Найкраще, що сподобалось за рік. 2023

Минув черговий рік і вже сьомий раз я підбиваю читацькі підсумки у цьому блозі та рекомендую найцікавіші, на мою думку, книги, що вартують і вашої уваги. Це хороша нагода для рефлексії та перегляду пріоритетів і визначення векторів інтересу, які переважали у книжкових вподобаннях за цей період.

2022-й – це зовсім відмінний рік від всіх попередніх, і кожен з нас його по-своєму пережив, проте він точно зробив нас сильнішими. Певні книги слухав в укриттях, якісь – в дорозі, змінюючи локацію під час обстрілів, багато рекомендував цікавих опцій безкоштовних книг для українців і продовжував популяризувати хороше читання навіть у важкі турбулентні часи. Це допомагало зберігати фокус на важливому та пам’ятати що життя триває, а наша перемога має багато векторів, тому закидати допитливість і бажання розвиватися не варто. Ми вдячні ЗСУ та усім сильним духом українцям, що маємо змогу читати і пізнавати нове у своїй державі, підтримуємо добрі справи і сприяємо перемозі! За минулий рік я прослухав і прочитав 70 книг, планую і надалі досліджувати цікаві й змістовні твори в різних жанрах, буду радий дізнатися і ваші відгуки та рекомендації, оскільки в обміні знаннями є багато чудових переваг та ефектів синергії.

Нижче наводжу цьогорічний “короткий перелік” або ж ТОП-20 книг, освоєних за останній рік (в типовий перелік топ-15 не помістилися всі, які хотів для вас підсвітити, тому буде 20 :) ), які, в першу чергу, рекомендую до прочитання. Зверніть увагу, що тут в тексті є, зокрема, й афілійовані посилання, і за деякими з них, при переходах за покликáннями у цьому блозі, ви зможете і придбати книгу (amazon), і знати, що невеличкий відсоток з покупки надійде й мені, як людині, що змотивувала вас до купівлі.

Там, де є україномовні переклади або аудіо-варіанти, я надав клікабельні покликАння в українській версії теж, тому обирайте що кому до смаку. Загалом в оригіналі читати і слухати завжди цікавіше.

Цей список для тих, хто очікує на лаконічну пораду, до якої зручно повертатися. Усім, хто також бажає поринути у більш розгорнутий список, побачити оцінку, яку надав кожній книзі (рейтинг) і подивитися кращі книги і з минулого року та ще кілька бонусів й порад щодо книг, які цілюся освоїти ближчим часом теж, заглядайте у пост з корисностями на моїй сторінці Buy me a coffee.

Цьогорічні фаворити від Кошовського

Увага! Це не ранжований перелік від “кращого до гіршого” чи рейтинг. Кожна книга по-своєму привернула увагу і заслужила місце в моїх рекомендаціях. Раджу вам ознайомитися зі списком повністю, і тоді самостійно визначити які книги можуть зацікавити саме вас:

 1. Die With Zero – B. Perkins / “Помри з нулем”

  Amazon.com: Die With Zero: Getting All You Can from Your Money and Your Life eBook : Perkins, Bill: Kindle StoreЦіль цієї книги – допомогти людям спланувати свої фінанси та інвестиції таким чином, щоб вони могли вийти на пенсію з комфортом, без боргів і отримали максимум задоволення від життя у кожному його періоді. Автор, Білл Перкінс, успішний менеджер хедж-фонду, який ділиться своїм особистим досвідом і фінансовою мудрістю, бажає допомогти читачам досягти фінансової незалежності та обдумати “непохитні аксіоми” про велике багатство на час нашої пенсії та смерті, і що можна робити по-іншому (наприклад донатити вдосталь вже зараз і підтримувати дітей раніше, ніж коли ваш спадок перейде їм у власність через смерть). Книга охоплює такі теми, як заощадження та інвестиції, а також способи уникання поширених фінансових пасток. Говорячи про “смерть з нулем”, Перкінс йде дещо наперекір класичним FIRE-блогерам, але ця книга добре аргументована, а з додатковими інструментами із сайту автора можна дещо краще зрозуміти вартість грошей і досвіду в часі та постаратися отримати максимум задоволення від своїх фінансів, мудро їх витрачати і при цьому не образити ваших спадкоємців у майбутньому.
  Цитата: What I am an advocate for is deciding what makes you happy and then converting your money into the experiences you choose.

