір допомагає зрозуміти як дисциплінованість та незначні зміни, накопичуючись, дають значні й тривалі результати. Такі міні-кроки теж стараюся і у своєму житті застосовувати, проте часто потрапляю у типові пастки ліні і розфокусованості. Єдиного правильного способу набуття корисних звичок, звісно, не існує, але автор пропонує найкращий із відомих підхід, який спрацює незалежно від того, з чого саме ви починаєте і що саме намагаєтеся змінити. Не проходьте повз і візьміть це чтиво до уваги.
    “Every action you take is a vote for the type of person you wish to become. No single instance will transform your beliefs, but as the votes build up, so does the evidence of your new identity.”

    You should be far more concerned with your current trajectory than with your current results.
    – James Clear
    #celebrate

    Posted by Креатив Розвиток Пошук on Sunday, July 12, 2020

  10. Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup – J. Carreyrou / “Дурна кров. Таємниці та брехні стартапу Кремнієвої долини”
    За останні десятиліття багато стартапів розбурхують уяву своїм прогресом та досягненнями, але між “напусканням туману” варто не забувати про пильність. Засновницю стартапу Theranos називали наймолодшою мільярдеркою світу. 22-річна Елізабет Голмс переконала Америку в тому, що винайшла революційну систему аналізу крові, яка врятує життя тисячам людей. Їй давали гроші найбагатші люди Кремнієвої долини, а багато можновладців та меценатів, і навіть науковців повірили у революційню технологію там, де насправді було більше хайпу, ніж правди. Як Елізабет вдалося усіх ошукати та які уроки ми можемо з цього винести? Дуже насичена подача сюжету і детективне розслідування не залишать вас байдужими – де межа між MVP/прототипами та відвертою брехнею, що може впливати на безліч людських життів?
    “By positioning Theranos as a tech company in the heart of the Valley, Holmes channeled this fake-it-until-you-make-it culture, and she went to extreme lengths to hide the fakery.”
  11. Моцарт 2.0 – Д. Бату
    Цьогоріч я познайомився з творчістю Доржа завдяки “Франчесці”, яку почитував, сидячи у себе на балконі в обідні перерви теплих днів червня. Коли побачив що виходить нова книга про Моцарта – задумався що ж це може бути? Насправді люблю класичну музику в своєму “репертуарі слухача”, тому вирішив що історія вартує уваги як мінімум через непересічний сюжет (іноді маю “слабкість” до якісних подорожей в часі):  геніальний композитор Моцарт потрапив у сучасне місто. Його вражає і дивує усе: метро та галас, одяг, особливо жіночий, спосіб життя, звички й манери людей та навіть вбиральні тут такі пахучі й красиві, наче у цісарському палаці… Що ж він робитиме у Нью-Йорку 21-го століття? Якщо цікаво – занурюйтесь у книгу. Також влучний музичний супровід вам забезпечено – автор через qr-коди та youtube-відео плавно веде вас історією, а музика Моцарта сприяє якісному часопроведенню.
    “Ти не повинен думати, з якої ноти починати, коли настане час для імпровізації, — вчив трирічного Моцарта батько […] Ніхто не знає, чому з нами стаються халепи. Таке враження, що одні люди самі їх притягують, а інших вони оминають стороною. Когось доля береже, а когось б’є нещадно. Когось коли поцілує, а комусь дасть копняка. Але ніщо у світі не відбувається без балансу, і навіть якщо життя кидає тебе в ополонку, воно завжди слідом за тобою кине й мотузку. Головне вчасно її побачити і вхопити.”
  12. Час і знову час – Б. Елтон
    Цікава пригодницька фантастика з вагомим елементом філософії і обдумування “чи той світ в якому ми живемо і справді такий поганий?… а що якби?”. У Х’ю Стентона є місія. Він – рятівник людства. Х’ю належить змінити страшну історію століття, замінити Століття смерті на Золоте століття. Він повинен запобігти війні – війні, яку почне один постріл, не дати Гаврилу Принципу вбити ерцгерцога Франца Фердинанда. Але чи може одна куля погубити ціле століття? І якщо так, то чи зможе інша єдина куля його врятувати? Цей роман Елтона – дивовижні пригоди в часі, в низці альтернативних версій XX століття, серед яких наша власна – зовсім не найгірша.
    “We’ve just lost our way, that’s all. But what if you could give us a chance to do better? Just one chance? One single move in the great game of history? What’s your best shot? What would you consider to be the greatest mistake in world history and, more to the point, what single thing would you do to prevent it?”
  13. Unfu*k Yourself: Get Out of Your Head and into Your Life – G. J. Bishop / Unfu*k Yourself. Парся менше, живи більше
    Схоже на стиль матюків, який вживає Менсон у своїх книгах? Є щось схожого – автор хоче дати кожному з нас копняка, щоб ми вдало покинули зону ниття і скарг та почали робити щось цікавіше. Як змінити життя у кращу сторону? Гері Джон Бішоп, експерт з саморозвитку світового класу, стверджує: кожна людина розмовляє з собою, і від того, як вона це робить, залежать її кар’єра, рівень доходу, сімейне життя та інші маркери особистого успіху.
    “Life won’t stop for your pauses and procrastinations. It won’t stop for your confusion or fear. It will continue right along without you. Whether you play an active part or not, the show will go on.”
  14. A Guide to the Good Life: The Ancient Art of Stoic Joy – William B. Irvine / Путівник по хорошому життю:  cтародавнє мистецтво радості стоїків
    Стоїцизм – одна з улюблених філософських течій, яку також досліджував через таких авторів як Грін, Холідей, декого з класиків і не лише. Якщо ви мало знаєте про нього або хочете доповнити знання поглядами на те, як у 21-му столітті у щоденному житті стоїцизм може стати в нагоді – рекомендую цю книгу до прочитання чи прослуховування. Автор на власному досвіді переконався, що практика стоїцизму підвищує задоволеність життям, робить його наповненим і осмисленим, допомагає краще протистояти негараздам і правильно ставитися до недосконалостей інших людей та до власних помилок. Стоїцизм, на думку автора, здатен стати справжньою особистою філософією і, ознайомившись з цією роботою, у вас є шанс додати трохи стійкості і осмисленості у власні будні й вихідні. 
    “Indeed, pursuing pleasure, Seneca warns, is like pursuing a wild beast: On being captured, it can turn on us and tear us to pieces. Or, changing the metaphor a bit, he tells us that intense pleasures, when captured by us, become our captors, meaning that the more pleasures a man captures, “the more masters will he have to serve.”

