Ще один захопливий книжковий рік. 2022

«Whatever their motivation, I think of the best investors as mental athletes. They strive constantly for an intellectual advantage […] All that hard-earned knowledge compounds over time and pays off in unpredictable ways. / Не залежно від їхньої мотивації, я вважаю, що найкращі інвестори – це ментальні атлети. Вони постійно прагнуть отримати інтелектуальну перевагу […] Усі ці тяжко здобуті знання накопичуються з часом та окуповуються в різні непередбачувані способи» –  Вільям Ґрін

Вшосте у цьому блозі я підбиваю читацькі підсумки року та рекомендую кращі, на мою думку, книги, що вартують уваги. Це хороша нагода для рефлексії та перегляду пріоритетів і визначення драйверів інтересу, які переважали у книжкових вподобаннях нещодавно.

В минулому році вдалося прослухати й прочитати 64 книги, що менше, ніж роком раніше, проте в мене нема перегонів за кількістю, я поступово у ближчі роки й десятиліття хочу продовжувати якісно досліджувати те, що резонує та додавати якісних ідей у свій світогляд і у світосприйняття людей довкола.

“А де ти ці всі книги береш?” – це топ-питання кожного року і я вкотре залюбки відповім. Нагадую, що книги можна придбати, позичити, взяти в бібліотеці (в тому числі у вашій компанії), обміняти, знайти в інтернеті, скористатися спільною підпискою або безкоштовним free-trial періодом на певних ресурсах та ін. Подивіться довкола, оцініть можливості і скористайтеся тим, що найбільш для вас актуальне. Погляньне на audible.com, Україномовний сервіс АБУК, а також на рекомендації подруги Марії Шандури у архівній статті Як читати більше при цьому не витрачати більше часу? + ресурси для завантаження аудіокниг і будете доволі поінформованими.

“А як встигати стільки читати?”  – це не менш популярне запитання, і тут я скажу, що найкраще, як на мене, працює комбінування форматів, але кожен підбирає свій стиль. У мене це постійно якась книга у друкованому вигляді на столі поруч, електронна книга у спальні та кілька аудіо-книг у різних українських та закордонних додатках. Друковану літературу й е-книги найкраще вдається читати під час обідньої перерви або ж перед сном. Аудіо-формат більш універсальний і я рекомендую саме його для багатьох книг, адже в останні 10 років близько 60-75% усієї освоєної літератури у мене це аудіокниги. Їх можна слухати, комбінуючи з різними іншими активностями, серед яких, зокрема, прибирання і миття посуду вдома, біг і прогулянки, час у транспорті та мандрівки залізницею/літаком/автівкою, приготування та куштування цікавих страв, вигулювання собаки,  хобі націлені на концентрацію і дрібну моторику (в’язання, виготовлення прикрас і т.і.), тренування в залі та ін. Експериментуйте і знаходьте ті підходи, які будуть працювати саме у вас.

Нижче наводжу цьогорічний “короткий перелік” або ж ТОП-15 книг, освоєних за останній рік, які рекомендую до прочитання. Цей список для тих, хто очікує на лаконічну пораду. Усім, хто також бажає поринути у більш розгорнутий список, побачити оцінку, яку надав кожній книзі та ознайомитись з цитатами і моїми відгуками – гортайте далі або переходьте напряму у пост з корисностями на моєму патреоні.

 

Що послухати чи почитати? Колаж з кількома варіантами для вас, мої читачі. Більш повний перелік нижче ↓

Цьогорічний TOP 15 від Кошовського

Увага! Це не ранжований перелік від “кращого до гіршого” чи рейтинг – рекомендую ознайомитися повністю і самостійно визначити які книги можуть зацікавити саме вас:

  1. The Almanack of Naval Ravikant –  Eric Jorgenson / “Альманах Навала Равіканта”
    Цю книгу я прочитав якраз у відрізку біля дня Народження: 30 років, як на мене, чудовий час зрілої молодості і змога задуматися про пріоритети та якісну взаємодію щастя, багатства і здоров’я. Навал Равікант – сучасний підприємець, інвестор та філософ-практик, який послідовно і якісно будує життя навколо потужних принципів та ділиться цією мандрівкою й роздумами із людьми довкола. Автор альманаху, Ерік Йорґенсон, збирає найбільш впливові ідеї та уривки з дописів й інтерв’ю Навала і запаковує їх у цю лаконічну роботу, багато сторінок з якої змусять вас добре обдумати своє життя та його якість і змістовність. Це найкраща книга, яку я прочитав цьогоріч і дуже рекомендую її усім, хто хоче жити й мислити свідомо та, розуміючи глобальні тренди, будувати власний шлях до щасливішого життя у благополуччі.
    “Specific knowledge is found much more by pursuing your innate talents, your genuine curiosity, and your passion. It’s not by going to school for whatever is the hottest job; it’s not by going into whatever field investors say is the hottest.”