 2. The Culture Map – E. Meyer / “Культурна карта”

  Книга « The Culture Map. Decoding How People Think, Lead, and Get Things Done Across Cultures» – Ерін Маєр, купити за ціною 755 на YAKABOO: 9781610392761Авторка у цій книзі пропонує нам пізнати і краще зрозуміти культурні відмінності між країнами та те, як вони впливають на спілкування в бізнесі й повсякденному житті. Меєр надає практичні інструменти для навігації культурними відмінностями та досягнення успішного глобального лідерства. Авторка опирається на свій багатий досвід роботи міжкультурного консультанта, щоб виявити приховані культурні впливи, які формують те, як люди працюють разом. Завдяки аналізу тематичних досліджень з усього світу, ця робота містить дорожню карту для подолання культурних бар’єрів задля досягнення ефективної комунікації та співпраці. Як уникнути непорозумінь і сварок та побудувати злагоджену роботу, якщо ви працюєте з іноземцями? – Почитайте цю книгу, мені вона багато в чому сподобалася і десь розвіяла стереотипи, а десь – підтвердила те, що знав емпірично.

  Приклад культурної карти у різних площинах. Не лякайтеся важкості сприйняття “всього ра наз” – у книзі це пояснено доволі зрозумілою мовою

  Цитата: Під час взаємодії з представником іншої культури намагайтеся більше дивитися й слухати та менше говорити. Слухати, перед тим як говорити, і дізнаватися, перед тим як робити. 

 3. Principles for Dealing with the Changing World Order – R. Dalio / “Принципи роботи з мінливим світовим порядком”

  Principles for Dealing with the Changing World Order: Why Nations Succeed and Fail: Dalio, Ray: 9781982160272: Books - Amazon.caРей, один із відомих інвесторів та макро-мислителів, у цій книзі ділиться принципами для навігації в світі, який доволі швидко змінюється, і дає свої підходи до управління ризиками в невизначені часи. Даліо спирається на свій досвід засновника Bridgewater Associates, одного з найбільших хедж-фондів у світі, щоб запропонувати набір концепцій і показників для розуміння змін і роботи з ними. Тут він охоплює різноманітні теми від макроекономічних тенденцій до геополітичних змін і того, як вони впливають на інвестиції, бізнес і окремих людей. Я встиг дослухати оригінал ще на початку року (до вторгнення росії), і багато інсайтів були для мене доволі цінними, проте в книзі було багато фокусу на наростання супротиву між США та Китаєм, а московитам і їхній загрозі, як на мене, не вділили належної уваги. Якщо вас цікавить макро-економіка і, можливо, геополітичні зміни на історії в сотні років і на декади в майбутнє – тут є що почерпнути, з чим не погодитися, і про що подумати. Відео нижче охоплює ключові принципи, що розглядаються в книзі.

  Цитата: Countries with large savings, low debts, and a strong reserve currency can withstand economic and credit collapses better than countries that don’t have much savings, have a lot of debt and don’t have a strong reserve currency.

 4. Think Like a Rocket Scientist – O. Varol / “Думай, як у NASA. Звички, ідеї та стратегії для досягнення неможливого”

  Think Like a Rocket Scientist: Simple Strategies You Can Use to Make Giant Leaps in Work and Life: 9781541762596: Varol, Ozan: Books - Amazon.comЦя книга закликає читачів прийняти творчий спосіб мислення, спрямований на вирішення проблем,  щоби мислити як фахівець з космічних польотів чи ракетобудівник. Варол спирається на свій досвід вченого-ракетника та юриста-науковця, щоб продемонструвати те, як застосовувати наукове мислення до повсякденних викликів. Він розповідає про те, як генерувати творчі ідеї, як перетворювати перешкоди на можливості та як розвивати мислення для зростання.  Усім, хто шукає нестандартні шляхи того, як стати більш інноваційним і успішним у особистому та професійному житті, рекомендую звернути увагу на цю книгу. Ви зможете краще розпізнавати дезінформацію та псевдонауку, бути креативним, розвивати критичне мислення і трошки похитнути прийняті “єдиноправильні” підходи до обдумування проблем і ситуацій.
  Цитата: If you stick to the familiar, you won’t find the unexpected. Those who get ahead in this century will dance with the great unknown and find danger, rather than comfort, in the status quo.