    Коли стоїцизм обговорює слушні думки про теми не менш актуальні й на сьогодні. І про забезпеченість матеріальну там теж…

    Posted by Roman Koshovskyy on Sunday, July 26, 2020

  15. I Can’t Make This Up: Life Lessons – K. Hart /  “Я не можу цього вигадати: уроки життя”
    До прослуховування чергового випуску The Tim Ferris Show з Кевіном Хартом, я не надто сильно цікавився акторською чи особистою стежкою цього афро-американського коміка. Я мав упередження що це “маленький веселун”, якого тулять в різні комедії та фільми і він гарно вміє смішити людей. Але я сильно помилявся і радий, що зміг таку хибну думку змінити. Кевін дещо раніше видав чесну книгу “Я не можу цього вигадати: уроки життя”, де описує своє становлення та всі виклики (від особистих до професійних), які йому довелося пропрацьовувати від дитинства і до сьогодні.  Спершу очікував, що книга буде просто весела, але почерпнув з неї багато уроків і висновків, тому закликаю і вас ознайомитися. В оригіналі – начитка від автора, і місцями ви теж будете сміятися та веселитися разом з ним.
    “How you handle rejection is very similar to how you’ll handle success. If you’re strong enough to handle rejection without taking it personally, without holding a grudge, and without losing your passion and drive, then you’ll be strong enough to reap the rewards. But if you’re too weak to handle failure and disappointment, then you’re too weak to handle success, which will only end up damaging your life and happiness.”