    У книзі подано хороші мінімалістичні візуалізації та нагадування
    – – – – –

    Я зараз в активному пошуку українського видавництва, з яким хотів би укласти партнерство щодо перекладу книги на українську та її аудіоозвучування на нашому ринку. Тому, якщо маєте хороші контакти у цих напрямках, напишіть мені, будь ласка.
    Як бонус, запрошую послухати деякі з інтерв’ю із Навалом (починати з давніших): саме через ранні подкасти Тіма Ферріса я і знайшов Навала та став прихильником його життєвої фіолософії.
  2. The industries of the future – A. Ross / “Індустрії майбутнього”
    Алек Росс у цій книзі пише про неминуче, але важливе: світ невпинно змінюється, а пересічні люди, зазвичай, не встигають за розвитком технологій і новітніх галузей. Успіху в умовах глобалізації та рекордно швидких темпів розвитку інновацій досягнуть насамперед ті люди, які постійно розширюють світогляд, вміють розуміти тренди, а також орієнтуються на ринки, що розвиваються. Автор народився в Києві, але згодом мігрував у США і у цій книзі неодноразово згадується Україна та наші непрості періоди боротьби за якісніше сьогодення й майбуття. Що чекає нас у ближчі кілька десятиліть та як тримати руку на пульсі? – Дослідіть цю книгу і однозначно доповните візію та зможете зрозуміти на що фокусувати увагу, щоби залишатися релевантними.
    “The near future will see robot suits that allow paraplegics to walk, designer drugs that melt away certain forms of cancer, and computer code being used as both an international currency and a weapon to destroy physical infrastructure halfway around the world.”
  3. The Psychology of Money – M. Housel / “Психологія грошей”
    Я обожнюю тему прикладної поведінкової економіки та розуміння емоцій у щоденних звичках, справах та рішеннях. Цьогоріч теж було кілька книг, які сподобалися в цій царині, і “Психологія грошей” однозначно серед фаворитів. Морган Хаузел розповідає про те, чому навіть у розумних та успішних людей найчастіше складаються непрості відносини з грошима, які поширені помилки існують у галузі фінансів і на якій основі будується фінансовий успіх. У світі раціональних економістів люди приймають рішення виключно на основі Excel-таблиць, але, насправді, у житті ми вирішуємо багато чого за обіднім столом, у кімнатах для переговорів, на прогулянках і у мандрівках. І саме за “звичайних щоденних обставин” ми допускаємо багато помилок через наш досвід, его, гордість, вплив медіа чи різних упереджень. Як поглянути на нашу поведінку під іншим кутом і бути більш свідомими? – Спробуйте дослідити це з автором книги, у ній, поміж іншого, є також вдосталь влучних ідей щодо фінансової свободи.
    “Independence, to me, doesn’t mean you’ll stop working. It means you only do the work you like with people you like at the times you want for as long as you want.”
  4. A Farewell to Arms – E. Hemingway / “Прощавай, зброє!”
    Класик і майстер пера дідусь Гемінґвей підіймає воєнну тему й досить реалістично відображає страшну й ненависну простими людьми війну. Ця тема дуже актуальна дня нас, українців, і тут війна зображена безглуздою, брудною та безпощадною, а її учасниками є не героїчні заідеологізовані постаті, а звичайні люди, такі, як ми з вами, що зближує з розповіддю і додає їй значно сильніших переживань. В основі сюжетної лінії досить гармонійно поєднуються розповідь про жорстоку смерть та історія про силу кохання. З цікавого також є те, що прототипом головного героя виступив сам автор і деякі моменти є автобіографічними. А ще, насправді, “плюсів” цій роботі у моєму сприйнятті дали спогади про відвідини Монтре у Швейцарії, ця локація в книзі має свою чарівність.
    “The world breaks everyone and afterward many are strong at the broken places.”