 5. Richer, Wiser, Happier – W. Green / “Багатші, мудріші, щасливіші”

  Richer, Wiser, Happier: How the World's Greatest Investors Win in Markets and Life: Green, William: 9781501164859: Amazon.com: BooksПраця Вільяма допомагає читачам зрозуміти зв’язок між їхнім багатством, інвестиціями і щастям. Книга містить практичні стратегії покращення фінансового благополуччя та досягнення довгострокового задоволення життям. Автор досліджує ідею про те, що багатство слід розглядати як засіб досягнення мети, а не як саму кінцеву мету і пропонує покрокову інструкцію, яка допоможе читачам розвинути більш здорові стосунки з грошима, підвищити свою фінансову грамотність та приймати обґрунтовані інвестиційні рішення. Грін спирається на інтерв’ю, які він проводив протягом двадцяти п’яти років з багатьма найкращими інвесторами світу. Він виявив, що їхні таланти виходять далеко за межі фінансової сфери, а найуспішніші інвестори — це часто непересічні і дуже цікаві індивіди, які ставлять під сумнів загальноприйняту думку та отримують величезні прибутки від своєї здатності мислити більш раціонально, чітко та об’єктивно. У Вільяма також є цікавий подкаст, випуски з якого я  часто рекомендую у своїх порадах “на послухати і почитати” для людей, що підтримують проект “Запали цілі”.
  Цитата: If you’re going to be in this game for the long pull, which is the way to do it, you better be able to handle a fifty percent decline without fussing too much about it. And so my lesson to all of you is, conduct your life so that you can handle the fifty percent decline with aplomb and grace. Don’t try to avoid it. It will come. In fact, I would say if it doesn’t come, you’re not being aggressive enough.

 6. Successful Aging – D. J. Levitin / “Успішне старіння”

  Successful Aging: A Neuroscientist Explores the Power and Potential of Our Lives: Levitin, Daniel J.: 9781524744182: Amazon.com: BooksЦікавий і прикладний посібник про те, як успішно старіти, у якому автор розвіює міфи про старіння та фактори, що допоможуть зустріти “золоті роки” у здоровому глузді та твердій пам’яті. У цій книзі Левітін поєднує передові дослідження в галузі нейронауки та психології з практичними порадами та прикладами з реального життя, щоб допомогти читачам зрозуміти та подолати проблеми старіння. Він пояснює, чому певні аспекти старіння є неминучими, а також показує, як уповільнити або навіть “відмотати назад “певні зміни за допомогою свідомого вибору способу життя та обстежень. Дотримуючись порад Левітіна, читачі можуть приймати своє старіння у більш яскравих кольорах, і з кращим здоров’ям, більшим задоволенням і цілеспрямованістю.
  Цитата: Anger, hatred, and fear are very bad for our health… Passing through life, progressing to old age, and eventually death, it is not sufficient to just take care of the body. We need to take care of our emotions as well.
  Люблю книги, які науково і практично пояснюють що краще робити вже і зараз для того, щоби покращити шанси на хорошу старість і якісне довголіття. Про свій досвід зі здоров’ям, рухливістю та дослідженням генетики розповідаю тут.

 7. No Rules Rules: Netflix and the Culture of Reinvention  – R. Hastings / “Жодних правил”

  No Rules Rules: Netflix and the Culture of Reinvention: Amazon.co.uk: Hastings, Reed, Meyer, Erin: 9780753553664: BooksЦе накопичення ідей і досвіду від Ріда Гастінгса, співзасновника та генерального директора Netflix, які досліджують інноваційний та неортодоксальний підхід компанії до бізнесу. Гастінгс ділиться історіями та стратегіями, які зробили Netflix однією з найуспішніших і найвпливовіших компаній у світі, починаючи з перших днів сервісу прокату DVD-дисків і закінчуючи її поточним статусом лідера в індустрії стрімінгу і прем’єр власних шоу/серіалів. Він детально описує унікальну культуру, яка дозволила Netflix знову і знову перевідкривати суть і місію їхньої діяльності, та показує, як інші компанії можуть прийняти подібні принципи для досягнення власного успіху. Цікаво, що для написання цієї книги Гастінгз долучив Е. Меєр, чию книгу “Культурна карта”, я теж згадував вище у цьому переліку, і, як на мене, разом у них вийшов хороший результат.
  Цитата: If you give employees more freedom instead of developing processes to prevent them from exercising their own judgment, they will make better decisions and it’s easier to hold them accountable.

  Ми з командою FIREkit цьогоріч вийшли із бета-тестування з якісним сервісом для інвесторів і продовжуємо будувати добру команду та інноваційні рішення для українців (і не лише). Stay tuned!