Де решта книг?

Кому цікаво дослідити повну підбірку – нижче наводжу 71 освоєну за останній рік книгу з індивідуальним рейтингом (за 10-тибальною шкалою) та лаконічним враженням.

Як користуватись таблицею?

Ви можете сортувати вміст таблиці за будь-яким із стовпців (наприклад, клікаючи на “Оцінка КRP”, щоб побачити спершу книги з високим або низьким рейтингом), шукати у таблиці (поле пошуку) або просто проглядати деталі стосовно певної книги, що вас зацікавила і скролити так як зручно. При потребі, ви можете зробити собі закладку в браузері на цю сторінку і повертатись до цього списку або ж освоювати його частинами у зручний час.

Рекомендації:

  • Оцінка – річ суб’єктивна, мої 8 балів – це, можливо, ваші 4 бали і навпаки ;)
  • Пам’ятайте, що не залежно від мого фідбеку чи рейтингу – хороші ідеї почерпнути можна із будь-якої книги.
  • Ближче до 8 і 8+ – це хороші книги, які мають найбільший потенціал залишити якісні враження та додати нових ідей для роздумів.

Книги, освоєні за останній рік

Якщо ви читаєте з мобільного пристрою або планшету – зверніть увагу, що в таблиці є 4 стовпці і ви можете скролити її вліво-вправо, щоб побачити потрібний контент. Рекомендую ознайомлюватися з даними у ландшафтному режимі (переверніть мобільний пристрій горизонтально).