  5. Шлях до вершини. Наукові поради про те, як досягнути професіоналізму – А. Ерікссон, Р. Пул
    Популярна формула “10 тисяч годин, щоб стати експертом” є неефективною, стверджує психолог Андерс Ерікссон, і пише свою книгу з порадами щодо прогресу у тій чи іншій галузі, яка вам до душі, і в яку ви готові інвестувати час й зусилля. Він багато років вивчав біографії чемпіонів з шахів, музичних віртуозів та людей з феноменальною пам’яттю і має чим поділитися. Це краще, ніж типові “успішно-успєхерні” книги у розділі “допоможи собі сам”, і, напротивагу, тут автори підкреслюють якраз те, наскільки важливими є навчання, принцип виваженої практики, розуміння чіткої мети і віри в те, що тільки наполеглива праця, а не так званий “вроджений талант” веде людину до вершини. Мені резонує ідея lifelong learning, і це та призма, через яку я й сам часто сприймаю своє незнання у багатьох сферах довкола і поступово поринаю у більшу експертність там, де у мене запалюється інтерес. У книзі присутні науково обґрунтовані поради та якісні підходи для того, щоби брати справи під контроль у ключових напрямках свого життя.
    “Не так легко знайти спосіб, щоб відстежувати зміни, що відбуваються у вашому мозку внаслідок дедалі цілеспрямованіших розумових навантажень. У вас не розвинеться крепатура кори головного мозку, на чолі не утворяться “кубики”, як на животі культуриста, і розмір голови не зміниться. Та якщо змін не побачиш неозброєним оком, це ще не значить, що їх немає”
  6. The Secret History – D. Tartt / “Таємна історія”
    Елітний коледж та 19-річний Річард, який потрапляє у дуже нетипове для себе середовище і ще не знає, що несе ближче майбуття . П’ятеро “диваків” на своїй хвилі — юних, розумних та розкутих друзів, неймовірно захоплених Стародавньою Грецією, що уявляють себе провідникам цієї культури в сучасність. Але, як і величній епосі античності, їх дружба була приречена завершитися. Доволі динамічний сюжет, цікава трагедія, яка розвивається у нас на очах та затягує з бажанням дізнатися “ну що ж там далі?”. У цій історії вдосталь секретів, цікава подача розповіді та гострий сюжет з різноманітними інтелектуальними роздумами. Де та межа, коли можна би було “не допустити невідворотного”…?
    “Does such a thing as ‘the fatal flaw,’ that showy dark crack running down the middle of a life, exist outside literature? I used to think it didn’t. Now I think it does. And I think that mine is this: a morbid longing for the picturesque at all costs.”
  7. Decisive: How to Make Better Choices in Life and Work – Ch. Heath, D. Heath /  “Вирішуй правильно! Як обрати найкраще рішення в житті та на роботі”
    Вирішувати – це дуже хороше вміння для будь-якої справи у житті (як і “брати й робити”, а не нити на лаві запасних). Чому іноді нам досить легко зробити вибір, а іноді цей процес перетворюється на майже нездійсненну місію? Часом ми “тягнемо кота за хвіст”, відкладаючи прийняття рішення на завтра, зважуємо “за” і “проти”, піддаємося сумнівам, що витісняють логічні розмірковування, або ж навпаки — рубаємо з плеча, а потім довго ліквідуємо наслідки подібних необдуманих вчинків. Що з цим робити? Автори пояснюють як рухатись, оминаючи міни, що їх закладає наш ірраціональний мозок, і тим самим покращити свої шанси на досягнення високоякісних результатів. Хороші поради з цієї книги та WRAP-підхід застосовую і у своєму житті для прийняття рішень. Детальніше про них – у епізоді “Запали цілі” про життєві й фінансові пріоритети та якісне планування й проживання змістовного життя:

    “Success emerges from the quality of the decisions we make and the quantity of luck we receive. We can’t control luck. But we can control the way we make choices.”