 8. Get It Done: Surprising Lessons from the Science of Motivation – A. Fishbach / “Зробіть це: дивовижні уроки науки про мотивацію”

  Get It Done: Surprising Lessons from the Science of Motivation: Fishbach, Ayelet: 9780316538343: Amazon.com: BooksРозглядайте дану книгу як захоплююче дослідження науки про мотивацію та того, як ми можемо використовувати її силу для досягнення конкретних цілей. Авторка Айєлет Фішбах є відомим біхевіористом і експертом з питань мотивації, і в цій книзі вона ділиться передовими дослідженнями про те, чому ми вмотивовані робити те, що ми робимо, і як ми можемо використовувати ці знання, щоб бути більш продуктивними, сфокусованими та успішними. Від простих кроків щодо того, як залишатися на шляху, і до більш складних теорій мотивації, Фішбах надає безліч практичних порад для всіх, хто прагне робити якісну роботу й досягати більшого в житті. Рекомендація від Бена Фелікса і Романа Кошовського, if you know what I mean ;)
  Цитата: Powerful goals feel worth the price tag—they pull you toward your greatest wish. And in order to pull you, a goal has to feel more like an aspiration and less like a chore.
  До речі, ми Любомиром Остапівим зняли на основі кількох схожих робіт і досліджень цікавий епізод про те, як краще ставити свої життєві й фінансові цілі:

 9. The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life – A. Schroeder / “Снігова куля. Воррен Баффет і справа життя”

  The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life: Schroeder, Alice: 8601420200241: Amazon.com: BooksРозгорнута біографія одного з найуспішніших інвесторів сьогодення, Воррена Баффета. Написана із врахуванням сотень інтерв’ю з легендарним бізнес-магнатом і тими, хто знає його найкраще, книга містить всебічний погляд на його життя, бізнес-філософію та підхід до інвестування. Шредер досліджує ранні роки життя Баффета, зокрема його дитинство в Омасі, штат Небраска, його інтерес до фінансів, і описує шлях становлення Воррена як одного із найбагатших людей на планеті і найщедрішого благодійника. Вона також заглиблюється в його інвестиційні стратегії, включно з використанням вартісного (value) інвестування і досліджує ключові принципи, якими керувалась його кар’єра. Протягом усієї книги Шредер розповідає про людину, яка стоїть за цифрами, розкриваючи особисті та професійні виклики та тріумфи, які сформували його життя та насліддя. Мені сподобався погляд за лаштунки “успішного успіху”, погляд на особисте життя родини Баффета, і змога зрозуміти для себе, що не буває ідеального життя, а кожен, хто йде до успіху, має розуміти чим жертвує. І ми щодня робимо свій вибір.
  Цікавинка для кіноманів: у доповнення до книги можете проглянути документальний фільм від HBO, нещодавно в кіноклубі інвестора розглядали його з колегами. Нашу розмову і висновки про життя Баффета можна послухати тут.

 10. “Обдурені випадковістю” – Н. Талеб

  Обдурені випадковістю. Незрима роль шансу в житті та бізнесі (нове видання) - Нассим Талеб: купить книгу в kniga.biz.uaКнига, що спонукає до різноманітних роздумів, розповідає про те, як люди легко обманюють себе, не до кінця розуміючи нюанси випадкових подій у житті. Автор стверджує, що люди часто не в змозі побачити справжній вплив випадкових подій на їхнє життя, що призводить до викривлених уявлень про власні здібності та ролі шансу і ймовірностей в їхніх успіхах. Талеб ілюструє свої думки численними прикладами з різних сфер життя, включно з фінансами, економікою та особистими стосунками. Протягом усієї книги Насім закликає читачів поставити під сумнів їхні припущення та розвинути більш грамотне розуміння тієї ролі і вагомості, яку випадковість відіграє в їхньому житті. «Обдурені випадковістю» є обов’язковим до прочитання всім, хто хоче зрозуміти складний зв’язок між удачею та успіхом і це ще одна робота автора, яка мені вельми сподобалась, попри його ексцентричність і нюанси з самооцінкою. Якщо вмієте відфільтровувати найцінніше, то тут відшукаєте багацько скарбів.
  Цитата: Ми все ще дуже недалеко втікли від наших предків, що бродили по савані. Наші погляди сповнені забобонів навіть сьогодні (я сказав би — особливо сьогодні). Точно так, як колись якась первісна людина почухала носа, побачила, що пішов дощ, і придумала хитромудрий метод чухання носа для«викликання» довгоочікуваних опадів, ми пов’язуємо економічне процвітання зі зниженням ставки Федеральною резервною системою або успіх компанії з появою “за кермом” її нового президента.