Назва книгиОцінка KRPЛаконічне враження
1Why We Sleep (Unlocking the Power of Sleep and Dreams) - M. Walker / "Навіщо ми спимо?"8.2Сон насправді значно важливіший, ніж ми іноді думаємо і ця книга яскраво це доводить.
2 "Втрачені дівчата Риму" - Д. Каррізі7.6Роман переплетений з детективом, непогане чтиво, але очікував цікавішого сюжету й загадок.
3The Lean Startup: How Today's Entrepreneurs Use Continuous Innovation to Create Radically Successful Businesses - E. Ries / "Бережливий стартап"7.8Хороша книга з основними принципами побудови бізнесу з нуля та того як реалізовувати ідеї.
4"Давати і брати. Прихована соціальна динаміка успіху" - А. Ґрант7.9Де цей баланс при руху вгору: Чи можливо досягти суттєвого успіху, допомагаючи іншим на шляху до нього?
5"Адвокат з личаківської" - А. Кокотюха7.9Львів 1908-го року та детективна історія - що може краще доповнити вечір за кавою?
6"Сила інтровертів. Тихі люди у світі, що не може мовчати" - С. Кейн7.7В інтровертних рисах є багато чудового й потрібного, про це допомагає дізнатися дана книга, хоч іноді мені здавалося що в ній дещо багато стереотипів.
7Sex at Dawn: The Prehistoric Origins of Modern Sexuality / "Секс на зорі цивілізації. Еволюція людської сексуальності" - К. Раян7.7Нетиповий погляд на людську сексуальність, часто багато ідей побудовані на принципі "проти всіх", але є що почерпнути.
8"Таємні види на гору Фудзі" - В. Пєлєвін7.5Стартап з продажу щастя: ідея і задумка цікаві, але спосіб розповідання історії та дуже зросійщена дійсність "мажорів" псують загальне враження.
9"Шкура у грі" - Н. Талеб8.0Той, хто отримує винагороду, має також брати на себе частину відповідальності - принцип шкури в грі підкаже вам хто автентичний, а хто "диванний експерт".
10"Scrum. Навчись робити вдвічі більше за менший час" - Дж. Сазерленд7.8Добрі нагадування про те чому ітерації та вміння бути гнучким та змінюватися допомагають людям як і в ІТ-розробці, так і у встиганні потрібного у повсякденному житті.
11"Смерть у хмарах" - А. Крісті7.8На літаку "Прометей" помирає людина, смерть якої ймовірно викликана укусом оси, проте дядько Пуаро має іншу думку.
12"Антикрихкість. Про (не)вразливе у реальному житті" -  Н. Талеб9.0Влучна і доречна у всіх сенсах книга - вчимося правильно ризикувати і вибудовувати антикрихкість у різних сферах життя.
13"Міряй важливе. OKR. Проста ідея зростання вдесятеро" - Дж. Доер7.6Все що ви хотіли знати про OKRs: цілі та ключові результати у історіях становлення низки феноменально успішних глобальних і локальних бізнесів та громадських організацій.
14The Art of Strategy: A Game Theorist's Guide to Success in Business and Life - A. K. Dixit / "Теорія ігор. Мистецтво стратегічного мислення в бізнесі і житті" 7.7Теорія ігор - це цікава концепція, де при будь-якій інтеракції певні особи чи суспільства так чи інакше грають в свою гру; як на мене - дещо забагато політичних роздумів.
15"Шкереберть. Як творчий безлад може змінити життя на краще" – Т. Гарфорд8.1Потрібні нагадування про ефективний творчий хаос у нашому, іноді, занадто структурованому й календаризованому сьогоденні.
16"Щасливі голі люди" - К. Бабкіна7.7Невеликі оповідання про щастя і те як люди в пост-радянську еру по-своєму його шукають.
17"Дурна кров. Таємниці та брехні стартапу Кремнієвої долини" - Дж. Керрейру8.1Стартапи ростуть тепер як гриби, але чи всі з них дають ту цінність, про яку розповідають інвесторам та клієнтам? Чудова детективна історія про зліт і падіння проекту Theranos.
18 "Франческа. Повелителька траєкторій" - Д. Бату8.0Легкі історії, хороший гумор, влучна українська у пригодах команди, що займається корекцією траєкторій у центрі керування космічними польотами.
19"Закінчи те, що почав. Як доводити справи до кінця" - Дж. Ейкафф7.8Раніше цей дядько написав влучну книгу "Почни!" а тепер допомагає нам доводити справи до кінця за допомогою відтестованих на практиці методик.