  8. Велика президентка маленької країни. Історія Далі Грибаускайте – Д. Ульбінайте
    Слухав її у аудіоверсії від Абук (де часто трапляються круті озвучки та цікаві знижки) і отримав багато задоволення та чудові нагадування про те, як навіть малі країни можуть і вміють відстоювати свої інтереси та гнути власну лінію. Якщо Марґарет Тетчер прославилася як Залізна Леді, то Даля Грибаускайте — як Сталева Магнолія. Волелюбна, прямолінійна, справедлива, з блискавичною реакцією і впевненим голосом — такою запам’ятали литовську президентку. Тут і про боротьбу з апетитами російської диктатури, і про становлення й розвиток держави як хорошого члена ЄС у часи правління Далі, і про підтримку України у наші непрості періоди постійного тиску та перебудов. Не ідеалізую її чи цю книгу,  проте, як сказав один із читачів: “Це чудове пропагандистське видання про історію успіху Далі Грибаускайте. І тут я вживаю термін “пропагандистське” не в знецінювальному значенні, а щоб фактично пояснити формат подання […] це – оповідь про політика, який не хотів стати президентом, але став, бо таким було покликання і вина́ за незроблене”. Я би справді хотів, щоби хоча би 20-30% політиків і державних лідерів України мали би непохитні принципи та вірили в Україну, допомагаючи їй зростати на фундаменті правдивих цінностей, що резонували би з тими цінностями, які транслює литовська екс-президентка.
    “Вимоги були відкинуті, проте олігархи не відступали. Вони були переконані, що тут керують саме вони, тому можуть робити, що забажають, і якщо до того їм вдавалося налякати чи за допомогою газет “відлупцювати” непокірних політиків, то раніше чи пізніше зломиться і президентка.”
  9. Misbehaving. The Making of Behavioural Economics – R. Thaler / “Поведінкова економіка. Як емоції впливають на економічні рішення”
    Талер – це один з моїх фаворитів у сфері прийняття рішень, ірраціональності та підсвічування того, наскільки ми іноді примітивні та “вузьколобі”, коли думаємо, що “все знаємо і все враховуємо”. За класичною економічною теорією, люди діють раціонально. Та й самі ми схильні думати, що ухвалюємо рішення з максимальною вигодою для себе. Однак, нашим вибором часто керують емоції, і Річард Талер на основі численних досліджень та прикладів із життя переконає вас у цьому. Я не раз рекомендував і дарував людям у оточенні його книгу “Поштовх”, також згадую про альтернативну вартість прийняття рішень у безкоштовновму курсі “Особистий та сімейний бюджет” на платформі Prometheus, а ця книга розказує більше про історію становлення такої дисципліни як поведінкова економіка та різні курйози, нюанси і складнощі, які долали економісти та дослідники у даній царині. Як “традиційна економічна думка” боролася проти поняття нераціональної людини і що з цього всього можемо винести і ми? Тут ключові аспекти розвитку науки і багато спогадів та перегукувань з іншими роботами й авторами у цій сфері. У 2017-му Річард став лауреатом Нобелівської премії з економіки, його було відзначено за внесок у галузь поведінкової економіки. Тому це must read для всіх, хто любить цю галузь або лиш хоче почати в неї занурюватися.
    “The researchers have found, in essence, that our advice to others tends to hinge on the single most important factor, while our own thinking flits among many variables. When we think of our friends, we see the forest. When we think of ourselves, we get stuck in the trees.”
    – – – – –
    На своєму патреоні “Запали цілі” https://www.patreon.com/goalsonfire ділюся схожими практичними ідеями, лайфхаками та аналітикою у тих темах, які мені цікаві – від фінансів й інвестицій і до планування, прийняття рішень та змістовного здорового життя. Запрошую і вас долучитися до кола патронів та отримувати додаткову цінність від мене. Це можна зробити як у вигляді невеличкого “дякую на щомісячну каву” для творців каналу, так і підтримавши проект більшими сумами, які Вамбудуть комфортними:
  10. The Wright Brothers – D. McCullough / “Брати Райт”
    Дворазовий лауреат Пулітцерівської премії Девід Маккалоу розповідає драматичну історію про відважних братів, які навчили світ літати: Вілбура та Орвілла Райта. Важко бути першопрохідцями у будь-якій сфері, а тим більше, якщо тобі протистоять науковці та фахівці, яких спонсорують потужні бюджети. Історія про те, як уявлення про “об’єкти важчі за повітря не можуть літати” змінилось докорінно і дало зовсім новий вектор цілому 20-му століттю: від розвитку авіації у різних напрямках та аж до космічних досліджень. Брати Райт були людьми виняткової сміливості і рішучості, а також могли похизуватися широкими інтелектуальними інтересами та невпинною допитливістю до природи речей і принципів довкола. Коли вони працювали разом, жодна проблема не здавалася непереборною і це допомогло їм зробити багато проривів на основі експериментів та покрокових покращень. Тут будуть згадані і злети, і падіння, є багато спірних моментів щодо хронології і визнання “хто й у чому був першим?”, але історія подана доволі гарно та тримає читача зацікавленим у пригодах та викликах, з якими стикалися винахідливі брати.
    ”The best dividends on the labor invested have invariably come from seeking more knowledge rather than more power.”  Wilbur and Orville Wright
  11. Wanting: The Power of Mimetic Desire in Everyday Life – L. Burgis / “Хотіти: сила міметичного бажання в повсякденному житті”
    Дослідюучи наші внутрішні пориви та справжні, “приховані від світу” бажання й емоції, я натрапив на рекомендацію цієї свіжої книги і вона виправдала мої очікування на 110%. Автор розповідає про природу найпотужнішої психологічної сили, що задає напрямок особистого та суспільного життя.  Він опирається на роботи відомого французького філософа Рене Жірара, який показував, що наші бажання є міметичними: ми наслідуємо їх через бажання іншиих людей. Такі міметичні бажання впливають наші цінності й ідентичність, часто вони бувають руйнівними, але ми можемо навчитися хотіти й бажати кращим способом, розуміючи внутрішню мотивацію та правдиві цінності. Тут ви дізнаєтесь про те, звідки беруться наші бажання та яку роль у цьому відіграє наслідування.
    “Girard discovered that most of what we desire is mimetic (mi-met-ik) or imitative, not intrinsic. Humans learn—through imitation—to want the same things other people want, just as they learn how to speak the same language and play by the same cultural rules. Imitation plays a far more pervasive role in our society than anyone had ever openly acknowledged.”
  12. The Behavior Gap: Simple Ways to Stop Doing Dumb Things with Money – C. Richards / “Психологія інвестицій. Як перестати робити дурниці зі своїми грошима”
    Всі ми робимо помилки і деякі з них вартують нам усього – в прямому розумінні цього твердження. Ми продаємо активи, якщо на ринку починається паніка і купуємо, коли стан справ підсилений надмірним оптимізмом. Це логічно, але зовсім не раціонально, і, звісно, через це ми втрачаємо гроші та псуємо свою фінансову стратегію і майбутнє благополуччя.  Що з цим всім робити та яких пасток варто уникати? Книга допоможе працювати з психологією натовпу і “купівлями на піку” чи “продажами на дні”, уникати пасток узагальнених фінансових рекомендацій та навчитися індивідуального планування, а також розумно розподіляти не тільки грошові активи, а й активи часу та енергії. Про деякі з порад Карла я згадую у 32-му епізоді “Запали цілі” і певен, що вони можуть стати в нагоді і вам:

    ” One of those lessons is that you aren’t in charge of everything. Do what you can, and then relax […] You don’t have to choose the perfect investment or save exactly the right amount or predict your rate of return or spend hours watching television shows about the stock market or surfing the Internet for stock picks. You don’t need a plan for every contingency.”

  13. What You Do Is Who You Are: How to Create Your Business Culture – B. Horowitz / “Ви те, що ви робите. Як створити корпоративну культуру”
    Бен Горовіц – один із топ-підприємців та інвесторів сучасності та засновник венчурного фонду Andreessen Horowitz (вони також випускують подкаст a16z, який має багато крутих гостей і різноманітних тем). Автор звертається не до ідеальних історій успіху, а до тих, що здавалися неможливими, але спрацювали. Він знаходить спільне в баченні Чингісхана й екс-директора «Макдональдс», в епіграфах цитує хіпхоперів і в нестандартний спосіб переконує, що ви й ваша компанія — це те, що робите. Чого можна навчитися в убивці, аутсайдера чи рабовласника? Бен розповість і покаже на прикладах як те, що ми робимо, допомагає плекати культуру організацій та створювати довкола взірці для наслідування. Автентичність та вміння walk the talk – ключове, і це мені дуже резонує. Ти є тим, що ти робиш – і це як про життя загалом, так і про спорт, активності, мандрівки та конґруентність, і кращі лідери вміють це застосовувати для різноманітного прогресу та задоволення від роботи в колективі і не лише.
    https://www.instagram.com/p/CXihyj-MvsN/
    “Because your culture is how your company makes decisions when you’re not there. It’s the set of assumptions your employees use to resolve the problems they face every day. It’s how they behave when no one is looking. If you don’t methodically set your culture, then two-thirds of it will end up being accidental, and the rest will be a mistake.”
  14. Black Box Thinking: Why Some People Never Learn from Their Mistakes – But Some Do – M. Syed / “Принцип «чорної скриньки». Як перетворити невдачі на успіх і знизити ризик непоправних помилок”
    Помилятися це “не сексі”, показує нашу недосконалість, і ми часто воліємо сховати ті чи інші промахи або ж, навпаки, помпезно говорити про них на різноманітних Fu&*up nights. Але чи виносимо ми з помилок цінне навчання, чи розуміємо яку роль вони можуть мати для покращення життя й добробуту усіх навкруги? Сайед досліджує витоки і наслідки помилок в науці, техніці, юриспруденції, спорті, розкриває психологічні механізми, що стоять за приховуванням невдач, і показує шлях, який може пройти кожен, щоб змінити своє ставлення до помилок і покласти їх в основу майбутнього успіху.  Мені сподобалося порівняння авіації та охорони здоров’я як двох доволі протилежних за підходом систем, де в одній (авіція, критичні ситуації та авіакатастрофи) причини помилок деталізують і вивчають, щоби уникнути схожих хиб у майбутньому, а в іншій (операції, охорона здоров’я) вельми часто помилки й огріхи ховають за “загальну термінологію” і багато “бла-бла-бла”, не завжди докопуючись до суті та відповідей для сімей тих, хто постраждав. Як навчатися з помилок та в чому суть такого підходу – досліджуйте з автором книги і насолоджуйтесь на здоров’я!
    “Studies have shown that we are often so worried about failure that we create vague goals, so that nobody can point the finger when we don’t achieve them. We come up with face-saving excuses, even before we have attempted anything. We cover up mistakes, not only to protect ourselves from others, but to protect us from ourselves. Experiments have demonstrated that we all have a sophisticated ability to delete failures from memory, like editors cutting gaffes from a film reel—as we’ll see. Far from learning from mistakes, we edit them out of the official autobiographies we all keep in our own heads.”
  15. Willpower Doesn’t Work: Discover the Hidden Keys to Success by Benjamin Hardy – B. Hardy / Не примушуй себе. Альтернатива силі волі
    Як досягати цілей і що допомагає формувати якісні звички? Про це написано не одну книгу і кілька з найкращих, на мою думку, я вже рекомендував неодноразово у цьому блозі протягом останніх років. Цей твір Бенджаміна Гарді точно заслуговує на своє хороше місце серед літератури, націленої на пошук змістовного часопроведення та побудови звичок і паттернів, які ми прагнемо зумисно додати у своє життя. “Cила волі не працює!”, – каже автор (а як же ж “Сила звички” Ч. Дахігга?) і пояснює, що часто, коли щось не виходить, ми списуємо це на “слабеньку силу волі” чи її відсутність, хоча далеко не завжди справа саме у ній.  Не варто шукати типових відмазок, але і мучити себе надмірно пошуками “залізної волі”  теж не потрібно. Коли ми, натомість, активно впливаємо на умови навколо нас, наприклад, оточуємо себе новими людьми та “закидаємо” себе у нові обставини, то й іншими стають і наші емоції, думки та цінності. Бенджамін підказує де шукати ці цінності й ключі саме для нашого життя, які безперечно мають змогу допомогти, укупі з продуманими стратегіями, поступово еволюціонувати у таку людину, якою ви насправді прагнете стати.

    “The belief that you cannot change leads to a victim mentality. If you are determined by nature to be what you are, then there is nothing you can do about your lot in life. Conversely, the belief that you can change leads you to take responsibility for your life. You may have been born with certain constraints, but you can change those constraints, allowing yourself to improve and grow.

Супер, дякую за цю підбірку, а де подивитися повний перелік з оцінками усіх 64-х книг?

За рік було освоєно значно більше книг і багато з них не потрапили у цей короткий список, хоча однозначно вартують уваги і можуть вам сподобатися.

Де цей перелік подивитися детальніше? У додаткових матеріалах щодо читання та повній таблиці з моїми оцінками на патреоні “Запали цілі”. Долучайтесь, підтримуйте український ютуб та його творців, а я буду радий і надалі бути для вас корисним та продовжувати ділитися найцікавішим з того, що фільтрую через власну призму дослідження світу довкола.