  – – – – –


  Друзі, на cторінці спільноти “Запали цілі” https://www.buymeacoffee.com/goalsonfire/posts  у Buy me a coffee я ділюся схожими практичними ідеями, лайфхаками та аналітикою у тих темах, які мені цікаві – від фінансів й інвестицій і до планування, прийняття рішень та змістовного здорового життя, а також новинами, подкастами і історіями, які мені резонують. Запрошую і вас долучитися до кола патронів та отримувати додаткову цінність від мене. Це можна зробити як у вигляді невеличкого “дякую на щомісячну каву з круасаном” для творців каналу, так і підтримавши проект більшими сумами, які вам будуть комфортними.

  Не маєте бажання/змоги підтримувати мене постійно, але прагнете подякувати на картку напряму? Педейдіть за цим посиланням і ваше “дякую” прийму у вигляді кави чи доброго салату теж: https://bit.ly/DonateGoF 

  – – – – –

 11. How to Be a Stoic: Using Ancient Philosophy to Live a Modern Life – M. Pigliucci / “Як бути стоїком”

  How to Be a Stoic: Pigliucci, Massimo: 9781541644533: Amazon.com: BooksХороший і різнобічний довідник зі стоїцизму та філософії, в якому автор наголошує на практичній мудрості та стійкості перед життєвими викликами. Книга досліджує вчення стародавніх стоїків і містить практичні поради щодо застосування цих принципів у сучасному житті. Пільюччі спирається на особистий досвід, а також на думки сучасних філософів і психологів, щоб показати, як стоїцизм може допомогти нам жити більш насиченим та змістовним життям.
  Цитата: One of the first lessons from Stoicism, then, is to focus our attention and efforts where we have the most power and then let the universe run as it will. This will save us both a lot of energy and a lot of worry.

  Восени мав вельми неочікувану пригоду, слухаючи іншу книгу цього ж автора про стоїцизм на прогулянці, і вона слугує нагадуванням про те, що попри всю філософію і роздуми, варто не забувати також зберігати фокус на поточному моменті і вчасно діяти, коли це важливо:

  Cаме стоїцизм допоміг багатьом українцям (і мені також) долати напругу і виклики минулого й цого років, і радий що світова спільнота теж цей посил нашої стійкості відзначає – див. допис Уроки війни від українських інвесторів у блозі та книзі JL Collins.

 12. The Aspirational Investor: Taming the Markets to Achieve Your Life’s Goals – A. Chhabra / “Інвестор із прагненнями: Приборкуючи ринки для досягнення життєвих цілей”

  The Aspirational Investor: Taming the Markets to Achieve Your Life's Goals: Chhabra, Ashvin B.: 9780062235091: Amazon.com: BooksНезвичний погляд на інвестування від автора сподобається людям, які шукають цікаві методи для балансування інвестування та якісного життя. Підхід Ашвіна зосереджується на перетині особистих цінностей і фінансових цілей. Чхабра стверджує, що традиційні підходи до інвестування часто обмежені фокусом на короткострокових прибутках, і що справжній успіх в інвестуванні вимагає узгодження своїх інвестицій з власними цінностями та прагненнями. Завдяки серії проникливих тематичних досліджень і практичних стратегій, автор показує читачам, як стати більш свідомими та цілеспрямованими у своїх інвестиційних рішеннях. В нього доволі непересічні погляди і якісний поділ на кілька “корзин” і рівнів вкладень, у яких інвестиції повинні працювати на вас під конкретні цілі і для управління конкретними ризиками.
  The Aspirational Investor - My Notes
  Припускаю, що дещо згодом зніму цікавий епізод на основі цього підходу від автора, оскільки він багато в чому резонує з моєю диверсифікацією в житті, фінансах і різних проектах, в яких беру участь. Про це розповідав у епізоді 50 “Запали цілі”, кому цікаво – заглядайте теж:

 13. “Іскра життя” – Е. М. Ремарк

  Книга « Іскра життя» – Еріх Марія Ремарк, купити за ціною 210 на YAKABOO: 978-617-12-8923-9Потужний і зворушливий роман-триллер про досвід військовополонених під час Другої світової війни. Історію розповідають з точки зору одного в’язня; вона сфокусована на щоденній боротьбі, веселощах та тріумфах групи ув’язнених і приречених людей, які боряться за виживання в жорстокому і нелюдському середовищі. Через яскраві описи досвіду в’язнів Ремарк передає послання надії та стійкості перед лицем лиха та бід. Ремарк мене рідко розчаровує, і цей твір, прослуханий в період доволі активних бомбардувань мирних міст і важкої невизначеності перших місяців повномасштабного вторгнення росії в Україну, теж сприймався більш релевантно на фоні нашої боротьби з загарбниками і плекання “іскри життя” й надії для всіх українців. Цей твір є свідченням незмінної сили людського духу та стійкості людської душі.
  Цитата: При опорі важливо, чого ти досягаєш, а не як ти виглядаєш при цьому. Безглузде геройство — те саме, що безглузде самогубство.

 14. “Відкритий. Автобіографія” – А. Агассі

  Відкритий. Автобіографія Андре Агассі (книга) — ВікіпедіяЦі мемуари розповідають про життя і мандрівки долі тенісного чемпіона, як на корті, так і поза ним. Від ранніх труднощів із вимогливим батьком і тренером до того, як він став одним із найвидатніших тенісистів усіх часів, Агассі відправляє читача у захоплюючу подорож своїм життям та боротьбою. Він також відверто розповідає про свої хиби й помилки, зокрема про те, як розлюбив спорт, яким колись захоплювався, і про відновлення сил заради чергового відчуття домінації у світовому тенісі. Загалом «Відкритий» — це захоплююче чтиво для любителів спорту та всіх, хто цікавиться реальним (а не лише “фото-ідеальним”) життям спортсмена світового рівня і труднощами й дилемами, які є навіть у топ-зірок різних сфер. Я не покладав багато надій на цю книгу і не є фанатом тенісу, але мені сподобалася відвертість Агассі, цікаві психологічні аспекти та погляд на швидкоплинне життя й кар’єру спортсменів.
  Цитата: Теніс — це страшенно самотня гра. Самотність тенісистів можуть зрозуміти лише боксери — та й у тих є хоча б помічник і менеджер. Боксер принаймні вступає зі своїм опонентом у якийсь контакт. У тенісі ж ти віч-на-віч зустрічаєшся зі своїм ворогом, обмінюєшся з ним ударами, однак не торкаєшся його, не говориш із ним — ти взагалі ні з ким не говориш. 

 15. “Троща” – В. Шкляр

  Троща (роман) — ВікіпедіяТут розказана сильна історія про виклики часів УПА, перемогу людини над обставинами і над собою. У книзі розгортається історія воїна-упівця на псевдо “Місяць”, для якого війна вже минула, проте боротьба не забулася. Одного разу, вийшовши на волю після 25-ти років ув’язнення, він бачить на цвинтарі недавню могилу свого бойового товариша, і спогади наринають на нього з новою силою. «Свої» і «чужі», дружба та розбрат, кохання і зрада, помилування й помста, свобода й неволя… Автор каже: “Троща — це, крім усього, катастрофа, бійня, яка трощить людські долі й життя. Але якщо ти здатний гідно відповісти найжорстокішим викликам долі, то вийдеш переможцем навіть із пекла”. Багато паралелей із сьогоденням, історичні факти й реальні локації та деталі додають історії хорошого підсилення, а також в Абук доволі якісна озвучка, сподобалось.
  Цитата: “— Ніхто не знає, чому дівчина виходить до одного босою на мороз, а від іншого тікає на край світу. — Тоді що таке кохання? — спитала вона. — Це босі ноги на снігу, Стефо.”

 16. Noise: A Flaw in Human Judgment – D. Kahneman / “Шум. Хибність людських суджень”

  Noise: A Flaw in Human Judgment: Kahneman, Daniel, Sibony, Olivier, Sunstein, Cass R.: 9780316451406: Amazon.com: BooksУ цій книзі відомі фахівці досліджують явище «шуму» під час прийняття рішень, коли випадкові події та невеликі варіації інформації можуть значно вплинути на наш вибір. Автори, Кесс Р. Санстайн і Деніел Канеман, досліджують, як шум може призвести до помилок у наших судженнях, особливо під час прийняття рішень із високими ставками. Вони також пропонують реальні практичні рішення задля зменшення шуму та підвищення точності прийняття рішень. «Шум» є обов’язковим до прочитання для тих із вас, хто прагне краще розуміти внутрішню роботу людського мозку та покращити власні підходи до прийняття рішень. Ці уроки цінні як для інвестора, так і для будь-якої людини чи організації, які зацікавлені розуміти нові дослідження у сфері прийняття рішень, поведінкової економіки і дотичних галузей, задля формування власної гігієни рішень.
  Цитата:  Judgment is not a synonym for thinking, and making accurate judgments is not a synonym for having good judgment.