20"На Західному фронті без змін" - Е.М. Ремарк7.8Класичний Ремарк і влучна й сумно-лірична філософська подача, дещо трагічніший відтінок, ніж ті твори, які читав у нього раніше.
21"Безжальний менеджмент та ефективність людських ресурсів" – Ден С. Кенеді7.9Дещо строгий, але практичний підхід до того як управляти людьми та встановлювати продуктивні відносини в бізнесі.
22"Час і знову час" – Б. Елтон8.0Що якщо історію можна переписати і в минулому можна прокласти іншу стежину? Всім хто оцінив 11/22/63 Кінга - ця історія теж має потенціал сподобатись.
23The Mom Test: How to talk to customers & learn if your business is a good idea when everyone is lying to you – R. Fitzpatrick – “Тест для мами / Cпитай у мами”8.2Якщо ти причетний до створення продуктів, їх дизайну, функціоналу та хочеш краще розуміти потреби ринку й користувачів - читай обов'язково!
24Unfu*k Yourself: Get Out of Your Head and into Your Life - G. J. Bishop / "Unfu*k Yourself. Парся менше, живи більше"8.0Якщо хочеш змінити життя і робити щось вартісне - треба вміти працювати з ниттям і вічним не вдоволенням, а ця книга може тобі допомогти.
25"Як розмовляти будь з ким, будь-коли і будь-де. Секрети успішного спілкування" - Л. Кінг7.8Коли розмовляю з гостями свого подкасту, то неодноразово згадую про цікаві уроки й рекомендації Ларрі: гостями його ток-шоу «Ларрі Кінг наживо» були Білл Клінтон, Дональд Трамп, Френк Сінатра, Арнольд Шварценеґґер та інші знаменитості.
26"Червона таблетка. Поглянь правді у вічі." - А. Курпатов7.7Якщо ви читали вдосталь зарубіжних фахівців, то приклади й посилання у цій книзі викличуть у вас дежавю, проте нагадування і контент тут хороші - мозок можна зрозуміти краще і навчитись його використовувати для вирішення важливих завдань.
27"Кандід, або Оптимізм" - Вольтер7.8Класика в ділі: весела пародія на різноманітні любовні романи, з великою кількістю комічних ситуацій, смішних положень, гротескних образів, безглуздих збігів обставин, з веселим нагромадженням неймовірних подій та фантастичних пригод.
28"Важко бути богом" - А. і Б. Стругацькі7.6Любителі жанру такого пригодницького фентезі можуть оцінити цю книгу краще, як на мене - доволі непогано як на свій час.
29"Малеча" - Л. Бреннан-Джобс7.4Історія про складні стосунки засновника компанії Apple Стіва Джобса та його доньки Ліси; видалось що в Ліси нереалізоване прагнення "бути визнаною" йде ниткою через усе життя.
30"Книга кладовища" - Н. Ґейман7.9Малюка після небезпечної перепетії бере під опіку пара привидів та вампір, що його чекає далі? Багато роздумів навіяла ця історія про те як часто "живі" не цінують життя і всіх його переваг.
31"Сторіноміка: маркетинг у пострекламну епоху" - Р. Мак-Кі7.3Про мистецтво сторітелінгу, яке допомагає маркетологам, підприємцям і бізнес; дещо дивні слова й фрази мене веселили- "черезтинне радіо", "діткнути" та ін.
32Make Your Bed: Little Things That Can Change Your Life...And Maybe the World - W.H. McRaven / "Застеляйте ліжко. Дрібниці, які можуть змінити ваше життя... і, можливо, світ"7.8Я люблю застеляти ліжко і підсвідомо роблю це щодня; автор книги - адмірал МакРейвен надихає у цій короткій книзі читача прикладами людей, які вразили його дисципліною, наполегливістю, благородством і мужністю.
33"Фактор Черчилля: Як одна людина змінила історію" - Б. Джонсон7.9Гарна подача історії та влучне знайомство з сильним політиком, якому випала доля давати відсіч складним викликам.
34"Як бажає жінка. Правда про сексуальне здоров’я" – Е. Наґоскі8.1Читати і жінкам, і чоловікам - влучні нагадування про сексуальність, вміння її плекати, розвивати та насолоджуватися нею.
35"Домовлятися завжди. Як досягати максимуму в будь-яких перемовинах" - Г. Кеннеді7.8Переговори - це те чим ми займаємось щодня незалежно від виду діяльності; автор пропонує навчитися корисним і дієвим навичкам ведення переговорів для досягнення бажаних результатів.