Як виглядає таблиця та яку користь з неї можна винести?

Ви можете сортувати вміст таблиці за будь-яким із стовпців (наприклад, клікаючи на “Оцінка КRP”, щоб побачити спершу книги з високим або низьким рейтингом), шукати у таблиці (поле пошуку) або просто проглядати деталі стосовно певної книги, що вас зацікавила і скролити так, як зручно. При потребі, ви можете зробити собі закладку в браузері на цю сторінку і повертатись до цього списку або ж освоювати його частинами у зручний час.

Рекомендації:

  • Оцінка – річ суб’єктивна, мої 8 балів – це, можливо, ваші 4 бали і навпаки ;)
  • Пам’ятайте, що не залежно від мого фідбеку чи рейтингу, хороші ідеї почерпнути можна з будь-якої книги.
  • Ближче до 8 і 8+ – це хороші книги, які мають найбільший потенціал залишити якісні враження та додати нових ідей для роздумів.

Книги, освоєні за останній рік

Якщо ви читаєте з мобільного пристрою або планшету, зверніть увагу, що в таблиці є 4 стовпці і ви можете скролити її вліво-вправо, щоб побачити потрібний контент. Рекомендую ознайомлюватися з даними у ландшафтному режимі (переверніть мобільний пристрій горизонтально).

Назва книгиОцінка KRPЛаконічне враження
1"The Innovator's Dilemma: When New Technologies Cause Great Firms to Fail - C. Christensen / "Дилема Інноватора" 7.5Непогана книга про виклики інноваторів, тут доволі добрі ідеї, але дещо застарілий контекст і приклади. Як і чому певні компанії втрачають лідируючі позиції на ринку і що з цим можна зробити?
************
15A Promised Land - B. Obama / "Земля обітована"7.7Обама - цікавий лідер і його думки та погляд вартують уваги. Як це бути Президентом США? Книга дещо "розтягнута" + будуть ще продовження, і в якійсь мірі "Становлення" Мішель Обами мені сподобалось навіть більше
************
23Can't Hurt Me: Master Your Mind and Defy the Odds - D. Gogginss / "Не можеш мене скривдити: оволодій своїм розумом і кидай виклик ймовірності"7.9Потужна історія і приклади з життя колишнього "морського котика", який показує як долати важкі ситуації та "вижимати" можливості у житті на 210%
************
34"Де немає Бога" - М. Кідрук7.9Авіакатастрофа та сукупність "випадкових" невипадковостей закидає людей у непросту ситуацію: хто виживе і де межа людяності у важких умовах?
************
60"Креативний особистий брендинг" - Ю. Саленбахер7.7Влучні нагадування і поради для побудови персонального бренду та правильної комунікації з аудиторією. У 2016-17 було би на піку актуальності, проте молодим українським ютуберам та іншим творцям якісного контенту буде доречним
************

Побачити усі 64 книги з оцінками можна тут. Долучайтеся і відкривайте для себе більше цікавого у сфері фінансів, збалансованого життя, звичок та хороших книг.

 

Також погляньте на 6 книг, які я не дочитав цьогоріч, але думаю, що вони можуть стати вам у нагоді і мою підбірку книг, які допомагають плекати дослідника у собі на DOU.

Хочете ще рекомендацій або ширше глянути за жанрами? Заглядайте у одну чи кілька статей-рекомендацій з минулих років – там теж вдосталь якісних ідей та книг:

  1. Частина 1 (26 книг)
  2. Частина 2 (44 книги)
  3. Частина 3 (67 книг)  
  4. Частина 4 (60 книг)
  5. Частина 5 (71 книга)

І що далі?

Сподобалися ідеї та книги, хочете дізнатися більше або ж подискутувати на різні теми? Долучайтесь до ютуб-проекту “Запали цілі” та ставайте частиною нашої спільноти. Я продовжу час від часу тут у блозі залишати відгуки й рекомендації на кращі книги. Також цитати/уривки/думки з того, що я читаю чи слухаю у певний момент можна часто знайти у моїх соц-мережах – instagram, facebook, linkedin.

Вдячний кожному, хто ділиться ідеями та відгуками. Напишіть, будь ласка, які 2-3 книги за останній час найбільше вплинули на вас і зачепили чимось хорошим? Дякую заздалегідь – в обміні ідеями криється сила взаємного росту і навчання.

Loading Facebook Comments ...

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.