Ефір у iPlan Talks: Кризові яквища та як інвестору з ними ладнати

Нещодавно проводив цікавий прямий ефір у спільноті інвесторів iPlan talks. Нижче наводжу короткий підсумок висновків і ключових ідей, якими ділився.

Отримати доступ до запису цього лайву та багатьох інших цікавих матеріалів можна через телеграм бот тут https://bit.ly/iPlanTalksGoF

 

 

07.07 інвестор-практик Роман Кошовський, що ділиться корисними ідеями про фінанси, інвестиції й змістовне життя на каналі “Запали цілі” провів прямий ефір для спільноти iPlan talks на тему “Кризові явища та як інвестору з ними ладнати”

Ключові ідеї та практика:

1) Невчасний продаж руйнує довготермінові цілі
– Зазвичай панічно продають чоловіки у віці 45+ з “чудовим досвідом у сфері інвестування”, а 30% з них ніколи не повертаються у ринок. Жінки на 25% менше схильні сіяти паніку в часи турбулетності, візьміть це до уваги.
– Продавати активи на ведмежому ринку має сенс у деяких випадках: ребаланс, вихід з концентрованої чи програшної позиції або реалізація фін. цілі.

2) Час та увага інвестора
– Спитайте себе на ближчі 5 років що матиме більше сенсу: посилення доходів і заощаджень чи фокус на інвестиційних доходах? Роман візуально влучно пояснив цей принцип.
– Обдумайте граничний виграш від певних зусиль (здобути підвищення на посаді і прокачати навики vs додаткові +100 год. на аналізування інвестицій).
– Дивіться на портфель широко, але нечасто і ведіть нотатки у інвест-щоденнику.

3) Важкі рішення маркет-таймерів
– Вгадати слушний момент продажу, а потім ще й повернутися в ринок, і робити це довго й виграшно дуже важко. Пропустивши 10 найкращих днів росту ринків у кожному десятилітті з 1930-х до 2020-х, сукупний дохід складав би лише 28%, в той час як “просто” залишаючись в ринку інвестор заробив би 17715%.
– Планове і стабільне “buy and hold” в якісні активи протягом різних періодів може дати вам більше, ніж постійна метушня трейдерського “купи-продай”.
– Є бажання перевірити своє вміння переграти ринок? Скористайтеся двома сервісами і потестуйте удачу на “ігрові кошти”:
Гра маркет-таймерів та Build your stax.

4) Працюймо зі страхами та перспективою
Медитація для зважених довготермінових інвесторів у часи коли “все валиться”.
– Інвестори повинні робити zoom-out і змінювати перспективу й масштаби – знати, що буває і що може бути (інвестицій в рецесію і вищі очікувані доходи + розуміння того, що фондовий ринок дає переваги для людей, що інвестують на 5-15-20 років, а не на рік-два).

5) Що каже історія?
–  Навчіться сприймати волатильність як вхідний квиток і допуск до успішного інвестування
– Падіння можливі як і злети, дивимося ширше, ніж просто “на середні очікування” і розуміємо просадки ринку в різні роки і те, що історія не повторюється, проте римується
– Через різні кризи вдало проходили інвестори які зберігали певний запас ліквідності і якісно оцінювали ризики. Рефлексуйте по-своєму та вчіться в історії як автор у книзі “The Great Depression: A Diary

6) Акції та індекси мають багацько відмінностей
– Зважуйте ризики володіння окремими акціями: “лише 4% компаній пояснюють перевагу акцій над ринком облігацій
– При падіннях – докупівля окремих акцій несе більше ризику, але ця стратегія допустима для частки портфелю пасивного інвестора. Не всі компанії “відновлюються” або ж зростають після великих падінь.
– Якісний індексний фонд має “самоочисний механізм”, де “переможці” тягнуть лямку, а лузери – вилітають з часом.

7) Збільшуємо шанси на успіх
– В часи інфляції і можливих економічних спадів Баффет нагадує, що “Найкраще, що ви можете зробити, це бути надзвичайно хорошим у чомусь конкретному [… ] Будь-які ваші вміння не зможуть у вас забрати, інфляція не повинна їх анулювати”.
– У школі: дають урок, протім проводять тестування. На ринках: дають тест, а потім ви виносите урок.
– Приглядайтеся до протилежних точок зору, не піддавайтеся класичним хибам інвесторів.
– Вмійте вчасно практикувати “віск у вухах” та  не реагуйте на паніку в медіа, коли вона ллється найгучніше.
– Попри перепади настроїв на ринку – зберігайте холодний розум, оцінюйте ризики тверезо та дійте відповідно, сприяючи росту портфеля і поступовому досягненню фінансових цілей.

Loading Facebook Comments ...

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.