36"Чоловічі правила. Стосунки, КЕКС, психологія" - М. Менсон7.8Так, Менсон знову у грі, але тут без матюків у назві і з толковими порадами щодо знайомств, побачень та розвитку впевненості собі й взаємної поваги при спілкуванні й стосунках з жінками.
37Traction: Get a Grip on Your Business - G. Wickman / "Тягова сила: візьміть бізнес у свої руки"7.8Хороша бізнес-книга, що дає практичні поради щодо лідерства та управління компаніями й командами через авторський підхід шести складових.
38"Митрополит Андрей Шептицький і принцип «позитивної суми»" - М. Мартинович7.8Цікаво про митрополита та його підхід «win-win» у житті ще до того як це стало "мейнстрімом", є чого повчитись.
39"45 татуювань менеджера. Правила керівника" - М. Батирєв7.9Кожне «татуювання» — правило, яке варто знати будь-якому відповідальному менеджеру, тут зібрано вдосталь практичних уроків.
40Mieszkania na wynajem - moja droga do wolności finansowej / "Квартири в оренду - мій шлях до фінансової свободи"7.5Кійосакі по-польськи - Славек проводить нас своїм шляхом вибудови фінансової свободи через купівлю нерухомості для подальшого здавання в оренду; є гумор, є практичні кейси дещо забагато самореклами як на мене.
41A Guide to the Good Life: The Ancient Art of Stoic Joy – William B. Irvine / Путівник по хорошому життю: cтародавнє мистецтво радості стоїків8.0Як протистояти негараздам, вміти приймати мінливість життя та себе і людей довкола нього? Стоїцизм допоможе - почитайте, не пошкодуєте.
42"Від нуля до одиниці! Нотатки про стартапи, або як створити майбутнє" - П. Тіль7.8Книга буде цікавою для тих, хто прагне мислити категоріями стартапів і створювати нове, а не копіювати відпрацьовані шаблони. Автор переконує: роблячи те, що ми вже знаємо, ми рухаємо світ від 1 до n, додаючи більше чогось вже знаного; проте щоразу, коли ми створюємо щось нове, ми ступаємо від 0 до 1.
43"Малюк та бюджет. Як українським батькам виховати фінансово успішних дітей" - Л. Остапів7.9Любомир - мій хороший товариш і я радий що його нова книга знову приносить користь та є актуальною для українських сімей. Що батькам необхідно знати про сімейні фінанси та виховання свідомої й забезпеченої дитини? Про це і не лише у ідеях автора та інтерв'ю й доповненнях від фахівців і сімей, що практикують нестандартні, але ефективні підходи до фінансів.
44Atomic Habits: An Easy & Proven Way to Build Good Habits & Break Bad Ones – J. Clear / "Атомні звички. Легкий і перевірений спосіб набути корисних звичок і позбутися звичок шкідливих"8.1Чудова книга про силу маленьких кроків, коли ми маємо візію та чітке "для чого?". Автор доводить, що дисциплінованість та незначні зміни, накопичуючись, дають значні й тривалі результати, спробуйте й переконайтесь і ви.
45"Історія Walmart. Зроблено в Америці" - С. Волтон7.7Історія успіхів та невдач мережі Walmart - від малого магазинчику до ключового гравця на ринку
46"Тут клює. Відверті історії українського бізнесмена" – Д. Томчук8.2Одна з кращих книг про бізнес "як він є" і життєві уроки на українських теренах, наполегливо рекомендую ознайомитись.
47I Can’t Make This Up: Life Lessons – K. Hart / "Я не можу цього вигадати: уроки життя"8.0Життєві уроки коміка, який пройшов нелегкий шлях, але з гумором та іронією ділиться з читачем ідеями та змушує задуматись про важливе.
48"Еволюція грошей. Фінансова історія світу" - Н. Фергюсон7.7Книга про розвиток фінансів в історії людства, доволі цікава, проте у своїх нотатках я відмітив як "good, but not great".
49"Проект Щастя" - Г. Рубін7.912 місяців трансформації авторки, під час яких вона нагадує нам що варто вміти бути неідеальними, проте працювати над покращенням життя й відносин, які нам дорогі.