  Переглянути цей допис в Instagram

  Допис, поширений Roman Koshovskyy (@roman_koshovskyy)

 17. “Покров” – Л. Дашвар

  Покров (роман) — ВікіпедіяКоли долі людей цікаво пов’язані ниткою в часі через покоління, історія має шанс захопити допитливого читача. 1843-ій і 2013-й роки: у більш сучасну пору головна героїня Мар’яна пробує владнати своє життя, коли довкола відбувається багато змін, включно з Революцією гідності, а також у непередбачуваний вихор її затягує історія з минулого. Після розміреного напівсонного існування дівчина опиняється у вирі подій і несподіваних зустрічей: виснажливі чергування на Майдані, зникнення коханої людини та пошуки нащадків у сьомому коліні славного козака Яреми Дороша, яких прокляла його дружина – зарозуміла шляхтянка Станіслава. Чи не даремні пошуки і куди вони можуть привести? Про непростий вибір та пригоди, історію і скарби, та вміння, поміж все, віднаходити справді своє місце в житті.
  Цитата: “Не буває загублених у часі. Після кожного стежка лишається.”

 18. Four Thousand Weeks: Time Management for Mortals – O. Burkeman / “Чотири тисячі тижнів. Тайм-менеджмент для смертних”

  Four Thousand Weeks: Embrace your limits. Change your life. Make your four thousand weeks count. eBook : Burkeman, Oliver: Amazon.co.uk: Kindle StoreЦя книга пропонує свіжий погляд на управління часом, кидаючи виклик традиційним підходам і переконанням щодо продуктивності. Беркмен стверджує, що мова йде не про те, щоб втиснути якомога більше в кожен момент, а натомість про те, щоб зосередитися на тому, що справді має значення. У нас тут на Землі всього лиш +- 80 років або 4 тисячі тижнів, і тому цей час точно вартує прожити більш якісно, не пливучи по ріці життя як “пасивне гівенце”. Тут автор ділиться ідеями та практичними стратегіями щодо того, як жити більш повноцінним життям і максимально використовувати обмежений час. «Чотири тисячі тижнів» — це читання, яке спонукає до роздумів тих, хто хоче переоцінити свої стосунки з часом і жити більш цілеспрямованим життям. Есенціалізм, відсікання зайвого, відкидання ідей, “насаджених” ззовні.  Олівер поєднує підходи стародавніх та сучасних філософів, психологів та духовних вчителів, щоб вибудувати свою теорію про управління часом. Саме тому знання, які він виклав у цій книжці, не старіють та не втрачають свою актуальність і до сьогодні, бо базуються на вічних цінностях. Цю книгу рекомендували кілька людей, яких поважаю, і я радий, що вдалося її послухати. Спробуйте освоїти і ви, певен, що щось може відгукнутися.
  Цитата: We’ve been granted the mental capacities to make almost infinitely ambitious plans, yet practically no time at all to put them into action.

  Кілька питань з книги, за якими ви можете пропрацьовувати свої пріоритети

 19. “Білий попіл” – І. Павлюк

  Електронна книга « Білий попіл» – Ілларіон Павлюк – купити за ціною 120 грн. на YAKABOOУкраїнський містичний трилер, свого роду детектив у стилі нуар і динамічний бойовик в одному творі. У ньому повно загадок, що їх до останнього кортить розкрити. Любите ребуси і припущення та бажаєте поринути у побут невеличкого поселення, яке живе за своїми дивними правилами і не дуже любить чужаків? Приватному детективу Тарасу Білому замовляють розслідувати вбивство панночки. Обвинувачують такого собі семінариста Хому Брута, й справа ніби геть зрозуміла… Втім, хутір, де сталося вбивство, приховує таємницю. І ця таємниця – страшніша за всі оповідки про панночку, яка встала з гробу. Це ще одна моя спроба познайомитися з більш сучасними українськими авторами і на цей раз доволі вдала. Якщо полюбляєте детективи (тут з примішками містицизму і традицій), то цей детектив має шанс вам припасти до душі.
  Цитата: Тому що сором — боязкий. Зате совість — вона голодна! Вона намагається зжерти свого хазяїна. І якщо сором з плином часу слабне, то совість тільки лютішає.