50"The Decision: Overcoming Today's BS for Tomorrow's Success" - K. Hart / "Рішення: Подолання сьогоднішньої фігні заради успіху завтра"7.7Ще одна книга Харта, яка влучно вийшла у 20-му році при "подоланні особистих криз" мільйонами людей на планеті. Його інша книга "I can't make this up" сподобалась більше, але і в цій є влучні поради та хороший гумор.
51How Innovation Works: And Why It Flourishes in Freedom - M. Ridley / "Як працюють інновації"7.8Свіжа книга Рідлі (який раніше завоював мене "Раціональним оптимістом") досліджує поняття інновацій та того як вони насправді формуються, і пропонує відійти від бачення що це "планований і ціленаправлений процес, що йде від геніїв", а радше сукупність багатьох факторів, суспільний феномен, до якого долучаються кращі уми світу.
52" НІ си. Будь впевнений у своїх силах і не дозволяй сумнівам заважати тобі рухатися вперед" - Дж. Сінсеро7.4Книга що повинна мотивувати до змін і трансформації, загалом непогана, але тут багато узагальнень і запозичень з інших давно відомих книг, тому "не зачепило".
53"Ніколи-небудь share Як вийти з безвиході і віднайти себе" - О. Рєзанова7.8Книга про якісні зміни, якщо вам надоїло "все як у всії" та те як плекати власні мрії й бажання
54The Bogleheads’ Guide to Investing 2nd edition – T. Larimore, M.LeBoeuf, M. Lindauer / "Путівник по інвестиціях від Боглхедів – 2-ге видання"8.0Базова книга для всіх, хто розуміє або хоче зрозуміти переваги та плюси пасивного інвестування і того як воно може допомогти нам сформувати хороший портфель та забезпечене сьогодення й майбутнє.
55The Little Book of Common Sense Investing: The Only Way to Guarantee Your Fair Share of Stock Market Returns (Little Books. Big Profits) - J. Bogle / "Маленька книга про інвестиції зі здоровим глуздом"8.0Шоста книга Богла, де він ясно й доступно пояснює переваги тримання портфелю "всього ринку" замість гонитви за потенційними прибутками в конкретних акціях чи цінних паперах. Хороше чтиво від "батька" індексних фондів.
56"Моцарт 2.0" - Д. Бату8.1Пригоди генія музики в Америці 21-го століття, вулички Нью-Йорка та переплетення соціально-економічних проблем і роздумів про життя.
57"Невидимець" - Г. Уеллс7.6Наприкінці ХІХ ст. цей роман точно наробив шуму - історія про вченого-фізика, котрий винайшов машину, що перетворює людину на невидимку. Як на мене, присутні дещо жорстокий варіант подачі матеріалу і "одержимість" головного героя, які частково відштовхують.
58Incognito: The Secret Lives of the Brain - D. Eagleman / "Інкогніто: таємне життя мозку"7.7Простір несвідомого - одне з найбільш вражаючих явищ на сьогоднішній день і автор ділиться поглядами на те як формуються надії, плани, страхи, бажання й інстинкти. Є корисна інформація, а також перетин з іншими книгами на тему роботи мозку.
59Lifespan: Why We Age―and Why We Don't Have To - D. A. Sinclair / "Життєвий шлях: чому ми старіємо і чому це не обов'язково"8.0Фахівець з генетики і довголіття ділиться новою сміливою теорію про причини того чому ми старіємо. Як пише автор: "Старіння - це хвороба, і ця хвороба піддається лікуванню".
60"В оточенні ідіотів, або Як зрозуміти тих, кого неможливо зрозуміти" - Т. Еріксон7.4Автор поділяє людей на чотири кольорові типи і описує логіку поведінки, темперамент, систему цінностей представників кожного з кольорів. Я люблю досліджувати типи людей і розуміти їх поведінку, але від цієї книги чекав більшого і глибших нових інсайтів, не надто вразило.
61"Джедайські техніки" - М. Дорофєєв7.4Якісна книга про цілепокладання та вміння боротися з прокрастинацією. В автора є різноманітні відео та виступи на ютубі і мені було корисно почерпнути певні речі і для свого get-things-done підходу.
62"Клуб любителів книжок та пирогів з картопляного лушпиння" - Е. Берроуз7.8Листування, німецька окупація, цікаві пригоди різних людей, що люблять книги. Непогана ідея, але сам сюжет мені видався дещо специфічним.