 20. A Really Short History of Nearly Everything – B. Bryson / “Коротка історія майже всього на світі. Від динозаврів і до космосу”

  Книга « A Really Short History of Nearly Everything» – Білл Брайсон, купити за ціною 1143 на YAKABOO: 9780241451939Дотепний і цікавий стиль письма Брайсона робить навіть найскладніші наукові концепції доступними для широкої аудиторії. Ця книга охоплює широкий спектр питань: від початку Всесвіту до еволюції життя на землі i до новітніх теорій про природу часу та простору. Твори Брайсона є захоплюючими та навчальними, що робить цю книгу обов’язковою для читання всім, хто цікавиться історією науки та світом довкола, і плекає свою природну допитливість. Якщо наука видається вам нудною i незрозумілою, то дядько Білл переверне ваші уявлення! Роками вивчаючи наукові праці та спілкуючись з антропологами, математиками, астрономами й фахівцями інших наук, автор оповідає історію про все на світі у вельми захопливій манері.
  Цитата: If this book has a lesson, it is that we are awfully lucky to be here-and by ‘we’ I mean every living thing. To attain any kind of life in this universe of ours appears to be quite an achievement. As humans we are doubly lucky, of course: We enjoy not only the privilege of existence but also the singular ability to appreciate it and even, in a multitude of ways, to make it better. It is a talent we have only barely begun to grasp.

Супер, дякую за цю підбірку, а де подивитися повний перелік з оцінками усіх 70-ти крутих книг?

За рік було освоєно значно більше книг і багато з них не потрапили у цей короткий список, хоча однозначно вартують уваги і можуть вам сподобатися.

Де цей перелік подивитися детальніше? У додаткових матеріалах щодо читання та повній таблиці з моїми оцінками на Buy me a coffe “Запали цілі”. Долучайтесь, підтримуйте український блогінг, ютуб та його творців, а я буду радий і надалі бути для вас корисним та продовжувати ділитися найцікавішим з того, що фільтрую через власну призму дослідження світу довкола. Ось приклад того, чим ділився з патронами минулоріч, цього року вас чекають свої цікавинки.

Як виглядає таблиця з усіма книгами та яку користь з неї можна винести?

Ви можете сортувати вміст таблиці за будь-яким із стовпців (наприклад, сортуючи за параметром “Оцінка КRP”, щоб побачити спершу книги з високим або низьким рейтингом), шукати у таблиці (поле пошуку) або просто проглядати деталі стосовно певної книги, що вас зацікавила і скролити так, як зручно. При потребі, ви можете зробити собі закладку в браузері на цю сторінку і повертатись до списку або ж освоювати його частинами у зручний час. Також можна подивитися повний перелік книг з попередньої підбірки.

Рекомендації:

 • Оцінка – річ суб’єктивна, мої 8-9 балів – це, можливо, ваші 4 бали і навпаки ;)
 • Пам’ятайте, що не залежно від мого фідбеку чи рейтингу, хороші ідеї почерпнути можна з будь-якої книги.
 • Ближче до 8 і 8+ із 10-ти – це хороші книги, які мають найбільший потенціал залишити якісні враження та додати нових ідей для роздумів.

Побачити усі 70 книг з оцінками можна тут. Долучайтеся і відкривайте для себе більше цікавого у сфері фінансів, збалансованого життя, звичок та хороших книг.

Також нагадую про підбірку книг, які допомагають плекати дослідника у собі на DOU.

І що далі?

Сподобалися ідеї та книги, хочете дізнатися більше або ж подискутувати на різні теми? Долучайтесь до ютуб-проекту “Запали цілі” та ставайте частиною нашої спільноти. Я продовжу час від часу тут у блозі залишати відгуки й рекомендації на кращі книги. Також цитати/уривки/думки з того, що я читаю чи слухаю у певний момент можна часто знайти у моїх соц-мережах – instagram, facebook, linkedin.

Вдячний кожному, хто ділиться ідеями та відгуками. Напишіть, будь ласка, які 2-3 книги за останній час найбільше вплинули на вас і зачепили чимось хорошим? Дякую заздалегідь – в обміні ідеями криється сила взаємного росту і навчання.

Loading Facebook Comments ...

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.