63"Володар мух" - В. Ґолдінґ7.7Авіакатастрофа, після якої зграя хлопчиків має спробувати вижити на безлюдному острові. Дехто вважає це класикою, і на свій час це точно була потужна ісотрія з хорошим філософським підґрунтям. Як на мене - трохи забагато драматизму і вельми жорстокий сюжет, ймовірно в юнацькому віці розгортання історії краще сприймається.
64Greenlights - M. McConaughey / "Зелене світло"8.0Мемуар актора Макконахi розкажуть про успіхи й падіння, щасливі моменти і ситуації, про які він шкодує. Також Меттью поділився рекомендаціями і власним досвідом, як не шкодити людям, бути дійсно хорошою людиною і прожити життя зі змістом. Книга перевершила мої очікування і знайшов для себе багато дотепних паралелей.
65"Мистецтво мріяти. Як отримати те, чого насправді бажаєш" - Б. Шер7.6Ця книга відома вже багато десятків років, у ній зібрані хороші стратегії для пропрацювання своїх "гальм" та більш чіткого розуміння "ким ви можете стати?". Щось доречне, щось трохи "заїжджене".
66Modern Romance - A. Ansari / "Сучасна романтика"7.7Веселий погляд на пошук партнера та сучасні реалії стосунків - як поводитися в цифрову еру і не гальмувати там де це не доречно.
67The Brain That Changes Itself: Stories of Personal Triumph from the Frontiers of Brain Science - N. Doidge / "Мозок, що змінює себе: Історії особистого тріумфу з передової лінії досліджень про мозок"7.9Книга про нейропластичність від відомого психіатра та психоаналітика. Тут розповідаються історії різноманітних людей - дорослих, дітей, старців, які радикально змінили своє життя і побороли різноманітні проблеми якраз завдяки здатності нашого мозку до навчання і переконфігурації.
68The Way to Love: The Last Meditations of Anthony de Mello - A. de Mello / "Шлях до любові"7.631 медитація-роздуми автора на тему любові та прийняття себе і людей довкола.
69"Шлях митця" - Дж. Камерон7.8Курс авторки допоможе всім хто творить (креативникам) вийти з творчої кризи та відкрити в собі митця. На мою думку, деякі речі переоцінені, проте кроки і вправи дуже влучні і не одне десятиліття допомагають людям по всьому світу, спробувати однозначно вартує.
70The Practice: Shipping Creative Work - S. Godin / "Практика: доставляючи креативну роботу"8.0Годін розвіює міфи про "письменницький ступор" та блокери і говорить про те що постійність і дисципліна у виконанні значно важливіші за "пошук креативної музи". Уроки і корисні нагадування за допомогою яких, як каже автор, ви навчитеся танцювати з вашим страхом та брати на себе продумані ризики.
71"Ікіґаї. Японські секрети довгого і щасливого життя" - Е. Гарсіа7.8Ми знаємо про інші підходи до щастя й задоволення, а тут доволі популярне слово "ікігаї" автори розкривають нам з нового боку. Чого можна повчитися у японців та як зрозуміти де перетин тих сфер і нашого поклику, який дає нам змогу проживати найкраще життя?

Замість висновку

У 2020-му я переміг ковід, багато чого змінив і доповнив у своєму житті, зокрема запустив канал і подкаст Запали цілі | GOALS on FIRE, a поміж це ще й прочитав і прослухав доволі хорошу підбірку книг. Значно більш зважено і ціленаправлено підійшов до підбірки подкастів (зокрема й проф-орієнтованих), які слухаю, і планую надалі комбінувати книги з прослуховуванням веселих чи серйозних історій та інтерв’ю у різних закордонних та українських творців. Сподіваюся що і мій подкаст для україномовного ринку додасть користі і більшого інтересу до фінансової грамотності в населення.

Я продовжу час від часу тут у блозі залишати відгуки й рекомендації на кращі книги. Також цитати/уривки/думки з того, що я читаю чи слухаю у певний момент можна часто знайти у моїх соц-мережах – instagram, facebook, linkedin.

Вдячний кожному хто ділиться ідеями та відгуками. Напишіть, будь ласка, які 2-3 книги за останній час найбільше вплинули на вас і зачепили чимось хорошим? Дякую заздалегідь – в обміні ідеями криється сила взаємного росту і навчання.

Loading Facebook Comments ...

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.